2022-06-20
Zdrowa skóra i uroda

Co to jest piercing, jak wygląda proces przekłuwania i gojenie świeżej dziurki?

Piercing jest jedną z form ozdabiania ciała (czasem to zjawisko określa się mianem modyfikacji ciała) za pomocą kolczyków. Najpopularniejsze miejsca przekłuć to oczywiście małżowiny uszne, choć piercing można wykonywać tak naprawdę na całym ciele - w pępku, w języku, w nosie, ustach, w łuku brwiowym, ale także w miejscach intymnych, sutkach czy w innych miejscach. Wiele osób przed wykonaniem takiej modyfikacji zastanawia się, co to jest piercing, jak powinien przebiegać prawidłowo wykonany zabieg, jak dbać o świeże przekłucie, by nie doszło do żadnych powikłań oraz co powinno nas zaniepokoić w procesie gojenia. Te pytania są oczywiście słuszne - warto dobrze zastanowić się nad wyborem studia, doświadczonego piercera, a później - nad odpowiednią pielęgnacją kolczyka (czy raczej miejsca przekłucia), aby efekt końcowy był satysfakcjonujący i trwały. Jeśli zastanawiasz się, jak powinno wyglądać właściwe gojenie piercingu i jak dbać o kolczyki, to poniższy tekst jest dla Ciebie - zapraszamy do lektury!

 Jak dbać o piercing? Przede wszystkim zapobiegaj infekcji!
Spis treści

Piercing - jak powinien wyglądać w praktyce?

Jeśli wiesz już, czym jest piercing i chcesz w taki sposób ozdobić swoje ciało, warto również zastanowić się nad tym, jak wybrać odpowiednie studio. Najlepiej będzie podjąć swoją decyzję z uwzględnieniem opinii - zarówno znajomych, jak i komentarzy zamieszczonych na stronach internetowych salonów czy w innych miejscach w sieci. Zdecydowanie warto również przejrzeć oferty różnych salonów, sprawdzić publikowane przez nie zdjęcia prac piercerów oraz ich doświadczenie. Najważniejsze jest jednak to, by nie udawać się na przekłucie do salonu kosmetycznego (nawet, jeśli jest to „zwykłe” przekłucie płatka ucha). Używane tam pistolety automatyczne nie są bowiem dobrym narzędziem do modyfikacji ciała - rozrywają one tkanki z dużą prędkością, powodując ich znaczne uszkodzenie, a przez to - utrudniając gojenie danego miejsca. Igły wenflonowe bądź inne, stosowane w salonach piercingu delikatnie przekłuwają tkankę, pozostawiając kanał przekłucia gładkim i czystym - a nie poszarpanym i zaognionym, jak ma to miejsce w przypadku pistoletów.


Jak powinno wyglądać samo przekłucie? Przede wszystkim musi odbywać się w warunkach sterylnych - piercer przed przystąpieniem do zabiegu dezynfekuje i zabezpiecza wszystkie powierzchnie, z którymi on sam lub klient będzie miał styczność. Używa także jednorazowych narzędzi, które powinien rozpakowywać tuż przed przekłuciem. Piercer omawia z klientem miejsce i rodzaj przekłucia, zaznaczając je na skórze specjalnym markerem, a następnie rozpoczyna pracę - łapie miejsce przekłucia dłońmi lub specjalnymi szczypcami (w zależności od tego, czy przekłuwa na przykład ucho, czy może pępek lub język) i szybkim, pewnym ruchem, za pomocą igły przebija skórę, jednocześnie umieszczając w nim wybrany uprzednio kolczyk ze stali chirurgicznej, tytanu lub innego, hipoalergicznego materiału. Po zakończonym zabiegu piercer powinien oczywiście udzielić klientowi szczegółowej instrukcji dotyczącej tego, jak wygląda pielęgnacja piercingu i tego, jak dbać o świeży kolczyk.

Jak dbać o świeże przekłucie?

Jak dbać o piercing w pierwszej fazie po przekłuciu? Odpowiednia higiena ranki jest kluczowa, dlatego należy zastosować się do wszystkich instrukcji piercera, a także zachować regularność i ostrożność. Pielęgnacja piercingu w trakcie pierwszych kilku-kilkunastu dni po przekłuciu polega przede wszystkim na przemywaniu tego miejsca za pomocą szarego mydła, specjalnego preparatu do piercingu czy soli fizjologicznej oraz bezpyłowych wacików czy patyczków kosmetycznych. Nie należy bez potrzeby stosować tak silnych preparatów, jak na przykład Octenisept, a tym bardziej wody utlenionej czy produktów na bazie alkoholu. Mogą one podrażnić przekłute miejsce i przyczynić się do wydłużenia okresu gojenia. Co ważne - przed przystąpieniem do pielęgnacji piercingu - trzeba dokładnie umyć ręce, by nie zainfekować i nie zanieczyścić dodatkowo ranki.


Oprócz regularnego (3-4 razy w ciągu dnia) mycia miejsca przekłucia, nie należy dotykać kolczyka, bawić się nim czy obracać go w kanale przekłucia - może to spowodować dodatkowy ból, wywołać zasinienie czy opuchliznę i utrudnić gojenie się ranki. Z tego samego względu trzeba unikać spania na stronie ze świeżym kolczykiem (tutaj rozwiązaniem mogą być poduszki-rogale, na których można ułożyć głowę tak, by ucho z nowym przekłuciem nie zostało naruszone). Dodatkowo warto zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz prysznica i bezwzględnie unikać w trakcie gojenia kolczyka (nawet do 1 lub 1,5 miesiąca po zabiegu) kąpieli w basenach, morzu, jeziorze i innych zbiornikach wodnych, które mogą być źródłem infekcji (to samo dotyczy korzystania z sauny i jacuzzi).

Pielęgnacja kolczyka w języku

Jak dbać o świeże przekłucie języka? Wbrew pozorom kolczyk w jamie ustnej goi się nieco szybciej, niż na przykład kolczyk w uchu czy w fałdzie skórnym (pępku, w łuku brwiowym). Na początek należy zaznaczyć, że po przekłuciu języka powinno się zadać o zminimalizowanie ryzyka infekcji. Nie można w tym okresie dzielić się ze znajomymi jedzeniem czy piciem, należy wymienić szczoteczkę do zębów na nową, a oprócz tego warto unikać wkładania różnych przedmiotów czy rąk do ust (chodzi tu przede wszystkim o gryzienie długopisów czy obgryzanie paznokci). Oprócz tego należy powstrzymać się na 1,5-2 tygodnie od seksu oralnego, a na kilka lub kilkanaście dni - również od całowania. Pielęgnacja kolczyka w języku powinna uwzględniać także częste płukanie jamy ustnej chłodną, przegotowaną wodą. Dla złagodzenia bólu można posiłkować się środkami przeciwbólowymi na bazie ibuprofenu, a także ssaniem kostek lodu (świetnie sprawdzi się w tym celu zamrożenie naparu z szałwii czy rumianku - są to zioła działające antyseptycznie i delikatnie przeciwbólowo). Dodatkowo można przemywać okolice kolczyka specjalnymi płynami, dostępnymi w salonach piercingu. Zarówno w trakcie gojenia, jak i po wygojeniu ranki zabronione jest bawienie się kolczykiem. Może to spowodować nie tylko dodatkowy ból, opuchliznę czy migrację kolczyka, ale również… uszkodzenie szkliwa zębów.

Gojenie piercingu - co powinno nas zaniepokoić?

Ogólną zasadą tego, jak dbać o piercing jest zgłaszanie się do osoby, która wykonała przekłucie z każdym niepokojącym objawem. Wśród nich możemy wyróżnić narastanie (a nie zmniejszanie się) bólu, opuchlizny i zasinienia, wzmożone sączenie się krwi czy limfy, obecność w przekłuciu ropy, nieprzyjemny zapach, opuchliznę uniemożliwiającą wyciągnięcie kolczyka. Oprócz tego niepokojąca jest migracja kolczyka - czyli jego stopniowe „przesuwanie się” w kanale przekłucia w taki sposób, jakby dziurka przesuwała się coraz bliżej powierzchni skóry (kolczyk jest w takiej sytuacji położony coraz płyciej). Dodatkowo należy zgłosić się do piercera w momencie zauważenia powstawania narośli czy zgrubień w obrębie przekłucia czy ziarninowania się rany.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ajurweda to starodawna sztuka lecznicza, która przeżywa swój renesans – jest uważana przez niektórych za...
CZYTAJ
Tatuaże - niegdyś uznawane za domenę więźniów i osób o „lekkich” obyczajach” - dziś nikogo...
CZYTAJ
O skuteczności kosmetyku świadczy odpowiednio dobrany skład. Kluczowe w przypadku produktów przeciwstarzeniowych są substancje aktywne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia