2016-02-24
Zdrowie dziecka

Ciemieniucha - jak usunąć nieestetyczną skorupkę

Ciemieniucha występuje u większości maluchów. Nie powoduje pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, nie boli i nie swędzi, ale jest nieestetycznym defektem. Przyczyną ciemieniuchy jest nadreatywność gruczołów łojowych. Nadmiernie wydzielany łój, miesza się ze zrogowaciałym naskórkiem i zasycha. W efekcie, tworzą się żółtawe łuski zlokalizowane przede wszystkim na głowie. Mogą również obejmować czoło, skórę za uszami, skórę wokół brwi lub nos.

 Ciemieniucha - jak usunąć nieestetyczną skorupkę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Skuteczny sposób na ciemieniuchę

Ciemieniucha zwykle znika w okolicach 3 miesiąca życia. Wówczas reguluje się praca gruczołów łojowych. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu można problem zbagatelizować i liczyć, że sam zniknie. Zaniedbana ciemieniucha, może być przyczyną zakażeń skórnych.

Profilaktyka obejmuje codzienne czesanie główki dziecka miękką szczoteczką. W przypadku pojawienia się łusek, można zastosować zwykłą oliwkę. Należy nanieść ją na głowę malucha i pozostawić na kilkanaście minut. Łuski zmiękną i wtedy dają się łatwo wyczesać. W trudniejszych przypadkach, można użyć preparatów aptecznych, które w swoim składzie zawierają składniki regulujące wydzielanie sebum, zmiękczające łuski oraz łagodzące i nawilżające. Preparaty na ciemieniuchę można stosować na noc, a rano należy umyć dziecku główkę i wyczesać łuski.

Poniżej dermokosmetyki polecane w przypadku wystąpienia ciemieniuchy u najmłodszych: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/dla-dzieci-i-niemowlat,0.html

Ciemieniucha – powikłania i zapobieganie nawrotom  

Ciemieniucha, która nie zostanie w porę usunięta z główki dziecka, może przenieść się również w okolice karku, uszu, a nawet oczu i nosa dziecka – wówczas wskazana jest wizyta u dermatologa dziecięcego, który zaleci czynności pielęgnacyjne mające na celu zniwelowanie rozprzestrzeniania się zmian skórnych. Niepodejmowanie zabiegów usuwających obumarły naskórek u dziecka prowadzi niestety do jego namnażania się – a starzejąca się warstwa ciemieniuchy jest doskonałym środowiskiem do rozwoju infekcji bakteryjnych oraz grzybowych. Dodatkowo, w przypadku skaleczenia obszaru na którym bytują te mikroorganizmy, może dojść do zakażenia ogólnoustrojowego – dlatego właśnie delikatne i regularne usuwanie „łusek” ze skóry dziecka jest tak ważne. Aby zapobiegać nawrotom łuszczenia się naskórka, warto stosować właściwą pielęgnację skóry dziecka w obrębie głowy, karku i twarzy. Mycie delikatnymi preparatami (przeznaczonymi dla dzieci), stosowanie kosmetyków emolientowych (natłuszczających) i humektantowych (nawilżających) raz regularne czesanie włosków malucha pozwoli na zapobieganie gromadzenia się naskórka, a tym samym – powstawania ciemieniuchy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Kąpiel dziecka to codzienny rytuał, który pozytywnie wpływa na rozwój zmysłów dziecka, relaksuje je i...
CZYTAJ
Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci sprzyja podrażnieniom i alergiom. Dzieje się tak, ponieważ w...
CZYTAJ
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia