• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-07-19
Dolegliwości i choroby

Błonnik, naturalne wsparcie układu pokarmowego

Błonnik to grupa substancji roślinnych, które organizm ludzki nie jest w stanie strawić. Jest to element diety, który ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Podobnie jak inne składniki pokarmowe, błonnik przechodzi przez żołądek i jelita, ale w przeciwieństwie do tłuszczów, białek czy węglowodanów, nie jest rozkładany i wchłaniany do krwi. Zamiast tego, błonnik przechodzi przez układ trawienny niemalże nienaruszony. Spożywanie błonnika ma wiele korzyści zdrowotnych, między innymi reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia krwi, a także powoduje uczucie sytości, co może być pomocne w utrzymaniu zdrowej masy ciała. Błonnik znajduje się w wielu pokarmach, w tym w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, orzechach i nasionach.

 Błonnik
Spis treści

Rodzaje błonnika

Błonnik jest składnikiem pokarmowym, który nie jest trawiony przez enzymy układu pokarmowego człowieka. Jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Błonnik dzieli się na dwa główne typy: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

 • Błonnik rozpuszczalny to typ błonnika, który rozpuszcza się w wodzie, tworząc galaretowatą substancję. Pomaga on w regulacji poziomu glukozy we krwi oraz cholesterolu. Błonnik rozpuszczalny jest korzystny dla osób cierpiących na cukrzycę czy choroby serca. Znajduje się on w takich produktach jak owoce, warzywa, owsiane, nasiona siemienia lnianego, czy rośliny strączkowe.
 • Błonnik nierozpuszczalny nie rozpuszcza się w wodzie, ale przemieszcza się przez układ trawienny praktycznie bez zmian, pomagając w regularnym i prawidłowym wypróżnianiu. Jest on ważny w prewencji zaparć oraz dla ogólnego zdrowia jelit. Źródłami błonnika nierozpuszczalnego są pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, orzechy i nasiona.

Często produkty spożywcze zawierają zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, jednak w różnych proporcjach. Oba typy są ważne dla zdrowia, dlatego zaleca się spożywanie różnorodnej diety, która dostarczy obu rodzajów błonnika.

Właściwości błonnika i jego wpływ na zdrowie organizmu

Błonnik jest niezwykle ważny dla zdrowia człowieka, wpiera między innymi zdrowie jelit, serca, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi czy pomaga w odchudzaniu

 • Błonnik przyspiesza przemianę materii i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Błonnik nierozpuszczalny zwiększa objętość treści jelitowej i przyspiesza tempo jej przemieszczania, co pomaga zapobiegać zaparciom. Błonnik rozpuszczalny z kolei tworzy żelowatą substancję, która spowalnia proces trawienia.
 • Błonnik może pomóc obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL w organizmie, co z kolei może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
 • Błonnik rozpuszczalny pomaga spowolnić tempo, w jakim organizm wchłania cukier, co pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Może to być szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą.
 • Błonnik może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, ponieważ pomaga w utrzymaniu uczucia sytości po posiłku, co z kolei może pomóc zredukować ogólną kaloryczność diety.
 • Błonnik jest niezbędny dla zdrowej mikroflory jelitowej. Pewne typy błonnika, znane jako prebiotyki, służą jako pokarm dla "dobrych" bakterii w jelitach, co może poprawić ogólne zdrowie jelit.
 • Dieta wysokobłonnikowa może pomóc zapobiegać pewnym rodzajom raka, takim jak rak jelita grubego.
 • Niektóre typy błonnika, takie jak inulina, mogą poprawić zdrowie kości poprzez zwiększenie wchłaniania takich składników mineralnych jak wapń.

Jednak, choć błonnik jest niezwykle korzystny dla zdrowia, ważne jest, aby pamiętać o stopniowym zwiększaniu jego ilości w diecie (aby uniknąć problemów takich jak wzdęcia) oraz o utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu.

Najlepsze źródła błonnika

Istnieje wiele pokarmów, które są doskonałymi źródłami błonnika, między innymi: warzywa, owoce, rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, a także orzechy i nasiona.

 • Wśród najbogatszych w błonnik warzyw wymienia się: brokuły, marchew, szpinak, kukurydzę, ziemniaki ze skórką, czy różnego rodzaju kapusty.
 • Owoce, takie jak gruszki, jabłka (zjedzone ze skórką), banany, pomarańcze, truskawki, maliny, figi, a także suszone owoce, są dobrym źródłem błonnika.
 • Błonnika dostarczą również rośliny strączkowe, takie jak: fasola, ciecierzyca, soczewica, groch czy bób.
 • Spożywanie pełnoziarnistego pieczywa, brązowego ryżu oraz płatków owsianych pomoże zwiększyć ilość błonnika w codziennej diecie.
 • Orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie i pistacje, a także nasiona, takie jak siemię lniane, nasiona chia i dyni, są również bogatym źródłem błonnika.

Należy pamiętać, że błonnik jest obecny tylko w produktach pochodzenia roślinnego. Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, jajka i nabiał, nie zawierają błonnika.

Dzienne zalecane spożycie błonnika

Zalecane dzienne spożycie błonnika może się różnić w zależności od wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia. Na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogólne zalecenia dotyczące dziennej dawki błonnika to:

 • około 38 gramów na dzień dla dorosłych mężczyzn,
 • około 25 gramów na dzień dla dorosłych kobiet.

Te wartości mogą jednak się różnić w zależności od konkretnej osoby i jej stylu życia. Na przykład, osoby aktywne fizycznie mogą potrzebować więcej błonnika. Zdrowa dieta powinna zawierać zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Aby zapewnić wystarczającą ilość obu typów błonnika, dieta powinna zawierać różnorodne produkty roślinne, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe.

Konsekwencje niedoboru błonnika w diecie

Niedobór błonnika w diecie może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na różne aspekty zdrowia.

 • Zaparcia i problemy z trawieniem: błonnik pomaga regulować wypróżnienia i zapobiega zaparciom. Bez odpowiedniej ilości błonnika w diecie, można doświadczyć problemów z regularnością wypróżnień i ogólnym zdrowiem układu pokarmowego.
 • Wzrost masy ciała: błonnik pomaga uczuć się pełnym po posiłku, co może pomóc kontrolować kaloryczność diety. Niedobór błonnika może prowadzić do zwiększonego apetytu i nadmiernego jedzenia, co może prowadzić do przyrostu masy ciała.
 • Zaburzenia poziomu cukru we krwi: błonnik pomaga regulować poziom cukru we krwi, spowalniając tempo, w jakim organizm wchłania cukier. Bez wystarczającej ilości błonnika, poziom cukru we krwi może być mniej stabilny, co może być problemem, szczególnie dla osób z cukrzycą.
 • Zwiększone ryzyko chorób serca: błonnik może pomóc obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL w organizmie, co z kolei może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Niedobór błonnika może zwiększyć ryzyko chorób serca.
 • Zwiększone ryzyko niektórych rodzajów raka: dieta wysokobłonnikowa może pomóc zapobiegać pewnym rodzajom raka, takim jak rak jelita grubego. Niedobór błonnika może zwiększyć ryzyko tych rodzajów raka.

Potencjalne skutki uboczne błonnika

Chociaż błonnik jest ogólnie bezpieczny i zdrowy dla większości osób, zbyt duża ilość lub zbyt gwałtowne zwiększenie spożycia błonnika może prowadzić do pewnych skutków ubocznych, takich jak: wzdęcia i gazy, zaparcia, obstrukcja jelit oraz zmniejszone wchłanianie niektórych składników odżywczych.

 • Gwałtowne zwiększenie spożycia błonnika może prowadzić do wzdęć i gazów. Jest to spowodowane fermentacją błonnika przez bakterie jelitowe.
 • Paradoksalnie, choć błonnik jest zwykle zalecany do leczenia zaparć, zbyt duża ilość błonnika - zwłaszcza bez odpowiedniego nawodnienia - może prowadzić do zaparć.
 • W bardzo rzadkich przypadkach, zbyt duża ilość błonnika może prowadzić do obstrukcji jelit, szczególnie jeśli jedzenie nie jest odpowiednio przeżuwane.
 • Błonnik może wiązać niektóre minerały i inne składniki odżywcze, co może utrudniać ich wchłanianie przez organizm. W praktyce jednak, jeżeli dieta jest zrównoważona i różnorodna, to nie jest to zazwyczaj problemem.

Zazwyczaj, skutki uboczne związane z błonnikiem można zminimalizować poprzez stopniowe zwiększanie spożycia błonnika oraz zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jeżeli skutki uboczne utrzymują się mimo podjętych środków, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Niedobór błonnika w diecie i spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych, a także brak ruchu to...
CZYTAJ
Wielu osobom zależy na tym, żeby schudnąć szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie...
CZYTAJ
Powszechnie znany i odczuwany ból brzucha może przyjmować bardzo różne formy i dawać różne objawy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia