Legalna apteka
2017-04-04
Porady

Bezpieczne odkażanie ran

Antyseptyka to inaczej odkażanie ran, dezynfekcja skóry, błon śluzowych, a w niektórych przypadkach również wnętrza organizmu. Środkami antyseptycznymi są zatem środki niszczące drobnoustroje, działające grzybobójczo, bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Ich zadaniem jest oczyszczanie i dezynfekcja ran i skaleczeń, przygotowanie skóry do zabiegów, dezynfekcja miejsc wkłucia przed zastrzykami oraz jamy ustnej przed zabiegami stomatologicznymi, opłukiwanie pęcherza i cewki moczowej, dezynfekcja zmian trądzikowych.

 Bezpieczne odkażanie ran - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Dostępne środki odkażające rany


Bez wątpienia najpopularniejszym środkiem antyseptycznym jest woda utleniona, czyli roztwór nadtlenku wodoru, który nie tylko odkaża rany, ale też działa wybielająco i przeciwtrądzikowo. Drugi z kolei, i równie popularny, jest spirytus salicylowy, zawierający 70% etanolu, który działa złuszczająco, przeciwzapalnie i osuszająco. Kolejny środek odkażający rany to jodyna, działająca grzybobójczo, przeciwbakteryjnie i przeciwirusowo. Negatywnym skutkiem stosowania jodyny jest jednak jej silne działanie podrażniające. Środkami antyseptycznymi są również preparaty zawierające srebro i cynk. Srebro wykazuje działanie odkażające, przeciwzapalne i przeciwropne, natomiast cynk wysuszające, dlatego najczęściej stosuje się go w leczeniu trądziku. W celu odkażenia błon śluzowych, narządów płciowych, pęcherza moczowego oraz przygotowania skóry pacjenta do operacji stosuje się chlorheksydynę.

Prawidłowy sposób odkażania ran

Ranę, przed odkażeniem za pomocą środka antyseptycznego, należy dokładnie przemyć pod bieżącą wodą lub użyć do tego celu roztworu soli fizjologicznej. Jeśli nie posiadamy jałowego gazika, należy osuszyć tylko okolice rany, omijając ją samą w celu uniknięcia ponownego zakażenia. Tak przygotowana rana gotowa jest na nałożenie środka odkażającego. Jego rodzaj oraz to, czy po jego zastosowaniu należy użyć opatrunku, uzależnione jest od rodzaju rany, jaką się opatruje. Środki odkażające rany mogą być stosowane przez tydzień, jeśli w tym czasie nie nastąpi poprawa i rana się nie zagoi, należy udać się do lekarza.

Wybór odpowiedniego środka odkażającego

Zanim sięgniemy po odpowiedni środek odkażający, powinniśmy wziąć pod uwagę, z jaką raną mamy do czynienia. Rany cięte, kłute, tłuczone, szarpane, kąsane, miażdżone, pooperacyjne. Z każdą z nich należy obchodzić się inaczej i każda z nich wymaga zastosowania innego środka odkażającego, innej pielęgnacji i higieny. Płytkie rany i zadrapania z reguły wymagają jedynie zastosowania zwykłego środka antyseptycznego. Inaczej w przypadku ran trudno gojących się, głębokich, ropiejących, zakażonych oraz pooperacyjnych. Te wymagają mocniej działającego środka, a w niektórych przypadkach nawet konsultacji lekarskiej. W Aptece Melissa znajdziesz Octenisept: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/octenisept-preparat-do-dezynfekcji-ran-250-ml,2356.html - preparat, który zapewnia bezpieczne odkażanie ran, błon śluzowych oraz skóry przed zabiegami diagnostycznymi i operacyjnymi. Ma on działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, drożdżakobójcze, pierwotniakobójcze i wirusobójcze.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Skaleczenia, oparzenia, otarcia... wszystkie te urazy zaliczane są do ran, rozumianych jako przerwanie ciągłości skóry...
CZYTAJ
Zadrapania i skaleczenia potrafią uprzykrzyć wykonywanie codziennych czynności, zwłaszcza, gdy znajdują się na dłoniach czy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia