2015-11-18
Zdrowa skóra i uroda

Co na rozstępy?

Nieestetyczne zmiany skórne (rozstępy) kojarzone są najczęściej z okresem ciąży. Skóra wówczas rozciąga się i może dojść do jej pękania. Również zmiany hormonalne towarzyszące przyszłej mamie sprawiają, iż upośledzona zostaje funkcja fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Te ostatnie zapewniają wytrzymałość i elastyczność skóry. Rozstępy mogą być także skutkiem dużego wahania wagi lub gwałtownych skoków wzrostu w okresie dojrzewania. Zmieniają wygląd i strukturę skóry. Są trwałe i trudne do usunięcia. Powstawaniu rozstępów często towarzyszy świąd i pieczenie. Miejsca najbardziej podatne na tego typu zmiany to: brzuch, piersi, biodra i uda.

 Co na rozstępy? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak pozbyć się rozstępów?

Zlikwidowanie rozstępów jest trudne i może trwać bardzo długo. Leczymy się je jak blizny. Najlepszym sposobem jest zapobieganie ich powstawaniu. W okresie ryzyka ich wystąpienia, należy zadbać szczególnie o kondycję skóry przez dostarczenie jej składników nawilżających, natłuszczających i uelastyczniających.

Olejki, balsamy i kremy, czyli najskuteczniejsze produkty na rozstępy

Na półkach aptecznych znajdziemy wiele dermokosmetyków przeciw rozstępom. Ich składniki mają właściwości:

  • nawilżające,
  • łagodzące uczucie napięcia skóry,
  • poprawiające jej elastyczność i sprężystość,
  • stymulujące odnowę komórkową,
  • obniżające reaktywność skóry.

Preparaty takie należy stosować kilka razy w ciągu dnia. Do balsamów najbardziej lubianych przez pacjentki należą: Palmers, Elancyl, Mustela czy Pharmaceris. Do balsamu można również dołączyć olejki o właściwościach natłuszczających. Wykonanie masażu skóry z zastosowaniem olejku, będzie służyło polepszeniu jej ukrwienia. Z kolei dobre ukrwienie miejsc narażonych na zmiany to lepsze odżywienie oraz szybsza regeneracja komórek. Olejki dostępne w aptekach to: Bio-oil, olejek przeciw rozstępom Mustela, Elancyl lub Tołpa. Szeroką ofertę kremów na rozstępów znajdziesz tutaj https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-rozstepom,77.html.

Po porodzie lub w okresach dużego spadku wagi polecam balsamy modelujące sylwetkę Mustela, Palmers z koenzymem Q10 lub balsamy Tołpa.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na...
CZYTAJ
Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety,...
CZYTAJ
Rozstępy to wyjątkowo nieestetyczne zmiany skórne, tworzące się na skutek przyrostu lub spadku wagi, szybkiego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia