Legalna apteka
2019-03-13
Porady

Co warto mieć w domowej apteczce?

Każdemu z nas zdarzyło się choć raz obudzić w nocy z potwornym bólem gardła czy uciążliwym, utrudniającym oddychanie katarem. Każdemu też choć raz zdarzyła się nagła biegunka bądź wysoka gorączka dziecka, wymagająca natychmiastowego podania leku przeciwgorączkowego. W każdej takiej sytuacji pierwsza myśl, która pojawia się w naszej głowie to sięgnięcie do domowej apteczki. Tylko ważne, aby ta domowa apteczka była dobrze skompletowana i zawierała leki, które można stosować w sytuacjach nagłych, ale i nie tylko. Tylko jak dobrze skompletować domową apteczkę?

 Co warto mieć w domowej apteczce? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Domowa apteczka powinna być dopasowana do potrzeb domowników

Domowa apteczka oraz leki i produkty, które się w niej znajdą powinny być dopasowane do potrzeb i oczekiwań domowników – ich wieku oraz stanu zdrowia. Inne leki będzie zawierać domowa apteczka młodej osoby, inne leki – apteczka rodziny z małym dzieckiem, a jeszcze inne – apteczka seniora. Dlatego też tak naprawdę każda apteczka będzie inna, ale kompletując ją należy przestrzegać pewnych, wspólnych i jednakowych zasad.


Leki przyjmowane w sposób ciągły powinny znajdować się w domowej apteczce

Przede wszystkim w każdej domowej apteczce powinny znaleźć się leki, które domownicy przyjmują w sposób ciągły/przewlekły. Do takich leków zalicza się między innymi: leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwastmatyczne, leki przeciwcukrzycowe czy inne. Takie leki powinny się zawsze znajdować w naszej domowej apteczce i zawsze warto dbać o to, żeby mieć ich zapas. Warto również pilnować i zwracać uwagę na to, kiedy zapasy tych leków się kończą i wówczas należy udać się do lekarza po kolejną receptę. W domowej apteczce warto też mieć suplementy diety, które przyjmuje się cały czas lub okresowo – np.: produkty z witaminą D, suplementy diety z witaminami i składnikami mineralnymi dla kobiet w ciąży – oczywiście pod warunkiem, że któryś z domowników takie produkty przyjmuje. 

Jakie leki warto mieć w domowej apteczce?

Oprócz leków przyjmowanych w sposób ciągły, warto w domowej apteczce umieścić leki stosowane doraźnie, w sytuacjach nagłych takich jak: ból, gorączka, katar, ból gardła, czy biegunka. Do leków, które mogą a nawet powinny znajdować się w domowej apteczce zalicza się między innymi:

➢ przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (zawierające paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy). Postać farmaceutyczna takich leków, powinna być dopasowana do domowników. Jeżeli lek ma być przeznaczony dla osoby dorosłej to tabletki będą odpowiednią postacią leku. Jeżeli natomiast lek ma być przeznaczony dla dziecka – wtedy należy wybierać syropy, zawiesiny, roztwory lub czopki – bo takie postacie leku lepiej, łatwiej, szybciej i bezpieczniej będzie można podać dziecku w przypadku gorączki lub bólu. Warto pamiętać, że leków zawierających kwas acetylosalicylowy nie wolno podawać dzieciom do 12 r.ż.;

➢ łagodzące objawy przeziębienia – np.: leki na katar, leki przeciwkaszlowe, leki wykrztuśne, tabletki do ssania lub aerozole do stosowania w jamie ustnej i gardle;

➢ przeciwalergiczne - szczególnie, jeżeli któryś z domowników ma tendencję do alergii – mogą to być krople do oczy, łagodzące objawy alergii, krople do nosa, zmniejszające katar lub leki doustne zawierające substancje o działaniu przeciwalergicznym; 

➢ przeciwbiegunkowe – w szczególności w domowej apteczce powinny znaleźć się doustne płyny nawadniające, które, w przypadku biegunki powinny być zastosowane jak najszybciej. 


Co jeszcze warto mieć do domowej apteczce?

Oprócz leków przyjmowanych w sposób ciągły, leków doraźnie stosowanych (opisanych powyżej) dobrze, aby w domowej apteczce znalazły się:

➢ maść lub żel łagodzące stłuczenia,

➢ sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu,

➢ łagodny środek ziołowy uspakajający i ułatwiający zasypianie – jeżeli, któryś z domowników tego potrzebuje.

Czy domowa apteczka to tylko leki?

Domowa apteczka to nie tylko leki, to również:

➢ termometr, 

➢ nebulizator,

➢ materiały opatrunkowe np.: kompresy jałowe, gaza, plastry, bandaże,

➢ środki pierwszej pomocy np.: woda utleniona, spirytus salicylowy, alkohol izopropylowy itp.


