Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2022-07-08
Zdrowa skóra i uroda

Charakterystyka i pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana sprawia osobom, które ją posiadają wiele różnych problemów - od pojawiania się wyprysków i nadmiernej produkcji sebum, poprzez uczucie ściągnięcia i suchości po dokładnym jej umyciu, aż po pieczenie czy podrażnienie po zastosowaniu nowych kosmetyków. Wszystkie te kłopoty da się naprawić i wyeliminować - warto jednak wiedzieć, jak to zrobić i jakich produktów używać do pielęgnacji cery mieszanej, by ta odwdzięczyła się pięknym, świetlistym, zdrowym wyglądem. Do tego celu niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniego oczyszczania, tonizowania, nawilżania i - ogólnie - dbania o ten typ skóry. Jeśli zastanawiasz się, czy cechy cery mieszanej definiują właśnie Twoją skórę i nie możesz poradzić sobie z jej pielęgnacją, to poniższy tekst jest pełen wskazówek dla Ciebie - zapraszamy do lektury!

 Pielęgnacja cery mieszanej powinna uwzględniać zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie skóry
Spis treści

Cera mieszana - jak ją rozpoznać?

Wiele osób wciąż sądzi, że charakterystyka cery mieszanej to po prostu… zmieszanie cech cery tłustej i suchej na całej powierzchni twarzy. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ mianem cery mieszanej określamy skórę, która w strefie T - czyli na czole, policzkach i brodzie - przejawia symptomy skóry tłustej lub trądzikowej, natomiast w innych obszarach - na policzkach, żuchwie, skroniach - okazuje się mieć cechy cery suchej lub normalnej. Jeśli chcesz poznać różnice pomiędzy poszczególnymi typami, warto zajrzeć do jednego z naszych poprzednich tekstów - Jak rozpoznać typ cery i w jaki sposób ją pielęgnować, by uzyskać najlepsze efekty?, którego lekturę serdecznie polecamy.

Jakie „objawy” odczuwają posiadacze i posiadaczki cery mieszanej? Oto symptomy, które pomogą Wam ją rozpoznać:

  • wypryski, zatkane pory i zaskórniki pojawiają się zwykle w „strefie T”, czyli na brodzie, nosie i czole - jednocześnie niezwykle rzadko „wyskakują” na policzkach;
  • strefa T „świeci się” w ciągu dnia, makijaż w tym miejscu często się waży i nie wygląda dobrze już po kilku godzinach, co powiązane jest z nadprodukcją sebum;
  • policzki pozostają suche, po myciu zwykle są ściągnięte i mogą nawet swędzieć lub piec;
  • na policzkach, skroniach czy w linii żuchwy często widać pojedyncze, suche skórki lub wręcz łuszczącą się skórę.

Kosmetyki pielęgnacyjne do cery mieszanej zamówisz tutaj - online!

Oczyszczanie cery mieszanej w praktyce

Pielęgnacja omawianego typu cery nie może obyć się bez odpowiedniego oczyszczania. Cery mieszane należy przy tym traktować dość łagodnie - tak, by dodatkowo nie wysuszyć już suchych miejsc, a jednocześnie dokładnie oczyścić pory i nie dopuścić do rozwoju zmian o cechach trądzikowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wieczorne oczyszczanie cery mieszanej w trybie dwuetapowym, a o poranku - jedynie jej mycie. Jakich kosmetyków użyć do tego celu?

Pierwszy etap wieczornego oczyszczania cery mieszanej powinien uwzględniać dokładne usunięcie z jej powierzchni resztek makijażu, kurzu czy drobnoustrojów. Do tego celu można wykorzystać różne produkty, a w tym:

  • mleczko do demakijażu (takie jak mleczko do demakijażu Rosadia), które delikatnie usuwa zanieczyszczenia bez podrażniania cery i bez wzmagania efektu wysuszenia;
  • płyn micelarny do demakijażu, który można aplikować na wacik, a dopiero później na skórę - nie należy jednak zbyt mocno pocierać suchych miejsc, by dodatkowo ich nie podrażnić;
  • olejek do demakijażu (na przykład olejek myjący lawendowy od Natur Planet), usuwający nawet wodoodporny makijaż, sprawdzający się u osób, u których duże partie twarzy pozostają suche i nie zaburzający funkcjonowania bariery hydrolipidowej.

Drugi etap oczyszczania cery mieszanej wieczorem (rano będzie to pierwszy i ostatni krok) obejmuje umycie twarzy produktem, który łączy się z wodą. Dużym błędem jest poprzestanie na etapie pierwszym, ponieważ może to skutkować zanieczyszczeniem cery, zapchaniem porów i pogorszeniem jej stanu - zwłaszcza w strefie T. Do umycia twarzy można wykorzystać:

Jak i czym tonizować cerę mieszaną?

Tonik do cery mieszanej - tak, jak w przypadku każdego innego typu skóry - jest niedocenianym i często pomijanym elementem pielęgnacji. Jego regularne stosowanie może przynieść naprawdę wiele korzyści - od zniwelowania uczucia ściągnięcia skóry na policzkach, poprzez aplikację dodatkowych składników aktywnych, aż po wyrównanie pH skóry, które po kontakcie z wodą i środkiem myjącym może być zaburzone (a to skutkuje z kolei nadmiernym przesuszeniem i reakcją obronną cery w postaci zwiększonej produkcji sebum). Idealne toniki do cery mieszanej to między innymi:

  • regulująca esencja z ekstraktem z wierzby białej od marki Polny Warkocz, która oprócz regulacji pH zapewnia również uspokojenie cery i reguluje wydzielanie sebum. Zawarty w niej ekstrakt z wierzby białej działa antybakteryjnie oraz oczyszczająco, a sama esencja łagodzi również obecne na skórze zmiany w typie trądzikowym - wypryski oraz zaskórniki;
  • rewitalizujący tonik do twarzy od marki Vianek, który skutecznie wspomaga regenerację skóry oraz prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Zawiera także ekstrakt z koniczyny czerwonej, który wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne;
  • eko hydrolat laurowy od Ministerstwa Dobrego Mydła to propozycja dla osób doceniających naturalną pielęgnację i proste składy kosmetyków. Hydrolat laurowy zwęża pory, działa tonizująco i łagodząco na wypryski czy zaczerwienienia. Oprócz tego ma wygodny aplikator, dzięki czemu do nakładania kosmetyku nie potrzebujemy wacików - możemy aplikować go w formie mgiełki prosto na skórę.

Jakie serum do cery mieszanej wybierać na co dzień?

Kolejnym krokiem, który musi uwzględniać pielęgnacja skóry mieszanej - wykonywanym bezpośrednio po tonizowaniu - jest nałożenie serum. Powinno łączyć w sobie właściwości nawilżające i regulujące pracę gruczołów łojowych, ponieważ to właśnie takiego połączenia potrzebuje skóra mieszana. Może to być zarówno produkt w formule olejowej (z zawartością tak zwanych „suchych” olejów, które szybko się wchłaniają i nie powodują zapychania porów) lub w formule wodnej - idealnej pod makijaż czy pod krem z filtrem. Wśród propozycji serum sprawdzających się przy cerze mieszanej warto z pewnością wyróżnić:

  • odżywcze serum olejowe do cery mieszanej od marki Hagi Cosmetics, które zawiera ekstrakt z zielonej herbaty o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwstarzeniowym), a także kompleks olejowy - z ryżu, z nasion winogrona, ze słodkich migdałów, olej jojoba, a także ekstrakt z brzoskwini czy regulujący ekstrakt z rozmarynu;
  • probiotyczne serum do cery mieszanej od marki Gift of Nature, z naturalnym składem i probiotykami, które wspierają funkcjonowanie bariery hydrolipidowej i działają kojąco zarówno na suche miejsca, jak i na zmiany w typie trądzikowym. Serum zawiera także niacynamid i hydrolat z oregano, czyli dwie substancje przyczyniające się do regulacji funkcji wydzielniczych cery - w tym do regulacji wydzielania sebum;
  • serum do twarzy o nazwie Równowaga w Płynie od marki Nowa Kosmetyka, które zawiera olej owoców dzikiej róży, działający zarówno antyoksydacyjnie, jak i pośrednio nawilżająco, hamując utratę wody z naskórka. Dodatkowo produkt został wzbogacony o wspomniany już powyżej niacynamid oraz o kwas mlekowy, witaminę E i silnie nawilżający mocznik.

Kremy w pielęgnacji cery mieszanej

Prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej to także stosowanie odpowiednio dobranego kremu. Przede wszystkim sam w sobie zawiera składniki odżywcze czy regulujące, niezbędne do poprawy funkcjonowania skóry, a oprócz tego - „domyka” pielęgnację, zapobiegając odparowywaniu wody z naskórka i tworzeniu efektu przesuszenia. Polecane kremy do cery mieszanej to między innymi:

  • lekki krem aktywnie nawilżający do cery normalnej i mieszanej od Uriage, dzięki któremu Twoja skóra stanie się gładka i miękka, a bariera hydrolipidową zyska dodatkową pomoc w ochronie naskórka. Krem zawiera skwalan i masło shea - czyli cenne emolienty, a także nawilżający mocznik, trehalozę oraz glicerynę;
  • nawilżający krem do twarzy z ceramidami od marki CeraVe, który - jak sama nazwa wskazuje - zawiera ceramidy, będące składnikiem silnie regenerującym i nawilżającym skórę. Jest to szczególnie ważne dla posiadaczek i posiadaczy cery wrażliwej, podrażnionej czy po inwazyjnych zabiegach kosmetologicznych lub z zakresu medycyny estetycznej.

Same produkty o właściwościach pielęgnacyjnych to nie wszystko - w codziennej rutynie nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej! Lekkie kremy z filtrem do cery mieszanej to między innymi:

  • lekki krem ochronny SPF50+ od SVR z linii Sun Secure - idealny pod makijaż, szybko wchłaniający się i nie pozostawiający białej poświaty na skórze. Ten krem z filtrem do cery mieszanej - oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej - charakteryzuje się także dodatkiem substancji pielęgnacyjnych, takich jak olej z nasion soi, gliceryna czy witamina E;
  • ochronny krem do twarzy marki Eeny Meeny z SPF 50 o naturalnym składzie i lekkiej konsystencji. Zawiera filtry fizyczne (mineralne), skutecznie chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem, a także olej abisyński, nawilżający kwas hialuronowy czy ekstrakt z rozmarynu, regulujący pracę gruczołów łojowych. Warto dodać, że kosmetyk ten występuje także w wersji z pigmentem.

Charakterystyka cery mieszanej jest specyficzna - z jednej strony potrzebuje ona nawilżenia, a z drugiej - dogłębnego i dokładnego oczyszczenia. Jeśli pogodzimy obie te potrzeby, wówczas skóra odwdzięczy się nam pięknym, promiennym wyglądem!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Tonizowanie skóry to niezwykle ważny element rutyny pielęgnacyjnej, o którym wiele osób wciąż zapomina. Niestety,...
CZYTAJ
Aby pielęgnacja skóry przynosiła jak najlepsze efekty, konieczne jest, by była ona dopasowana do konkretnego...
CZYTAJ
Bariera hydrolipidową skóry (inaczej określana również mianem warstwy czy płaszcza hydrolipidowego) to struktura składająca się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia