2021-11-18
Zdrowa skóra i uroda

Cera naczynkowa. Jak dbać o nią jesienią i zimą?

Cera naczynkowa ma konkretne potrzeby co do pielęgnacji. Z uwagi na wyjątkową wrażliwość na niesprzyjające warunki pogodowe, wymaga szczególnej troski w okresie jesienno-zimowym. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tego typu cery, aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznego rumienia czy pajączków.


Cera naczynkowa charakteryzuje się wysoką podatnością na uszkodzenia, ponieważ jest bardzo delikatna i cienka. Wystarczy więc jeden niewielki błąd podczas codziennej pielęgnacji, aby pojawiły się podrażnienia.

 cera naczynkowa
Spis treści

Cera naczynkowa – krótka charakterystyka

Typowe dla cery naczynkowej są mało płytko umieszczone pod skórą, elastyczne naczynia krwionośne z tendencją do rozszerzania. Między innymi dlatego skóra tego typu bardzo szybko reaguje na oddziaływanie czynników zewnętrznych – głównie: wiatr, suche powietrze, temperaturę, ostro przyprawione jedzenie czy nawet silne emocje.


Cerę naczynkową można rozpoznać m.in. po: 

  • rumieniu zlokalizowanym w okolicy nosa, czoła, brody i policzków 
  • uczuciu ściągnięcia, swędzenia i pieczenia.

Niekiedy może dochodzić do powstawania tzw. pajączków, będących konsekwencją rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych.


Warto podkreślić, że z cerą naczynkową zwykle zmagają się osoby:

  • z jasną karnacją, włosami blond, oczami zielonymi lub niebieskimi 
  • z podwyższonym poziomem estrogenów.


Zasady jesienno-zimowej pielęgnacji cery naczynkowej

Chociaż cera naczynkowa jest bardzo wymagająca, można skutecznie o nią zadbać. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy skóra tego typu narażana jest na znaczne wahania temperaturowe oraz wiele innych czynników sprzyjających powstawaniu niechcianych objawów.


Pamiętaj! Cera naczynkowa nie lubi niskiej temperatury, mroźnego wiatru oraz suchego powietrza.

  • Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków

Z rozwagą należy dobierać nie tylko preparaty do oczyszczania skóry, ale również różnego rodzaju kremy itp. Należy unikać przede wszystkim peelingów mechanicznych, ponieważ – z uwagi na wyjątkową delikatność skóry – mogłyby prowadzić do jej uszkodzenia. Znacznie lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne.


  • Do oczyszczania cery warto stosować np. pianki, żele myjące (bez drobinek), emulsje do mycia.


Poza standardowymi kremami nawilżającymi, warto stosować kremy ochronne – aplikowane przed wyjściem na zewnątrz. Zawarte w nich składniki pomogą w utworzeniu bariery, która zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych objawów na skutek oddziaływania niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zwróć przy tym uwagę, aby takie preparaty zawierały filtry SPF. Zapewnią one ochronę przed promieniami słonecznymi, które – choć dużo mniej intensywne niż latem – także mogą mieć wpływ na powstawanie zaczerwienienia. 

  • Prawidłowe odżywianie

Na kondycję cery naczynkowej wpływają nie tylko witaminy i minerały aplikowane wraz z kosmetykami. Dużą rolę odgrywa prawidłowo skomponowany jadłospis. Dieta powinna dostarczać produkty spożywcze, które stanowią źródło m.in. witaminy K, witaminy E, witaminy C, witamin z grupy B, selenu, miedzi, cynku. Jeśli nie jesteś w stanie pokryć zapotrzebowania na te składniki samą dietą, możesz zastosować odpowiednio dobrane suplementy – warto jednak skonsultować to z lekarzem.


Zwróć przy tym uwagę na same posiłki – dania nie mogą być gorące oraz pikantnie przyprawione. Nie jest wskazane także wypijanie mocnej herbaty i kawy czy napojów energetycznych. To może bowiem nasilać powstawanie nieestetycznych zmian typowych dla cery naczynkowej.

  • Rezygnacja z gorących kąpieli

Długie gorące kąpiele nie sprzyjają skórze naczynkowej. Musisz z nich zrezygnować na rzecz szybkich pryszniców chłodną wodą.

  • Unikanie czynników niekorzystnych dla cery

Cera naczynkowa nie lubi suchego powietrza. Dlatego staraj się unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zadbaj o to, aby przestrzeń była odpowiednio nawilżona (z pomocą przychodzą tzw. nawilżacze powietrza).


Jeśli będziesz stosować się do powyższych wskazówek, cera naczynkowa nie powinna sprawiać ci problemów z okresie jesienno-zimowym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kiedy myślimy o skórze trądzikowej, kojarzy się nam ona przede wszystkim z łojotokiem, powstawaniem wyprysków,...
CZYTAJ
Mimo, że większość z nas zazwyczaj nie może doczekać się lata, okres wakacyjny jest dość...
CZYTAJ
Skóra dzień po dniu poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych, które wpływają na jej wygląd. Różne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia