• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-03-03
Porady

Co mówi nam kolor kału?

Wygląd stolca może świadczyć o zdrowiu lub chorobie. Profilaktycznie, zawsze wato zwracać uwagę na jego konsystencję, kształt i… barwę. Prawidłowy stolec powinien być koloru brązowego. Odstępstwa od tej normy mogą świadczyć o różnego rodzaju nieprawidłowościach zachodzących w organizmie.

 Co mówi nam kolor kału - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zielony stolec

Zielony kał może być objawem choroby lub wynikać z zupełnie błahej przyczyny, czyli z diety (duża ilość zielonych warzyw w menu). Jeśli to symptom chorobowy, wskazywać może na bakteryjne infekcje jelit, ale wtedy zazwyczaj pojawia się również biegunka. Możliwe jest też zakażenie pasożytami. Zielonkawy stolec towarzyszy niekiedy także alergiom pokarmowym i poważnym chorobom jelit, jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ale i w tym przypadku pojawiają się zwykle także inne (poza nietypową barwą kału) nieprawidłowości.


Żółty stolec

Kał w kolorze żółtym to zazwyczaj stolec tłuszczowy. Jego wygląd jest dość charakterystyczny – połyskliwy (z powodu obecnych na powierzchni cząstek tłuszczu), a zapach bardzo nieprzyjemny (gnilny). Jednorazowe wystąpienie takiego stolca nie musi niepokoić, jednak gdy problem się powtarza, może wskazywać na niewydolność lub raka trzustki, celiakię albo choroby jelit. Należy udać się do lekarza. Jeśli stolec nie ma cech stolca tłuszczowego, a jest po prostu żółtawy, bywa efektem diety (spożycie dużej ilości produktów zawierających karoten).

 

Czarny stolec

Smolisty, czarny kał to bardzo poważny sygnał wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego (z jego górnego odcinka). Przyczyny takiego krwotoku mogą być różne, między innymi: wrzody żołądka i dwunastnicy, żylaki lub owrzodzenia przełyku. Czarnemu stolcowi najczęściej towarzyszą krwiste lub fusowate wymioty. To bardzo niebezpieczna dla życia sytuacja. Należy natychmiast wezwać lekarza! Jeśli natomiast czarny kał pojawia się w okresie przyjmowania preparatów żelaza i nie występują przy tym wymioty, nie ma się czym martwić.

 

Czerwony stolec

Czerwona barwa może oznaczać krew w stolcu lub wynik spożycia buraków. Jeśli nie jest to efekt diety, czerwony kał wskazywać może na hemoroidy lub na chorobę nowotworową jelit. Trzeba to koniecznie sprawdzić!

 

Szarawy stolec

Jasny, czasami nawet biały kał oznacza problemy z wątrobą i wydalaniem żółci. Równocześnie z odbarwieniem stolca może pojawić się zażółcenie skóry i ciemniejsza barwa moczu. Przyczyną w tym przypadku bywa WZW, kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych lub marskość wątroby. Niestety, w grę wchodzą również choroby nowotworowe. Powinno się to jak najszybciej skonsultować z lekarzem. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Najpierw zwykłe zmęczenie, nudności, potem ból brzucha, biegunka, wymioty, podwyższona temperatura. Wszystko może trwać od...
CZYTAJ
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona...
CZYTAJ
Dyspepsja, szerzej znana jako niestrawność, objawia się wieloma przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego występującymi...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia