2016-01-18
Porady

Blue Monday – najgorszy poniedziałek roku

Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku przypada dziś, choć wedle wcześniej funkcjonującego sposobu wyliczania – dokładnie za tydzień. Pojęcie to wprowadził przed laty pewien brytyjski psycholog, który uznał, że – biorąc pod uwagę różne czynniki (meteorologiczne, ekonomiczne i psychologiczne) – można wyznaczyć najgorszy, najbardziej przygnębiający dzień roku. Okazuje się, że jest to trzeci poniedziałek stycznia. Mimo, że wyliczenia te nie mają żadnego naukowego potwierdzenia, statystyki wizyt w gabinetach psychologów pokazują, że Blue Monday nie jest zwyczajnym poniedziałkiem…

 Blue Monday – najgorszy poniedziałek roku - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Co wpływa na odczuwanie dni, jak Blue Monday?

Abstrahując od tego jednak, trzeba przyznać, że rzeczywiście styczeń nie jest czasem najlepiej służącym naszej psychice. Z powodu braku słońca, organizm wyraźnie odczuwa niedobór witaminy D. Samopoczucie dodatkowo pogarszają zazwyczaj też inne okoliczności: stresujące myśli o dotrzymywaniu (lub niedotrzymywaniu) noworocznych postanowień, dopadające nas skutki zwiększonych w okresie świat wydatków, sesje egzaminacyjne etc. Jest to normalne, dlatego w okresie tym warto zadbać o suplementację wspomnianej już witaminy D oraz magnezu, który może poprawić nam nastrój, a także o zapewnienie sobie codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Sytuacją niepokojącą jest, gdy pomimo zastosowania się do tych zaleceń, nadal obserwujemy u siebie symptomy przygnębienia, brak energii życiowej, zaburzenia snu i apetytu. Jeżeli trwa to dłużej niż kilkanaście dni, warto udać się do specjalisty Być może niezbędna będzie pomoc farmakologiczna zlecona przez psychiatrę. Depresji nie wolno lekceważyć.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia