ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
DARMOWY ODBIÓR
W NASZEJ APTECE
DARMOWA DOSTAWA
KURIEREM OD 279 ZŁ
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Co warto wiedzieć o leczeniu przeziębienia?

Porady fiber_manual_record 2018-10-02
 Co warto wiedzieć o leczeniu przeziębienia? - Apteka internetowa Melissa

Przeziębienie jest zespołem objawów związanych z ostrym zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok obocznych nosa w przebiegu infekcji wirusowej.

Czym jest przeziębienie?

Jest to najprawdopodobniej najczęstsza choroba, która dotyka znaczną część populacji kilka razy w ciągu roku, przy czym około 2 – 3 razy częściej występuje u dzieci, stając się jedną z ważniejszych przyczyn nieobecności w szkole. Największe ryzyko zachorowania występuje w okresie jesienno-wiosennym. Przeziębienie wywołują wirusy, które po przedostaniu się do dróg oddechowych intensywnie się namnażają, doprowadzając do rozwoju stanu zapalnego. Infekcja zaczyna się zazwyczaj łagodnie, a objawy występują w różnej kolejności i nie zawsze wszystkie są obecne. Są to:

 • objawy ogólne - uczucie rozbicia, złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowe;

 • objawy zapalenia błony śluzowej nosa – uczucie zatkania nosa, wodnisty katar, który następnie staje się gęsty, niekiedy przybierając zielonkawy ropny kolor – jest to naturalny przebieg choroby i nie świadczy o bakteryjnym zakażeniu;

 • objawy zapalenia błony śluzowej gardła – ból gardła, zaczerwienienie, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła;

 • wskutek drażnienia tylnej ściany gardła występuje kaszel, początkowo suchy, a w miarę rozwoju choroby produktywny, inaczej „mokry” z wyraźnym odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny - kaszel może utrzymywać się nawet do 3 tygodni po ustąpieniu ostrych objawów infekcji;

 • inne objawy wynikające ze zróżnicowanej etiologii, które mogą wystąpić to: zapalenie spojówek czy zmiany skórne.


Objawy przeziębienia są najmocniej dokuczliwe w 2. i 3. dobie, po czym stopniowo ustępują samoistnie po około tygodniu.Choroba przenoszona jest drogą kropelkową, a także przez bezpośredni kontakt, np. dotykanie tych samych przedmiotów oraz drogą pokarmową.

Skuteczne leczenie przeziębienia

Nie ma leczenia przyczynowego przeziębienia. W związku z etiologią wirusową choroby stosowanie antybiotyku w przeziębieniu nie jest skuteczne, nie ma też efektu profilaktycznego, który mógłby uchronić przed ewentualnymi nadkażeniami bakteryjnymi. Najważniejsze zalecenia dla chorych to:

 • odpoczynek i leżenie w łóżku

 • picie dużej ilości płynów

 • inhalacje ciepłego, nawilżonego powietrza Leczenie objawowe obejmuje między innymi:

 • leki działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, np. paracetamol

 • leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa stosowane doustnie i miejscowo

 • leki przeciwkaszlowe i wykrztuśnie


Na rynku dostępne są preparaty złożone zawierające klika substancji do leczenia objawowego przeziębienia. W skład większości z nich wchodzą paracetamol (działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo), lek przeciwhistaminowy (zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa przez co udrażnia nos), witamina C. W Aptece Melissa znajdziesz Fervex: https://www.apteka-melissa.pl/grupa/fervex.html, który pomaga w leczeniu najbardziej dokuczliwych objawów. Najczęstszymi powikłaniami przeziębienia są bakteryjne zakażenia dróg oddechowych – zatok obocznych nosa, zapalenie ucha środkowego.

Jak zapobiegać przeziębieniu?

 • stosuj podstawowe środki higieny, takie jak częste mycie rąk

 • unikaj przebywania w obecności osób chorych

 • stosuj zbilansowaną dietę

 • uprawiaj regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny.


lek. med. Jakub Prażak

Specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji w dziedzinie chorób płuc. Starszy asystent w Klinicznym Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie

FERPM/20/2017 data oprac. 09.2017

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.