Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Ceramidy - co to takiego? Jakie właściwości mają te substancje i kiedy stosować kosmetyki z ceramidami?
Ceramidy w kosmetyce są znane już od wielu lat, jednak świadomość o ich właściwościach, a także nowe propozycje producentów przeżywają obecnie renesans - coraz większa liczba firm decyduje się na tworzenie zaawansowanych formuł z ceramidami. Co to oznacza dla konsumentów? Oprócz szerszego wyboru na rynku kosmetycznym, mogą oni cieszyć się również bogatymi w składniki aktywne kosmetykami, dostosowanymi do potrzeb różnego rodzaju skór - od suchych i atopowych, aż po tłuste i mieszane czy w trakcie farmakologicznej kuracji antytrądzikowej. Ceramidy w skórze są niezbędne do utrzymania jej młodzieńczego wyglądu, ale również do zapewnienia jej elastyczności oraz do przeciwdziałania procesom starzenia. Czy serum ceramidowe lub krem z ceramidami będą jednak odpowiedzią na wszystkie bolączki każdej cery? Jak dobierać kosmetyki i w jakiej rutynie pielęgnacyjnej sprawdzą się najlepiej właśnie ceramidy? Właściwości tej substancji oraz ich zastosowanie opisujemy poniżej - zapraszamy do lektury!

Ceramidy w pielęgnacji skóry - co to takiego i skąd się je pozyskuje?
Ceramidy w skórze to substancje z grupy lipidów (substancji tłuszczowych), które stanowią tak zwany „cement międzykomórkowy” - spoiwo łączące ze sobą komórki warstwy rogowej naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Ceramidy są więc elementem budującym warstwę hydrolipidową (więcej informacji o tej strukturze ochronnej znajdziecie w tekście Czym jest bariera hydrolipidową skóry i jak o nią dbać?, zamieszczonym na blogu Apteki Melissa), zabezpieczającym skórę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, odparowywaniem wody z naskórka, jednym słowem - pomagają utrzymać homeostazę skóry, czyli odpowiednią równowagę jej parametrów.
Kosmetyki z ceramidami - skąd się biorą?
Jak tworzy się produkty z ceramidami? Substancje te mogą mieć pochodzenie zwierzęce, roślinne (tak zwane fitoceramidy) lub syntetyczne - podobnie jest z innymi kwasami tłuszczowymi - a ich produkcja - w zależności od tego pochodzenia - różni się stopniem trudności i kosztami. Budowa ceramidów wszystkich typów zbliżona jest do tych występujących w skórze, dlatego ich stosowanie jest nie tylko w pełni bezpieczne, ale również efektywne i przynoszące doskonałe rezultaty.
Brak ceramidów w warstwie rogowej naskórka - niepokojące objawy
Kto powinien zainteresować się stosowaniem ceramidów w kosmetykach? Istnieją pewne symptomy, które jasno wskazują na pojawienie się ubytków w warstwie hydrolipidowej skóry - są to sygnały wysyłane przez naszą cerę, mogące świadczyć o zmniejszonej ilości bądź o całkowitym braku ceramidów w naskórku. Jak wyglądają one w praktyce?
- Przy braku ceramidów, koloryt skóry staje się poszarzały, ziemisty, cera nie „emanuje blaskiem”, wydaje się zmęczona i niejednolita.
- Gdy zaistnieje niedobór ceramidów, pojawia się uczucie suchości - na początku po umyciu skóry twarzy i ciała, a później również w trakcie dnia, także po nałożeniu produktów nawilżających (zawierających na przykład kwas hialuronowy).
- Skóra traci jedność i elastyczność - zmarszczki nocne, odgniecione na jej powierzchni od poduszki lub kołdry nie „prostują się” tak szybko jak kiedyś, a owal twarzy zmienia się i opada - dodatkowo pogłębiają się zmarszczki mimiczne i grawitacyjne, co przyspiesza procesy starzenia i wpływa na strukturę skóry.
- Osoba, u której obserwuje się ubytek ceramidów, odczuwa dyskomfort na skórze w postaci pieczenia czy uczucia ściągnięcia.
- Często obserwuje się łuszczenie skóry w postaci drobnych płatków lub suchych plam o większej średnicy (zwłaszcza na policzkach, przy skrzydełkach nosa czy na brodzie).
Niestety, ceramidy w skórze zaczynają zanikać nie tylko pod wpływem ekspozycji na negatywne czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, mróz czy ostre słońce, ale również ich poziom spada wraz z wiekiem, a w okolicy 40-50 roku życia w ogóle nie są już produkowane przez skórę. Dodatkowo na zachwianie bariery hydrolipidowej (a w tym na zmniejszoną produkcję ceramidów) wpływa także niewłaściwa pielęgnacja.
Właściwości ceramidów (ceramidy w kosmetykach)
Jak działają ceramidy? Właściwości tych substancji są naprawdę szerokie i - oprócz współtworzenia bariery hydrolipidowej - ceramidy wpływają także na poziom elastyczności skóry, jej nawilżenie (za sprawą zapobiegania utracie wody ze skóry) oraz na jej młody, promienny, świeży wygląd, jej miękkość, gładkość i sprężystość.
W jakich kosmetykach odnajdziemy ceramidy? Właściwości omawianego składnika są tak szerokie, że wykorzystuje się je do produkcji praktycznie każdego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych, wśród których wyróżniają się oczywiście sera i kremy z ceramidami do twarzy, a także balsamy, mleczka czy masła do ciała. Oprócz tego popularne kosmetyki z ceramidami to również produkty do włosów - dzięki zawartości tych cząsteczek wygładzają kosmyki, dociążają je i sprawiają, że łatwiej się układają i optycznie po prostu wyglądają lepiej. Firmy kosmetyczne postawiły też na produkty z ceramidami do mycia i kąpieli, oczyszczania twarzy, tonizowania, pielęgnacji paznokci, dłoni, stóp… ich zawartość w niemal każdej formule przynosi bowiem naprawdę dobre efekty w postaci silnej regeneracji i polepszenia kondycji skóry, włosów czy wspomnianych paznokci.
Produkty z ceramidami - kto powinien je stosować?
Jak wynika z przekazanych do tej pory informacji, ceramidy w kosmetyce odpowiadają na wiele różnych problemów oraz potrzeb niemal wszystkich typów cery, skóry na ciele czy włosów. Po ceramidy w kosmetykach mogą sięgać tak naprawdę wszyscy, natomiast z pewnością spiszą się one u:
- osób cierpiących na różnego rodzaju dermatozy - krem ceramidowy do twarzy czy balsam do ciała złagodzi objawy łuszczycy, AZS (atopowego zapalenia skóry), uczulenia na inne składniki kosmetyczne oraz ukoi podrażnienia;
- osób posiadających skórę reaktywną, a także naczynkową, która często staje się zaogniona, reaguje suchością na nowe składniki aktywne w pielęgnacji, czerwieni się i łuszczy;
- osób przeprowadzających aktualnie kuracje złuszczające - zarówno kwasami domowymi jak i tymi gabinetowymi, a także kuracje z wykorzystaniem retinolu;
- osób potrzebujących regeneracji skóry po reakcji alergicznej na kontakt z nowym kosmetykiem lub innymi czynnikami, a także po zabiegach dermatologicznych (także w trakcie przyjmowania farmakoterapii przeciwtrądzikowej);
- osób z cerą dojrzałą, które potrzebują wzmocnienia i dawki odżywczych ceramidów. W kosmetyce uważa się, że produkty z tym właśnie składnikiem warto wprowadzić do regularnej pielęgnacji już od 35 roku życia;
- osób pragnących polepszyć wygląd swojej cery, odbudować płaszcz hydrolipidowy, zadbać o skórę w kompleksowy sposób.
Jak więc widać, kosmetyki z ceramidami będą uniwersalnym wyborem, sprawdzającym się u osób młodszych, starszych, posiadaczek cery suchej, trądzikowej, mieszanej, dojrzałej, z tendencją do wyprysków, suchych skórek czy reaktywnej.
Polecane kremy z ceramidami
Tak jak zostało to już wspomniane, producenci prześcigają się obecnie w swojej ofercie kosmetyków z ceramidami - na rynku dostępne są różne formuły, opakowania, konsystencje - każdy więc z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wśród wielu propozycji można przykładowo wyróżnić:
- Serum ceramidowe 5% z serii Next Level od Nacomi - produkt z ceramidami o lekkiej konsystencji, nadające się pod makijaż. Serum ceramidowe będzie więc idealnym wyborem dla osób o skórach tłustych i mających tendencję do wyprysków, ale również - za sprawą wartości gliceryny, roślinnych olejów i kompleksu aminokwasów - dla osób o cerach suchych i dojrzałych;
- Nawilżający krem ceramidowy z SPF 25 od CeraVe - świetnie sprawdzi się jako krem na dzień (z uwagi na filtr przeciwsłoneczny) i dla osób poszukujących produktu do odbudowy warstwy hydrolipidowej (krem ceramidowy od CeraVe to produkt typu „olej w wodzie” - zapobiega więc odparowywaniu wody z naskórka, a jednocześnie jest komfortowy w noszeniu i dobrze się wchłania);
- Krem intensywnie regenerujący na noc z wyciągiem z bio hibiskusa i naturalnymi ceramidami od marki Lavera Naturkosmetik - ta propozycja skierowana jest głównie dla posiadaczy i posiadaczek cery dojrzałej i skóry suchej - nie tylko z uwagi na zawartość ceramidów, ale również dlatego, że krem ceramidowy Lavera zawiera także roślinne masła, oleje i woski;
- Krem łagodzący na egzemę do twarzy i ciała z serii Emotopic od Pharmaceris - intensywnie odżywczy krem - dermokosmetyk sprawdzający się w pielęgnacji cery o specjalnych potrzebach skórnych, cierpiących z powodu wyprysków kontaktowych, atopowych, łuszczycy i innych dermatoz;
- Krem do skóry naczynkowej z serii Roseliane od dermokosmetycznej marki Uriage, będący nie tylko kremem ceramidowym, ale również formułą przystosowaną do potrzeb skóry z trądzikiem różowatym i rumieniem;
- Esencja ze śluzem ślimaka od marki Skin79 - przeznaczona dla wszystkich tych osób, które chciałyby rozpocząć pielęgnację przeciwstarzeniową - za sprawą połączenia cermidów i filtratu ze śluzu ślimaka, produkt będzie działał kojąco, wygładzająco i przeciwzmarszczkowo.
Zarówno sera ceramidowe, jak i kremy, esencje, balsamy czy mleczka zawsze warto mieć w swojej kosmetyczce. Ich obecność w rutynie pielęgnacyjnej sprawi, że Twoja cera nabierze miękkości, elastyczności, blasku, a oprócz tego zatrzyma nawilżenie i młodzieńcze cechy na dłużej!

mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów