2021-12-09
Dolegliwości i choroby

Bolące stawy. Jak skutecznie walczyć z tym problemem?

Bolące stawy wywołują poważny dyskomfort, jednocześnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku dniach lub po zastosowaniu domowych sposobów, warto skonsultować się z lekarzem. Bolące stawy mogą wskazywać na dużo poważniejsze problemy.


Ból stawów może pojawiać się na skutek patologii powstałych w obrębie samego stawu lub otaczających go struktur. Niekiedy jednak bywa niezwiązany bezpośrednio ze stawem. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć, lecz szukać sposobów na jego wyeliminowanie.

 ból stawów - przyczyny
Spis treści

Bolące stawy – najbardziej typowe przyczyny

Nie ma jednej konkretnej przyczyny dolegliwości bólowych ze strony stawów. Jednak wśród najczęstszych powodów wymienia się: 

 • uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia, np. po intensywnej pracy fizycznej czy treningu, na skutek nadmiernej masy ciała 
 • stany zapalne – w tkankach stawu oraz tkankach okołostawowych 
 • przyjmowanie niektórych leków – głównie cyklosporyny, inhibitorów konwertazy, metyldopy.

O ile u młodych osób bolące stawy najczęściej wskazują na uszkodzenia mechaniczne, o tyle u osób starszych za dolegliwości bólowe odpowiada zwykle choroba zwyrodnieniowa lub reumatoidalne zapalenie stawów.


Jak złagodzić ból stawów?

Najlepszym sposobem walki z dolegliwościami bólowymi stawów jest wyeliminowanie przyczyny. Nie zawsze jest to możliwe, a jeśli już – na efekty trzeba poczekać. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po środki pomagające zgładzić istniejący już ból. 

 • Zimne okłady

Jeżeli stawy zostały poddane zbyt dużemu ciężarowi i doszło do ich przeciążenia, wówczas wsparcie mogą okazać się zimne okłady. Można sięgnąć zarówno po kostki lodu owinięte materiałem lub specjalne okłady żelowe dostępne w aptece. Okłady z lodu należy wykonywać kilka razy dziennie – nie dłużej niż po 15 minut.

 • Kąpiele zdrowotne

Ciepłe kąpiele z dodatkiem odpowiednio dobranych ziół pomagają rozgrzać i złagodzić dolegliwości. W walce z bolącymi stawami doskonale sprawdzają się np. żywokost lekarski, owoc dzikiej róży, liście pandanu. Pamiętaj! Temperatura wody powinna oscylować w granicach 38oC. Kąpiel powinna trwać od 5 do 20 minut.

 • Wcierki do stosowania miejscowego

W zwalczaniu dolegliwości bólowych warto wykorzystać moc olejków eterycznych. Wcierane miejscowo w skórę pomagają przyspieszyć krążenie krwi oraz delikatnie znieczulić obolałe miejsce (szczególnie po stłuczeniu).

 • Dieta i suplementy

Na bolące stawy doskonale sprawdza się dieta, która bazuje na produktach spożywczych bogatych w odpowiednie składniki. Szczególne znaczenie mają m.in. kwasy omega-3, kolagen, wapń, fosfor. Warto zatem spożywać owoce i warzywa, ryby i owoce morza, chude mięso. W pokryciu zapotrzebowania na niektóre składniki pomóc mogą suplementy diety. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te preparaty, które zawierają kolagen, siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy.

 • Środki przeciwbólowe

Przyjmowanie leków przeciwbólowych pozwala wyeliminować główny objaw – łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Można je stosować samodzielnie przez kilka dni, pamiętając o nieprzekraczaniu zalecanych dawek.


Bolące stawy – kiedy do lekarza?

Jeśli – mimo zastosowania powyższych metod – dolegliwości bólowe nie mijają, warto udać się do lekarza. Istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyna tkwi głębiej – w poważniejszych schorzeniach. Szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na: 

 • ból stawów, któremu towarzyszy obrzęk, ocieplenie stawu lub zaczerwienienie
 • trudności z poruszaniem się – przede wszystkim rano
 • bólowi stawów towarzyszą inne objawy, np. gorączka, ból mięśni, zmniejszenie masy ciała.

Są to bowiem symptomy, które mogą wskazywać np. na polimialgię reumatyczną, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, boreliozę, nowotwór kości lub chrząstki, a nawet… choroby zapalne jelit. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, a następnie skieruje na badania. Może zlecić wykonanie m.in. badania RTG, tomografii komputerowej, punkcji stawu czy rezonansu magnetycznego. Na podstawie uzyskanych wyników daje dalsze zalecenia związane z leczeniem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących bóle stawów jest choroba zwyrodnieniowa, czyli zniszczenie chrząstki stawowej. Chrząstka...
CZYTAJ
Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów,...
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia