Co na rozstępy?

Zdrowa skóra i uroda fiber_manual_record 2015-11-18

Nieestetyczne zmiany skórne (rozstępy) kojarzone są najczęściej z okresem ciąży. Skóra wówczas rozciąga się i może dojść do jej pękania. Również zmiany hormonalne towarzyszące przyszłej mamie sprawiają, iż upośledzona zostaje funkcja fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Te ostatnie zapewniają wytrzymałość i elastyczność skóry. Rozstępy mogą być także skutkiem dużego wahania wagi lub gwałtownych skoków wzrostu w okresie dojrzewania. Zmieniają wygląd i strukturę skóry. Są trwałe i trudne do usunięcia. Powstawaniu rozstępów często towarzyszy świąd i pieczenie. Miejsca najbardziej podatne na tego typu zmiany to: brzuch, piersi, biodra i uda.

 Co na rozstępy? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak pozbyć się rozstępów?

Zlikwidowanie rozstępów jest trudne i może trwać bardzo długo. Leczymy się je jak blizny. Najlepszym sposobem jest zapobieganie ich powstawaniu. W okresie ryzyka ich wystąpienia, należy zadbać szczególnie o kondycję skóry przez dostarczenie jej składników nawilżających, natłuszczających i uelastyczniających.

Olejki, balsamy i kremy, czyli najskuteczniejsze produkty na rozstępy

Na półkach aptecznych znajdziemy wiele dermokosmetyków przeciw rozstępom. Ich składniki mają właściwości:

  • nawilżające,
  • łagodzące uczucie napięcia skóry,
  • poprawiające jej elastyczność i sprężystość,
  • stymulujące odnowę komórkową,
  • obniżające reaktywność skóry.

Preparaty takie należy stosować kilka razy w ciągu dnia. Do balsamów najbardziej lubianych przez pacjentki należą: Palmers, Elancyl, Mustela czy Pharmaceris. Do balsamu można również dołączyć olejki o właściwościach natłuszczających. Wykonanie masażu skóry z zastosowaniem olejku, będzie służyło polepszeniu jej ukrwienia. Z kolei dobre ukrwienie miejsc narażonych na zmiany to lepsze odżywienie oraz szybsza regeneracja komórek. Olejki dostępne w aptekach to: Bio-oil, olejek przeciw rozstępom Mustela, Elancyl lub Tołpa. Szeroką ofertę kremów na rozstępów znajdziesz tutaj https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-rozstepom,77.html.

Po porodzie lub w okresach dużego spadku wagi polecam balsamy modelujące sylwetkę Mustela, Palmers z koenzymem Q10 lub balsamy Tołpa.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2016-12-20

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?
Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na...

2017-03-01

Co powinien zawierać krem na rozstępy?
Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety,...

2017-05-31

7 najczęstszych przyczyn rozstępów, które możesz pokonać!
Rozstępy to wyjątkowo nieestetyczne zmiany skórne, tworzące się na skutek przyrostu lub spadku wagi, szybkiego...