ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Co powoduje zgagę i jak ją leczyć?

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2018-10-12
 Co powoduje zgagę i jak ją leczyć? - Apteka internetowa Melissa

Zgaga to jedno z najczęściej występujących dolegliwości pokarmowych. Jeśli występuje jedynie raz na jakiś czas, po ciężkostrawnym posiłku, nie ma powodów do obaw. Natomiast jeśli pojawia się stale po każdym posiłku, może być objawem choroby, np. refluksu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o zgadze i jakie leczenie podjąć!

Zgaga

Do najbardziej charakterystycznych objawów zgagi zaliczamy: odbijanie pozostawiające kwaśny posmak, palenie w przełyku oraz cofanie się treści żołądkowej. Dodatkowo może występować palący ból w nadbrzuszu oraz za mostkiem.


Zgaga oznacza zbyt dużą ilość kwasu w żołądku i jest oznaką niestrawności. Zwykle pojawia się po zjedzeniu dużego iciężkostrawnego posiłku. Ale może być też następstwem zjedzenia deseru, na który składają się duże ilości cukru i tłuszczy trans – czyli tłuszczy utwardzonych, najbardziej niekorzystnych dla zdrowia. Pojawieniu się zgagi sprzyjają produkty wysoko przetworzone, zawierające duże ilości konserwantów lub sztucznych barwników.


Zgaga, która pojawia się na skutek przejedzenia, związana jest ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, co sprzyja cofaniu się zjedzonego pokarmu do przełyku. Właśnie dlatego na zgagę najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz osoby otyłe.


Innym rodzajem zgagi jest ta, którą powoduje refluks, czyli cofanie treści pokarmowej po każdym posiłku. Może mieć on rozmaite podłoże, dlatego jeśli zgaga towarzyszy niemal bez przerwy, należy udać się na konsultację do lekarza.

Sposoby na zgagę

Najprostszym rozwiązaniem, eliminującym zgagę, jest obserwacja organizmu i unikanie produktów ją wywołujących. W diecie nie powinny zatem występować m.in.: napoje gazowane, kawa, herbata, czekolada, cytrusy, alkohol, ostre przyprawy, słodycze, tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze utwardzone, pomidory, mięta, ciasto drożdżowe oraz orzeszki ziemne.


Jeśli chcemy zapobiec zgadze, warto spożywać posiłki regularnie, jedząc częściej mniejsze porcje i nie najadać się na noc. Niezwykle ważna jest oczywiście aktywność fizyczna, która sprzyja prawidłowemu trawieniu. Co ciekawe, istnieją również domowe sposoby na zgagę. Jednym z nich – a przy okazji bardzo zdrowym – są migdały, które alkalizują środowisko żołądka. Warto wykorzystać je, jeśli chcemy pozbyć się zgagi w naturalny sposób.


Kiedy powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, poleca się skorzystać z preparatów aptecznych zobojętniających kwas żołądkowych. Ich bogatą ofertę znajdziesz w internetowej Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zgaga,731.html. Dostępne tu produkty pomagają w zablokowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego oraz zrzucaniu treści żołądkowej do przełyku, a tym samym redukcji refluksu, zgagi i niestrawności. Wybierz spośród nich taki, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom i skutecznie pozbądź się zgagi!

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.