Kompletując domową apteczkę należy pamiętać o zasadzie, że więcej nie znaczy lepiej. W apteczce powinny znaleźć się tylko podstawowe leki, które są stosowane w sposób ciągły oraz te leki, które będą przyjmowanie doraźnie. Nie ma potrzeby robienia zapasów leków w domowej apteczce. Po pierwsze dlatego, że może to być niebezpieczne – bowiem może dochodzić do przyjmowania leków sposób niewłaściwy, przekraczania dawek, dublowania leków, zawierających tą samą substancję leczniczą a to wszystko może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych oraz zwiększonego ryzyka interakcji. Po drugie, kupowanie leków do domowej apteczki na zapas, może być stratą pieniędzy – bo nie wiadomo, czy w najbliższym czasie będzie potrzeba ich przyjmowania. A warto pamiętać o tym, że każdy lek ma ściśle określony termin ważności, po upływie którego, produktu nie należy przyjmować, bo może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego też kompletując domową apteczkę warto kupować jak najmniejsze opakowania leków, takich które doraźnie pomogą nam w sytuacjach nagłych. 

Domowa apteczka – gdzie ją umieścić?

Wyposażenie domowej apteczki to jedno a drugie, niemniej ważne jest jej umiejscowienie w domu. Kompletując apteczkę, warto zwrócić na to uwagę i warto pamiętać, że domowa apteczka:

➢ powinna znajdować się w jednym wyznaczonym do tego miejscu w domu,

➢ powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla dzieci,

➢ powinna znajdować się w miejscu nienarażonym na działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury czy zmian wilgotności powietrza.

Najlepiej, jeżeli leki będą przechowywane w oddzielnej szafce, na oddzielnej półce lub szufladzie w pokoju – z dala od dzieci, wysokich temperatur, zmian wilgotności i światła słonecznego. Nie należy przechowywać leków w kuchni ani w łazience – bowiem tam występują zmiany temperatury i wilgotności. Takie umiejscowienie apteczki w domu sprawi, że leki zachowają swoje właściwości lecznicze i nie będą zagrażać zdrowiu domowników. 


Domowa apteczka – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

➢ przechowując leki w domowej apteczce należy trzymać je w oryginalnym opakowaniu wraz z ulotką dołączoną do opakowania, bowiem tam znajdują się wszystkie informacje na temat tych produktów – takie jak: skład, wskazania, środki ostrożności, dawkowanie, sposoby przechowywania czy działania niepożądane;

➢ kompletując domową apteczkę i kupując do niej leki zawsze należy zwracać uwagę na skład leków. Bowiem, może się okazać, że dwa leki o różnych nazwach handlowych mogą zawierać tą sama substancję leczniczą. Zastosowanie obu takich leków prowadzi do przyjęcia większej dawki leku i zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych i zatruć;

➢ co jakiś czas należy robić przegląd domowej apteczki. W trakcie takiego przeglądu warto sprawdzać nazwy leków i ich skład (patrz powyżej), termin ważności leku oraz ostrzeżenia dotyczące ich przechowywania;

➢ nie należy stosować leków, którym upłynął termin ważności. Takie leki należy wynieść do apteki i umieścić je w specjalnym, przeznaczonym do tego pojemniku. Przeterminowane leki następnie są odpowiednio utylizowane. 


Podsumowując, domowa apteczka powinna służyć domownikom, powinna być dopasowana do ich potrzeb, powinna zaspokajać potrzeby ciągłego przyjmowania leków (jeżeli takie są) i powinna służyć pomocą w nagłych sytuacjach, które wymagają doraźnego zastosowania leków. Apteczka skompletowana pod takie wymagania i oczekiwania na pewno spełni swoją rolę i będzie dbać o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników, jednocześnie zapewniając im bezpieczeństwo. Produkty, które warto umieścić w domowej apteczce oraz gotowe zestawy znajdziesz tutaj: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/artykuly-higieniczne-i-opatrunkowe,804.html

Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, z wykształcenia farmaceutka – doktor nauk farmaceutycznych, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka (www.farmaceuta-radzi.pl), autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, autorka szkoleń i wykładów dla farmaceutów, autorka warsztatów dla rodziców, dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią. Ponadto ekspert merytoryczny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz inicjatorka i autorka kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”i współautorka kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”
Podobne wpisy
W każdym domu powinno znaleźć się kilka powszechnie stosowanych preparatów farmaceutycznych oraz przyborów i środków...
CZYTAJ
Niebawem zaczynają się ferie zimowe, a wraz z nimi wyjazdy na narty. Warto się do...
CZYTAJ
Produkty pszczele są znane i cenione od tysiącleci. Do dzisiaj miód jest niezastąpiony w kuchni,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia