2016-03-31
Dolegliwości i choroby

Choroba lokomocyjna

Wymioty w trakcie podróży dotyczą głównie dzieci. Przyczyną choroby lokomocyjnej jest sprzeczność sygnałów dopływających do mózgu. Zmysł wzroku przekazuje informację o ruchu, natomiast błędnik „wyczuwa” bierną pozycję organizmu. Ta niekompatybilność sygnałów odczytywana jest przez mózg jako zatrucie organizmu, dlatego uruchamiane są mechanizmy obronne takie jak m.in. wymioty.

 Choroba lokomocyjna - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czy imbir hamuje chorobę lokomocyjną?

Mechanizm działania imbiru w leczeniu choroby lokomocyjnej nie jest do końca poznany jednak wiadomo na pewno, iż hamuje nadmierną motorykę żołądka, charakterystyczną dla omawianej kinetozy. Na półkach aptecznych, imbir dostępny jest w preparatach pod nazwą Lokomotiv lub Avioplant. Występuje również w postaci syropu i kropli. Innym lekiem łagodzącym nieprzyjemne skutki podróży jest Aviomarin. Substancja zawarta w Aviomarinie ma działanie hamujące na ośrodek wymiotny i odruchy błędnikowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż Aviomarin na początku swojego działania może powodować pobudzenie ośrodka wymiotnego, dlatego nie podajemy go w podróży a co najmniej pół godziny przed jej rozpoczęciem. Niestety po zastosowaniu Aviomarinu należy liczyć się z charakterystycznymi dla tej grupy substancji, działaniami niepożądanymi takimi jak senność i osłabienie zdolności psychofizycznych. Po Aviomarinie nie należy kierować pojazdami mechanicznymi.

Leki na chorobę lokomocyjną

Oprócz farmakologicznych sposobów zapobiegających wystąpieniu choroby lokomocyjnej, można również ze swojej strony w naturalny sposób zadbać o komfort podróży. Kierowcy proszeni są o płynną jazdę a dziecku podróżującemu możemy zalecić wpatrywanie się w jeden, w miarę stały punkt, np. linię horyzontu. Mimo wszystko, na wszelki wypadek warto mieć pod ręką torebkę, mokre chusteczki i ubranie na zmianę. W aptece, dostępne bez recepty są preparaty pomagających w chorobie lokomocyjnej https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/choroba-lokomocyjna,282.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Wymioty to nic innego jak odruch obronny organizmu. W ten sposób bronimy się przed zatruciem...
CZYTAJ
Wakacje to czas, kiedy odpoczynku potrzebujemy nie tylko my, ale również nasza skóra i włosy. Niestety,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia