• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-12-03
Dolegliwości i choroby

Choroby wywoływane przez smog

Zanieczyszczone powietrze niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego organizmu. Zapalenie spojówek, problemy z gardłem i tchawicą, alergia czy astma oskrzelowa to tylko część schorzeń spowodowanych przez smog. W Polsce każdego roku z powodu chorób wywołanych smogiem umiera ponad 45 tysięcy osób! Unoszące się w powietrzu szkodliwe pyły przenikają z płuc do krwi, co może prowadzić do poważnej choroby serca, obturacyjnego zapalenia płuc lub nowotworów.

 Choroby wywoływane przez smog - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Kto jest najbardziej narażony na efekty smogu?

Najbardziej narażeni na choroby wywoływane przez smog są najmłodsi i osoby starsze. Naukowcy potwierdzają również, że wpływ na stan zdrowia ma miejsce zamieszkania. U dzieci mieszkających na przykład przy ruchliwej drodze, częściej występują ostre objawy ze strony układu oddechowego, tj. świsty, astma i alergiczny nieżyt nosa.

Najczęstsze choroby wywoływane przez smog?

Jedną z najczęściej występujących chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem jest w/w astma. To niebezpieczne schorzenie płuc dotyka miliony ludzi na świecie. Trudności w oddychaniu, kaszel, świszczący oddech to najpopularniejsze symptomy astmy. Objawy te mogą pojawić się, jako reakcja obronna organizmu na skażone powietrze. Nieleczona choroba może prowadzić do niewydolności płuc, a nawet śmierci. Badania udowodniły, że istotną rolę w wywoływaniu napadów astmy mają: ozon, tlenki azotu, tlenki siarki i wszystkie inne substancje powstające podczas użytkowania paliw kopalnych.

Na szczęście, ze smogiem każdy z nas może walczyć. Środowisku i sobie pomożemy, ograniczając ogrzewanie mieszkań i domów węglem, zużywanie energii elektrycznej oraz wybierając rower zamiast auta.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zmienny klimat powoduje konieczność dogrzewania pomieszczeń jesienią i zimą. To z kolei przyczynia się do wzrostu...
CZYTAJ
Jesienią, górne drogi oddechowe narażone są na częste infekcje. Nie da się zaprzeczyć, że o...
CZYTAJ
Choroby układu oddechowego są bardzo częste w dzisiejszych czasach. Schorzenia tego układu dzielimy na ostre...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia