2019-07-04
Dolegliwości i choroby

Bolesny problem w zespole jelita drażliwego.

Praktycznie każdy słyszał choć raz w życiu nazwę: zespół jelita drażliwego. W skrócie nazywany IBS, od angielskich słów: Irritable Bowel Syndrome, co oznacza przewlekłą, idiopatyczną (powstałą spontanicznie, o niejasnym podłożu) chorobę układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego lub nadpobudliwego (obie nazwy są poprawne i używane zamiennie) pierwszy raz został opisany oraz rozpoznany na początku XIX wieku. Wówczas wyróżniono trzy cechy charakteryzujące to schorzenie, a mianowicie: ból brzucha, wzdęcia oraz zaburzenia trawienia. Od tego czasu, medycyna osiągnęła milowe kroki w rozwoju, ale zespół jelita drażliwego po dzień dzisiejszy nie pozwala na odszukanie przyczyn jego istnienia.

  Bolesny problem w zespole jelita drażliwego. - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Obecnie IBS jest jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych. Dotyka on w olbrzymim stopniu współczesne społeczeństwo. Statystyki podają, iż jest to choroba obejmująca od 10 do 30% ludzkości. Swoje żniwo zbiera głównie w krajach rozwiniętych, dotykając co piątą osobę z objawami, zgłaszającą się do lekarza pierwszego kontaktu. Schorzenie jest rozpoznawalne u 50% pacjentów odwiedzających poradnie gastroenterologiczne. Jest to zatrważająca liczba, ukazująca jak poważnym problemem są te dolegliwości w ówczesnych czasach¹.


Objawy i diagnozowanie zespołu jelita drażliwego (IBS)         

Dziś, definiując zespół jelita drażliwego (IBS), mówimy o przewlekłej chorobie, o podłożu, które nie do końca potrafimy wskazać. Zatem jest tu szczególnie ciężko mówić leczeniu przyczynowym. Początek tej choroby może wystąpić w każdym momencie życia, choć zauważa się, iż najczęściej pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Również zauważono, że schorzenie to  dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a najnowsze badania stwierdzają, że znaczenie może mieć również podłoże genetyczne.

Zespół Jelita Drażliwego (IBS) charakteryzuje się:

  • bólami brzucha,
  • wzdęciami
  • oraz zaburzeniami oddawania stolca,

czy to w postaci biegunki (powyżej trzech wypróżnień dziennie), czy też w postaci zaparcia (poniżej trzech wypróżnień w tygodniu). Ból brzucha o zróżnicowanym nasileniu występują zazwyczaj około 1 - 1,5 godziny po zjedzeniu posiłku. Wiadome jest, że ten stan nie jest związany ani z nieprawidłowościami budowy anatomicznej jelit, ani skutkiem zmian chorobowych w jelicie grubym czy też guzów. W związku z tym, można starać się wpływać na ustąpienie i łagodzenie dolegliwości.

Leczenie obejmuje wielokierunkowe działanie takie jak:

  • zmiany w sposobie odżywiania,
  • psychoterapię oraz
  • farmakoterapię².

Wszystko to ma na celu podniesienie komfortu życia pacjentów z tą dolegliwością i zniesienie bólu. Znamienne jest to, iż przewlekłe odczuwanie bólu, wpływa mocno negatywnie na samopoczucie, a to - jak efekt domina - generuje szereg innych dolegliwości³. Dyskomfort oraz ból stanowią podstawowe kryteria diagnostyczne przy IBS. Obecnie obowiązują Kryteria Rzymskie IV, czyli cechy, które pozwalają zdiagnozować zespól jelita drażliwego. Wyodrębniają one, występowanie bólów lub / i dyskomfortu w jamie brzusznej przez okres co najmniej 1 dnia w tygodniu, przez ostatnie 3 miesiące oraz przy obecności minimum dwóch z trzech innych objawów związanych z defekacją, zmienną częstotliwością oddawania stolca oraz zmienioną jego konsystencją.


Leczenie bólu w zespole jelita drażliwego (IBS)

W terapii leczenia bólu w zespole jelita drażliwego,  może być stosowany lek o nazwie Buscopan, który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Za ten mechanizm odpowiada substancja zwana butylobromkiem hioscyny. Jest ona  półsyntetycznym alkaloidem tropanowym. Butylobromek hioscyny należy do grupy leków cholinolitycznych, czyli blokuje pobudzanie receptorów cholinonergicznych. Innymi słowy: wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, drogi moczowo – płciowe i drogi żółciowe. Jako środek rozkurczowy, zmniejsza skurcze mięśni gładkich narządów wewnętrznych jamy brzusznej, dzięki czemu łagodzi bóle, również te kolkowe. Działa na bolesny skurcz żołądka, kolkę jelitową, w stanach skurczowych i ostrych  bólach dróg żółciowych, przy bolesnych miesiączkach, kolce nerkowej czy stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową. W raporcie przedstawiającym 12 badań klinicznych przeprowadzonych na butylobromku hioscyny, potwierdza się jego udokumentowaną skuteczność ⁵.


Podejście całościowe w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS)

Czy można uśmierzyć ból w Zespole Jelita Drażliwego i jednocześnie przyjmować inne leki? Tak, nic nie stoi na drodze, by prócz łagodzenia i znoszenia bólu, przyjmować inne środki, na pozostałe, współistniejące problemy. W praktyce, terapia zespołu jelita drażliwego polega na eliminowaniu objawów chorobowych, unikaniu nawrotów oraz utrzymaniu jak najwyższej jakości życia. Kluczowe jednak jest opanowanie problemów bólowych oraz działanie kolejno na wszystkich frontach. Wprowadzenie odpowiedniej diety również może przynieść pozytywne skutki w radzeniu sobie z objawami Zespołu Jelita Drażliwego (IBS). W przypadku, kiedy zachodzi potrzeba, poza lekami uśmierzającymi ból, warto skorzystać z dostępności środków farmakologicznych i w zależności od postaci, wspomóc walkę z biegunkami czy też zaparciami. Wzmożona produkcja gazów jelitowych również jest częstym problemem towarzyszącym tej dolegliwości. Wynika ona z rozrostu bakterii w jelicie cienkim. Wówczas  może się okazać konieczne zastosowanie nawet antybiotykoterapii oraz środków  działających przeciwwzdęciowo Z naturalnych metod można wdrożyć olejek miętowy, koszyczek rumianku, owoc kminku i kopru, liść melisy lekarskiej, korzeń lukrecji czy glistnik jaskółcze ziele. Nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania ziół razem, na przykład w postaci naparu.

Warto też wspomnieć o probiotykoterapii, prebiotykoterapii oraz synbiotykoterapii, które wpływają modyfikacyjnie na mikroflorę jelit. Wiadomym jest, że stan jelit jest kluczowym czynnikiem o którym powinno się w tej sytuacji pomyśleć i wspomóc jego działanie. Probiotyki w tym wypadku, wpływają dobroczynnie na prawidłową florę bakteryjną, powodując jej rozrost oraz niwelując kolonie bakterii chorobotwórczych. Na rynku obecnie jest sporo dostępnych środków wspomagających mikrobiotę jelit przy problemach z Zespołem Jelita Drażliwego. Zastosowanie się do wszystkich wyżej wymienionych zaleceń w większości przypadków wpływa bardzo pozytywnie na wyciszenie objawów oraz często pozwala cieszyć się życiem, bez nawrotów choroby przez długi czas.


Wskazania:
Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych, stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na inną substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni. Patologiczne poszerzenie jelita grubego. Rzadkie zaburzenia dziedziczne mogące uniemożliwiać przyjmowanie substancji pomocniczej 
Podmiot odpowiedzialny:
IPSEN Consumer HealthCare.

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.

BUS-PL-000280


Przypisy:
1. 
Maik, J. Określenie wpływu mikrootoczkowego maślanu sodu na wybrane objawy kliniczne oraz jakość życia chorych z zespołem jelita drażliwego (IBS), Poznań 2013.
2. Korab, T. Dieta w zespole jelita nadwrażliwego (ZJN/IBS)
3. Joć, E. et al. Jakość życia pacjentów z zespołem jelita drażliwego przed i po edukacji, Lublin 2015
4. Mulak, A et. al. Nowości i modyfikacje w Kryteriach Rzymskich IV, w. Gastroenterologia Kliniczna 2016 tom 6 nr 2 
5.  URPL, Publiczny Raport Oceniający Buscopan Hyoscini butylbromidum, czopki 10 mg, 30.12.2015

Zdjęcie autora
Autor
Agnieszka Parysek
Z wykształcenia: technik farmaceutyczny, technolog żywności i żywienia, specjalista metod naturalnych i masażu oraz marketingowiec w jednym. Z zamiłowania pasjonatka zdrowego stylu życia i holistycznego podejścia do zdrowia. Kochająca czytać i pisać Copywriterka. Od zawsze poszukująca i chłonąca wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Fotografka amatorka lubiąca podróże z plecakiem. Pełna optymizmu mama dwójki chłopców.
Podobne wpisy
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona...
CZYTAJ
Niedobór błonnika w diecie i spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych, a także brak ruchu to...
CZYTAJ
Choroba Leśniowskiego-Crohna (inaczej określana również jako choroba Crohna lub choroba Leśniowskiego) to schorzenie, którego wiele...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia