• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-01-04
Dolegliwości i choroby

Biegunka – wstydliwa dolegliwość, której nie wolno ignorować!

Osłabienie, nudności, gorączka, silny ból brzucha, odwodnienie – to najczęstsze objawy biegunki. Sprawdź, co należy o niej wiedzieć i jak radzić sobie z łagodzeniem jej objawów.

 Biegunka – wstydliwa dolegliwość, której nie wolno ignorować! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny biegunki


Do najczęstszych przyczyn biegunki należą wirusy i bakterie. Rzadziej powodują ją produkty metabolizmu bakterii oraz pierwotniaki i pasożyty jelitowe. Ta, którą wywołują wirusy, zazwyczaj nazywamy grypą jelitową i dochodzi do niej drogą pokarmową. Jej przyczyną są zazwyczaj rotawirusy, adenowirusy, norowirusy i astrowirusy.


Biegunka na tle wirusowym objawia się wodnistymi stolcami, nudnościami, wymiotami oraz bólami brzucha. Z kolei biegunka wywołana przez bakterie, m.in. Salmonelii, Campylobacter jejuni oraz Escherichii coli daje o sobie znać po 6, a nawet 72 godzinach od zarażenia pokarmem zarażonego bakteriami lub w wyniku nieprzestrzegania higieny. Występuje również biegunka poantybiotykowa, której przyczyną jest zaburzenie równowagi bakteryjnej w jelicie grubym spowodowane antybiotykoterapią.


Przyczyną biegunki może być również stres. Ten rodzaj znany jest przede wszystkim osobom o wrażliwym systemie nerwowym, reagującym silnie emocjonalnie na różnego rodzaju sytuacje stresowe. W takich przypadkach, aby zapobiec biegunkom lub je złagodzić, zaleca się przyjmowanie ziołowych środków uspokajających przed ważnymi i zwiększającymi stan napięcia nerwowego wydarzeniami.

Sposoby na biegunkę

Biegunkę wirusową należy leczyć za pomocą ścisłej diety oraz poprzez zapobieganie odwodnieniu organizmu. W tym celu należy pić duże ilości wody oraz elektrolitów, czyli specjalistycznych płynów nawadniających. Jeśli występują wymioty, trudno jest przyjmować płyny bez ich szybkiego oddania, dlatego aby ograniczyć torsje, płyny należy spożywać schłodzone i w małych porcjach.


Łagodzenie objawów biegunki bakteryjnej również wymaga nawodnienia organizmu. Ponadto, można przyjmować leki rozkurczowe łagodzące jej objawy. W przypadku zakażenia Salmonellą, należy też wykonać posiew kału, a następnie przyjmować antybiotyk oraz preparaty wyrównujące poziom utraconych płynów. Pomocniczo, w celu łagodzenia dolegliwości, można przyjmować węgiel leczniczy, który pomaga usunąć toksyny i substancje gnilne z organizmu.


Skutecznym sposobem na wyleczenie biegunki jest Smecta Go w formie zawiesiny: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/smecta-go-gotowa-do-wypicia-zawiesina-12-sasz,22351.html. Wykazuje ona działanie przeciwbiegunkowe dzięki diosmektytowi – substancji czynnej, która pomaga zahamować biegunkę i leczyć jej objawy oraz łagodzi bóle brzucha. Smecta Go działa ochronnie na przewód pokarmowy i wspomaga regenerację uszkodzeń.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Najpierw zwykłe zmęczenie, nudności, potem ból brzucha, biegunka, wymioty, podwyższona temperatura. Wszystko może trwać od...
CZYTAJ
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona...
CZYTAJ
Przewlekła biegunka to stan chorobowy układu pokarmowego, charakteryzujący się zwiększoną częstotliwością wypróżnień o płynnej lub...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia