2021-07-05
Dolegliwości i choroby

Choroba lokomocyjna. Jak ograniczyć jej nieprzyjemne skutki?

Podróżowanie różnymi środkami transportu nie zawsze jest wielką przygodą i przyjemnością. W przypadku niektórych dzieci oraz dorosłych jazda samochodem, autobusem czy pociągiem może zamienić się w koszmar. Powód: choroba lokomocyjna. Sprawdź, na czym polega, jak jej zapobiegać i skutecznie ją leczyć.


Choroba lokomocyjna dotyka przede wszystkim dzieci w różnym wieku (wyjątkiem są niemowlęta) – głównie między 4. a 10. rokiem życia. Chociaż objawy zaczynają ustępować w okolicach 6. roku życia, u niektórych osób utrzymują się nawet w wieku dorosłym [1].

 choroba lokomocyjna
Spis treści

Choroba lokomocyjna – co to jest?

Choroba lokomocyjna – wbrew swojej nazwie – nie jest schorzeniem. To raczej zaburzenia ujawniające się w trakcie poruszania się ciała na skutek sprzecznego odbierania tych samych sygnałów przez zmysły.


W powstawaniu choroby lokomocyjnej główną rolę przypisuje się zaburzeniom na linii błędnik – wzrok. Przykładem może być jazda samochodem, podczas której oczy widzą szybko zmieniające się krajobrazy, zaś błędnik nie odczuwa ruchu.


Jak objawia się choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna ujawnia się zawsze podczas podróżowania. Chociaż najczęstszym objawem są wymioty, lista symptomów jest dłuższa. O występowaniu zaburzeń mogą świadczyć między innymi: 

 • bladość skóry 
 • nudności 
 • bóle głowy
 • suchość w ustach 
 • nadmierne pocenie się.

Warto przy tym podkreślić, że objawy te nie muszą występować zawsze. Niekiedy ujawniają się np. podczas podróżowania tylko jednym konkretnym środkiem transportu. Dzieje się tak dlatego, że różne środki lokomocji mogą odpowiadać za powstawanie niezgodności w odbiorze bodźców na zróżnicowanym poziomie [2].


Niekiedy na występowanie lub nasilenie objawów wpływ mają dodatkowe czynniki. Zalicza się do nich np. czytanie w trakcie podróży, niewłaściwa dieta, nieprawidłowa wentylacja wnętrza pojazdu.


Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?

Podróż wcale nie musi wiązać się z dyskomfortem w przypadku osób z chorobą lokomocyjną. Wystarczy bowiem odpowiednio się przygotować do jazdy, co pozwoli zmniejszyć uciążliwość objawów lub zmniejszy prawdopodobieństwo ich wystąpienia.


Należy unikać:

 • spożywania ciężkostrawnych posiłków przed podróżą 
 • spożywania napojów gazowanych
 • podróżowania tyłem do kierunku jazdy 
 • siadania w takim miejscu, w którym najbardziej kołysze 
 • wpatrywania się w poruszające się obiekty za oknem 
 • czytania książek, patrzenia w telefon.

Warto natomiast: 

 • zająć miejsce obok kierowcy (w samochodzie) 
 • zjeść lekki posiłek '
 • włączyć klimatyzację lub lekko uchylić okno 
 • zaplanować przerwy w trakcie podróży.


Preparaty farmakologiczne – czy warto je stosować?

W aptekach dostępne są preparaty farmakologiczne zawierające składniki aktywne (np. dimenhydraminę), które mają przeciwdziałać objawom choroby lokomocyjnej. Jednak żaden z dostępnych środków nie jest w 100% skuteczny [3], aczkolwiek istnieje szansa na zmniejszenie intensywności odczuwanych dolegliwości.


Niektórzy uważają jednak, że w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej pomaga imbir – wiele badań potwierdza jego właściwości przeciwdziałające mdłościom [4]. Można zatem sięgnąć po herbatki imbirowe przed planowaną podróżą. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ preparaty imbiru w połączeniu np. z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi mogą nasilać krwawienia [5]. Dla młodszych dzieci dostępne są preparaty z imbiru takie jak tabletki do ssania czy syropy.


Nasilone objawy choroby lokomocyjnej – czy to groźne?

U niektórych dzieci objawy choroby lokomocyjnej są bardzo nasilone i utrzymują się przez długi czas. Wówczas koniecznością może okazać się diagnostyka laryngologiczna, okulistyczna i neurologiczna – szczególnie, jeśli pojawiają się także inne symptomy. np. szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości [6].


Choroba lokomocyjna, chociaż uciążliwa, nie musi dokuczać w trakcie podróży. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych zasad i wspomóc się doraźnie dostępnymi preparatami.


Przypisy:

 1. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.8.1.
 2. jw
 3. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.8.14.
 4. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.8.13
 5. j.w.
 6. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.8.3.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wymioty w trakcie podróży dotyczą głównie dzieci. Przyczyną choroby lokomocyjnej jest sprzeczność sygnałów dopływających do...
CZYTAJ
Wakacje to czas, kiedy odpoczynku potrzebujemy nie tylko my, ale również nasza skóra i włosy. Niestety,...
CZYTAJ
Okres wakacyjnych wyjazdów już się rozpoczął. Podróże samochodem, pociągiem, autokarem, samolotem czy statkiem to największa...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia