Legalna apteka
2018-07-17
Suplementacja

Biotyna – ratunek dla osłabionych włosów i paznokci

Biotyna to jeden z budulców włosów oraz paznokci, który ma ogromny wpływ na ich kondycję. Jeśli zaobserwowałaś u siebie zwiększone wypadanie włosów oraz łamliwość czy rozdwajanie paznokci być może masz niedobór biotyny. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć!

 Biotyna – ratunek dla osłabionych włosów i paznokci - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Biotyna – witamina piękna

Biotyna nazywana jest również witaminą B7 lub H (od niemieckiego słowa Haut oznaczającego skórę), jednak w rzeczywistości jest to koenzym spotykany zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jako jedna z witamin z grupy B, należy do tych rozpuszczalnych w wodzie. Jest ona wrażliwa na zmiany temperatury, promieniowanie UV, kontakt z wodą czy tlenem.

Biotyna nazywana jest jest witaminą piękna, ze względu na wpływ jaki ma nie tylko na włosy, ale i na skórę oraz kondycję paznokci. Pobudza wzrost włosów, wzmacnia płytkę paznokcia oraz likwiduje łojotok. Jeśli w organizmie brakuje biotyny, na skórze pojawiają się przebarwienia, zmiany atopowe oraz łojotokowe, mogą wystąpić też zapalenie spojówek, drętwienie kończyn, bóle mięśniowe, problemy z jelitami czy podwyższony poziom cholesterolu. Przede wszystkim jednak – co jest najbardziej widoczne – pogarsza się kondycja włosów, skóry i paznokci.

Niedobór z reguły jest spowodowany złą, niezbilansowaną dietą, jednak może wystąpić również na skutek ciąży, intensywnego wysiłku fizycznego, przyjmowania antybiotyków lub złego wchłaniania biotyny. W przypadku niewystarczającej ilości biotyny w organizmie pojawiają się: nadmierne wypadanie, łupież oraz łojotok. 

Biotyna, a kondycja włosów i paznokci

Biotyna wywiera ogromny wpływ na kondycję włosów i paznokci. Poprzez krew zasila macierz włosa w biodostępną siarkę. Macierz odpowiada za spojenie łodygi włosa na całej jego długości, z kolei wiązania siarkowe wchłaniane są w masę keratynową. Biotyna pełni również funkcję regulacyjną w zakresie metabolizmu skóry głowy, pozytywnie wpływając na korzenie oraz wzrost łodygi włosa. Ponadto, wzmacnia ona płytkę paznokcia. Sprawia, że stają się lśniąca i mocna oraz reguluje tempo wzrostu paznokci.

Biotyna jest witaminą naturalnie występującą w takich produktach jak: żółtko jaja, kraby, orzechy włoskie oraz ziemne, wątroba, migdały, mąka sojowa, grzyby. Znajduje się również w sardynkach, szpinaku, pomidorach, mące pełnoziarnistej czy marchewce. Należy jednak pamiętać, że obróbka termiczna obniża zawartość biotyny. Jej wchłanianie zaburza również surowe białko jaja kurzego, alkohol, estrogeny oraz przetworzona żywność.

Ze względu na to jak niewielka ilość biotyny jest wchłaniana z pożywienia, w celu poprawy kondycji włosów warto uzupełnić dietę o odpowiednią suplementację. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór preparatów zawierających biotynę. Jednym z nich jest suplement diety Zdrovit Biotyna H w formie pastylek do ssania o smaku ananasowym https://www.apteka-melissa.pl/produkt/zdrovit-z-biotyna-smananas-pastyldossan,17435.html.

Przeczytaj także: 
Odżywka do włosów,   Jak dbać o włosy,   Co zrobić żeby włosy szybciej rosły,   Przetłuszczające się włosy,   Olej kokosowy na włosy,   Równowaga PEH,   Regeneracja włosów po lecie,   Pielęgnacja cienkich włosów,   Olejowanie włosów,   Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów,   Czym jest serum do włosów
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Piękne, gęste i zdrowe włosy pragnie mieć niemal każda kobieta i wielu mężczyzn. Należy przy...
CZYTAJ
Przyczyną złej kondycji paznokci jest najczęściej dieta uboga w składniki mineralne i witaminy. Może to...
CZYTAJ
Każdy z nas chce mieć piękną, zdrową, młodą i zadbaną skórę, gęste, lśniące i zdrowo...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia