Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-01-10
Zdrowa skóra i uroda

Co to jest wcierka do włosów, jak działa i jak stosować wcierkę do skóry głowy?

Wcierki do włosów, a właściwie wcierki do skóry głowy to kosmetyki, które stają się obecnie coraz popularniejsze. Wraz ze wzrostem świadomości konieczności dbania nie tylko o same kosmyki, ale również regularnej pielęgnacji skóry głowy, zwiększa się grono osób stosujących tego typu produkty. To pozytywna zmiana, ponieważ to właśnie od stanu skalpu zależy przede wszystkim stan włosów, a najpowszechniej występujące problemy związane ze skórą głowy można rozwiązać lub chociażby złagodzić poprzez regularne stosowanie odpowiednio dobranych wcierek - na porost włosów, przeciwłupieżowych czy niwelujących nadmierną produkcję sebum.

Czym jest wcierka do włosów, w jaki sposób działa, jak używać wcierkę i którą propozycję producentów wybrać, by cieszyć się oczekiwanymi rezultatami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Wcierki do skóry głowy - którą wybrać i jak je stosować?
Spis treści

Jak działa i co to jest wcierka do włosów?

Wcierki do włosów to kosmetyki, które przyjmują formę wodnistego płynu. Zawierają one różnego rodzaju składniki aktywne - głównie wyciągi z ziół, roślin (a nawet z warzyw czy owoców), a także bazę, w której substancje te są rozpuszczone. Producenci zamykają wcierki do skóry głowy w szklanych czy plastikowych buteleczkach z dozownikiem - czasem jest to spray, a czasem jedynie otwór, przez który wydobywamy produkt na dłoń i wmasowujemy go później w skalp.

Wcierki do włosów działają miejscowo - czyli tam, gdzie użytkownik bądź użytkowniczka akurat je naniosą, a więc na skórze głowy. Efekty ich stosowania zależne są od zawartości składników czynnych, a także od problemu ze skalpem, z którym aktualnie się zmagamy (choć tak naprawdę do stosowania wcierek do skóry głowy nie trzeba diagnozować konkretnego problemu - można je wykorzystywać także jako kurację wzmacniającą).

Wcierki do skóry głowy - czym kierować się przy ich wyborze?

Wybór wcierki do włosów powinien zależeć przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszy z nich to oczywiście stan skóry głowy, uwzględniający wszystkie problemy, które prowadzą do pogorszenia się kondycji włosów. Wybierając konkretny produkt należy więc najpierw określić, jakie cechy ma nasza skóra głowy: czy jest wrażliwa i na nowe kosmetyki reaguje swędzeniem oraz łuszczeniem? A może dotyka nas nadmierne wypadanie włosów lub kosmyki wcale nie chcą rosnąć? Właściwe zdiagnozowanie tych i wielu innych problemów, takich jak chociażby łupież, zdecydowanie pomoże nam w wyborze konkretnej propozycji kosmetyku spośród szerokiej oferty rynkowej.

Oprócz stanu skóry głowy warto zwrócić także uwagę na składniki aktywne, a także takie elementy, jak zapach wcierki i schemat jej stosowania podany przez producenta. Jeśli aromat produktu bądź częstotliwość nakładania nie będzie nam odpowiadać, to wysoce prawdopodobnym jest, że szybko się zniechęcimy, a wcierka zaginie nieużywana na dnie naszej kosmetyczki. Jeśli z kolei wybierzemy już konkretną propozycję, wówczas warto zastanowić się, jak najlepiej użytkować kosmetyk, by przyniósł pożądane efekty.

Jak używać wcierki na co dzień?

Po zakupie pierwszego tego typu kosmetyku wiele osób zastanawia się, jak używać wcierki. Jeśli chodzi o schemat jej stosowania i ilość, to takie informacje zawsze powinny być podane przez producenta na opakowaniu - zazwyczaj wcierkę nakłada się na czystą skórę głowy po umyciu jej szamponem, rozprowadzając ją delikatnie po skalpie. Jak używać wcierki, by wykorzystać produkt efektywnie?

  • Jeśli opakowanie Twojego kosmetyku nie ma końcówki w postaci sprayu lub dozownika, możesz posłużyć się pipetą z innego produktu (oczywiście umytą i zdezynfekowaną) lub strzykawką bez igły (kupisz ją w każdej aptece).
  • Po zaaplikowaniu wcierki na skórę głowy warto wykonać masaż trwający 1 lub 2 minuty - pobudzisz tym samym mieszki włosowe do pracy, a oprócz tego ułatwisz wchłanianie się produktu w skórę głowy.
  • Do wspomnianego powyżej masażu możesz użyć zarówno własnych palców, jak i specjalnych narzędzi stworzonych z myślą o tego typu pielęgnacji skóry głowy. Wśród nich warto wyróżnić grzebień z grubymi ząbkami, grzebienie wykonane z kamienia, a także plastikowe grabki z metalowymi kulkami umieszczonymi na końcach „ząbków”.

Najważniejszą wskazówką co do tego, jak używać wcierkę, są słowa: z przyjemnością! Spraw, by moment nakładania kosmetyku był chwilą relaksu i przyjemności w zaciszu własnej łazienki.

Wcierki do włosów - podstawowe rodzaje

Tak jak zostało to już wspomniane, wcierki do skóry głowy występują na sklepowych półkach i w ofertach producentów w różnych wariantach - często wybierana jest wcierka przeciwłupieżowa oraz wcierki na wypadanie włosów, chociaż wiele osób sięga również po produkty na porost kosmyków oraz po wcierki do włosów przetłuszczających się. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę podstawowych typów wcierek.

Wcierki na łupież

Wcierki na łupież to jedne z najskuteczniejszych produktów przeciwko problemowi łuszczącej się skóry głowy - działają dokładnie tam, gdzie powinny - czyli w obrębie skalpu, przynosząc szybkie i zadowalające efekty. Wcierka przeciwłupieżowa ma za zadanie wyciszyć skórę głowy, a jednocześnie pozbyć się ewentualnych nieprzyjaciół (czyli drożdżaków, będących częstą przyczyną kłopotów ze skalpem) oraz pomóc skórze złuszczać się szybciej i bardziej efektywnie. Oznacza to, że polecane wcierki na łupież będą przede wszystkim zawierały substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także złuszczający kwas salicylowy bądź migdałowy, łagodzący wyciąg z nagietka oraz regulujące ekstrakty z pokrzywy czy mięty.

Wcierki na wypadanie włosów

Oprócz wcierek przeciwłupieżowych, zarówno kobiety, jak i mężczyźni często poszukują również wcierek na wypadanie włosów. Mają one zahamować proces utraty kosmyków, jednak przy tym problemie zawsze warto skonsultować stosowanie wcierek z dermatologiem bądź trychologiem. Wynika to z faktu, że wypadanie włosów może mieć różne podłoża - od różnego rodzaju chorób, poprzez silny stres, aż po czynniki takie jak odpowiedź immunologiczna na różnego rodzaju chorobotwórcze procesy czy po prostu… wiek.


Silne wcierki na wypadanie włosów, mające zahamować ten proces zawierają substancję określaną mianem minoksydylu (przed jej stosowaniem należy jednak zwrócić się o poradę do lekarza). Inne produkty tego typu wzbogacane są o witaminy, peptydy, enzymy i cynk, a także o roślinne wyciągi i ekstrakty, mające na celu przyspieszenie procesu zahamowania wypadania włosów i wzmocnienie skóry głowy.

Wcierki do włosów przetłuszczających się - poprawiają kondycję włosów

Wcierki do włosów przetłuszczających się (czasem określane także jako toniki do skóry głowy) to produkty, które mają ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum, a tym samym - zniwelować problem zbyt szybko przetłuszczających się włosów. Dzięki zastosowaniu szeregu składników aktywnych taki kosmetyk stosunkowo szybko pomaga przywrócić skórze głowy równowagę i ograniczyć pracę gruczołów łojowych tak, by kosmyki były sypkie, świeże i odbite od nasady przez długi czas.

Wcierki do włosów przetłuszczających się zawierają głównie ekstrakty i wyciągi z roślin łagodzących pracę gruczołów łojowych, delikatnie chłodzących i wyciszających skórę. Wśród nich znajdziemy między innymi wyciąg z szyszek chmielu, pokrzywy, mięty, a także antybakteryjny cynk oraz siarkę. Dodatkowo osobom z tym problemem poleca się także ostrożne testowanie wcierek alkoholowych, o których piszemy w ostatnim akapicie.

Wcierki na porost włosów - wzmacniają cebulki włosowe

Kolejną propozycją wśród tego typu kosmetyków są wcierki na porost włosów. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie i stymulacja mieszków włosowych do pracy - zarówno do przyspieszenia wzrostu, jak i do wytwarzania nowych włosów. To właśnie ich zastosowanie przynosi efekt w postaci „baby fair”, a więc małych, krótkich włosków, pojawiających się często w zakolach i widocznych po gładkim upięciu dłuższych kosmyków.

Wcierki na porost włosów zawierają przede wszystkim substancje stymulujące. W ich składach odnajdziemy więc kofeinę, imbir, ekstrakt z papryczek chili (kapsaicynę), destylaty z korzeni (na przykład z chrzanu), wodę brzozową, ekstrakt z kory dębu. Regularna i długotrwała kuracja wcierką na porost włosów może być również terapią wspomagającą przy problemie wypadania kosmyków - warto jednak skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem.

Wcierka bez alkoholu i wcierka alkoholowa przeciw wypadaniu włosów - którą z nich wybrać?

Na sam koniec warto również dodać, że na rynku dostępne są dwa rodzaje wcierek, które dzielimy na wcierki bez alkoholu oraz wcierki alkoholowe. Jaka jest ich charakterystyka?

  • Wcierka alkoholowa - jak sama nazwa wskazuje - zawiera w swoim składzie alkohol. Jest on niekiedy niezbędny do uzyskania z roślin, korzeni czy ziół odpowiednich ekstraktów, a oprócz tego pozytywnie wpływa na wzmocnienie działania samej wcierki - przyspiesza przenikanie składników aktywnych w głąb skóry głowy, a dodatkowo nie wzmaga przetłuszczania. Niestety, wcierki alkoholowe nakładane na skórę głowy po jej umyciu, regularnie i często mogą prowadzić do przesuszenia skalpu - osobom wrażliwym na tego typu praktyki poleca się więc stosowanie wcierek z alkoholem na kilka godzin przed myciem głowy.
  • Wcierka bez alkoholu jest z kolei dużo łagodniejsza, niż jej alkoholowy odpowiednik - mogą więc stosować ją z powodzeniem osoby z podrażnionym skalpem, łupieżem czy z reaktywną skórą głowy. Wcierka bez alkoholu sprawdzi się także u osób z cerą trądzikową, mających problem z wypryskami również na owłosionej skórze głowy. Dodatkowo wcierki bez alkoholu można „trzymać” na skalpie przez wiele godzin, bez obaw o podrażnienia.

Oprócz samych wcierek, do pielęgnacji skóry głowy można wykorzystywać również oleje czy hydrolaty - o właściwościach i działaniu na skalp właśnie tych składników napiszemy niebawem!


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Włosy w dużej mierze są zwierciadłem naszego organizmu. Po ich kondycji można poznać, czy w...
CZYTAJ
Piękne i zadbane włosy wpływają na wizerunek i pewność siebie. Warto pamiętać, że atrakcyjne włosy...
CZYTAJ
Olejowanie włosów jeszcze kilka lat temu było zabiegiem, który dopiero zdobywał swoją popularność. Dziś coraz...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia