2017-03-03
Dolegliwości i choroby

Ból chrząstki stawowej - przyczyna i leczenie

Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących bóle stawów jest choroba zwyrodnieniowa, czyli zniszczenie chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa to podporowa odmiana tkanki łącznej. Pokrywa powierzchnię kości, zabezpieczając przed ich ścieraniem się. Ponadto amortyzuje ona wstrząsy podczas chodzenia, biegania czy podskoków oraz ułatwia ruch kości w stawie.

 Ból chrząstki stawowej - przyczyna i leczenie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Z wiekiem chrząstka staje się mniej sprężysta i zmienia barwę na żółtawą. Zwiększa to ryzyko urazów stawów, ze względu na redukcję ich amortyzacji. Bywa, że w późnym wieku chrząstka może całkiem zaniknąć. W miarę wycierania się chrząstki stawowej, dochodzi do bolesnego kontaktu kości z kością, a objawy stają się coraz bardziej dokuczliwe.

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej

  • Ból podczas ruchu i w czasie stania,

  • Opuchlizna,

  • Permanentny ból,

  • Zmniejszenie aktywności,

  • Nienaturalna postawa ciała lub chód,

  • Uczucie zgrzytania i zablokowania stawu.


Do czynników, jakie mogą mieć wpływ na uszkodzenie chrząstki stawowej należą: powtarzające się i niewyleczone urazy stawów, zaburzenia osi kończyny, przeciążenia stawu i mikrouszkodzenia chrząstki stawowej, otyłość, mało aktywny tryb życia lub uszkodzenia wiązadeł czy braku łękotki.

Odbudowa chrząstki stawowej


Wcześnie zdiagnozowane urazy chrząstki stawowej można odbudować, stosując nieoperacyjne metody. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które korzystnie wpływają na redukcję ścierania się stawów. Jedną z nich jest preparat Synocrom forte - innowacyjny produkt w formie ampułko-strzykawek z wyjątkowo wysokim stężeniem hialuronianu sodu. Dzięki temu zapewnia szybsze łagodzenie bólu, a jeden zastrzyk wystarcza by kwas hialuronowy pozostał w stawach na dłużej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Bóle stawów to częsta dolegliwość występująca nie tylko u osób starszych. W wielu przypadkach, takie...
CZYTAJ
Stawy odpowiadają za naszą mobilność, a nawet najdrobniejszy ruch naszego ciała to efekt właśnie ich...
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia