Legalna apteka
2020-11-20
Porady

Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nawet gdy Twoje dziecko jest małe, jest bardzo ważnym nawykiem. Należy zadbać o jego wypracowanie już od najmłodszych lat. Jednym z największych czynników przyczyniających się do próchnicy u dzieci jest ilość cukru spożywanego przez maluchy. Nawet jeśli Twoje dziecko ma zdrową dietę, nadal musi myć zęby, aby zapobiec próchnicy.

 Jak myć dziecku zęby i jak je tego nauczyć?
Spis treści

Jak nauczyć dziecko mycia zębów?

Gdy maluch odmawia szczotkowania zębów, moją pierwszą wskazówką jest to, aby uczynić cały rytuał… zabawnym! Gdy tylko rodzic jest zestresowany i zdenerwowany szczotkowaniem zębów, dzieci to poczują i stanie się to walką, która sprawi, że będzie jeszcze gorzej. Zamiast tego warto wziąć głęboki oddech i spróbować znaleźć zabawny i lekki sposób na mycie zębów.


Jak myć zęby dziecku lub jak nakłonić je, by robiło to samodzielnie?

 • Szczotkujcie zęby razem. Nie ma nic ciekawszego dla Twojego dziecka, niż robić to, co mama i tata. Kiedy rano maluch widzi, że myję zęby, podbiega, bierze szczoteczkę do zębów i przyłącza się. Postaraj się, aby Twoja pociecha często widziała, jak wykonujesz tę czynność.
 • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie – po śniadaniu i po kolacji. Przestrzegaj, aby po myciu zębów nie było żadnych przekąsek przed spaniem. Do picia podawaj dziecku wodę mineralną (bezsmakową). 
 • Pozwól dziecku próbować. Maluch jest zaciekle niezależny i chce wszystko robić sam? Pozwól mu na to! Ustalcie jedynie wcześniej, że w przypadku niedokładnego umycia zębów, pomożesz mu zrobić to jeszcze raz – do czysta! 
 • Zaśpiewaj piosenkę. Śpiewamy: „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” lub jakąkolwiek inną melodię, kojarzącą się z wykonywaną czynnością. Śpiewanie to świetny sposób na dodanie odrobiny radości do rutynowego mycia zębów.
 • Zaangażuj… pojazdy. Mój syn uwielbia samochody i samoloty. Otworzy usta tylko wtedy, gdy wleci do nich… szczoteczka do zębów!
 • Spróbuj zabawy w „niewiedzę”. Udawaj, że nie wiesz, gdzie są usta malucha i zamiast tego myj nos lub uszy. To zawsze rozśmiesza moje dzieci, a dodatkowo sprawia, że… w końcu same poprawiają mamę!
 • Graj z misiami i lalkami. Ćwiczenie szczotkowania zębów może naprawdę pomóc. Możesz pozwolić dziecku myć zęby lalce lub po prostu pozwolić mu szczotkować zęby. Wyrażanie swoich lęków za pomocą lalek i pluszaków (wielokrotnie) może naprawdę pomóc im uporać się z rzeczywistością.
 • Zastosuj śmieszne głosy. Użyj śmiesznego głosu podczas szczotkowania zębów. Możesz być „wróżką szczotkującą zęby” lub „superbohaterem szczotkującym zęby”.
 • Spraw, by mycie zębów stało się rutyną. Rutyna jest świetna, ponieważ mówi dzieciom, co będzie dalej. Wyjdź z wanny, umyj zęby, załóż piżamę. Wiedzą, czego się spodziewać, a to działa na nie uspokajająco.
 • Stosuj odpowiednią dla dziecka pastę do zębów. Użyj pasty do zębów odpowiedniej do wieku. Pasta do zębów dla małych dzieci powinna zawierać fluor, pomimo tego, że małe dzieci mają tendencję do połykania jej zamiast wypluwania. Upewnij się, że masz taki smak pasty, który lubi Twoje dziecko. 
 • Spraw maluchowi fajną szczoteczkę do zębów. Ważne, aby szczoteczka była zabawna i miała odpowiedni rozmiar. Obecna oferta szczoteczek na rynku jest tak bogata, że naprawdę jest w czym wybierać: migające światełka w trakcie szczotkowania, różni bohaterowie bajek uatrakcyjniający wygląd szczoteczki, piękne kolory. Ale najważniejszy jest fakt, iż w wielu szczoteczkach elektrycznych mamy możliwość odmierzenia w różny sposób czasu spędzonego na myciu. Zwykle są to 2 minuty. 
 • Pomyśl o szczotkowaniu zębów wczesnym wieczorem. Potraktowanie szczotkowania zębów jako zabawy jest z pewnością jedną z ważniejszych zasad podczas nauki mycia zębów. Natomiast aby się to mogło wydarzyć, niezmiernie ważne jest również wyczucie czasu. Jeśli zbliża się pora snu, ryzykujemy, że nasze dziecko będzie już marudne i wybredne, a my zbyt zmęczeni na kreatywne zabawy z naszym maluchem w trakcie mycia zębów. Dlatego też rozpoczęcie wcześniejszego wieczoru pomaga zachować pozytywne emocje i chęci zarówno ze strony Twojego dziecka, jak i Twojej. Pamiętaj o tym!
 • Zastosuj szczotkowanie zębów z grami słownymi. Bardzo ciekawą opcją jest włączenie w trakcie mycia zębów małej gry słownej, w trakcie której twój maluch ma za zadanie powtarzać za Tobą wydłużone słowa, np. „baaanaaaany”, „wóóóóz straaaażaaacki”, „hiiiipoooopoootaaam”. Idealnie, gdy są to słowa, które Twoje dziecko zna z wysłuchanej bajki, gry w którą grał czy wspólnie oglądanego filmu. To sprawia, że dziecko otwiera buzię szeroko i jest dumne, pokazując wszystkie słowa, które zna. To, co z minionego dnia zapamiętał maluch, może być użyte do zabaw słownych wieczorem, przy szczotkowaniu zębów.
 • Użyj krótkiego filmu podczas szczotkowania zębów. Jeśli Twój maluch rzeczywiście regularnie odmawia mycia zębów, spróbuj zastosować szczotkowanie podczas oglądania telewizji lub krótkiego filmu na telefonie. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jeżeli jesteśmy w stanie połączyć przyjemne z pożytecznym i w ten sposób możesz wykonać kolejny krok w przyzwyczajeniu Twojego dziecka do mycia zębów, warto takie czasowe rozwiązanie rozważyć.
 • Chwalcie swoje maluchy. Kiedy otwierają buzie szeroko i entuzjastycznie szczotkują zęby, pamiętaj, aby pochwalić dzieci i powiedzieć, jakie są wspaniałe.

My, jako rodzice, musimy wiedzieć, że mycie zębów ma ogromne znaczenie w profilaktyce próchnicy. Powinniśmy wspierać nasze pociechy wspólnym szczotkowaniem do ukończenia przez nie 8 roku życia. Pamiętajmy, że 80% czyszczenia to technika szczotkowania, a jedynie 20% przypada na pastę do zębów. To, czego nauczymy nasze dzieci w młodości czy w dzieciństwie, będzie procentowało w ich przyszłym życiu – także w kwestii higieny jamy ustnej!Zdjęcie autora
Autor
Lekarz stomatolog Marta Biernacka Kowalska

Ukończyła Łódzki Uniwersytet Medyczny w 2002 roku. Od tego czasu stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie biorąc udział w kursach i szkoleniach oraz wprowadzając zdobytą wiedzę do swojej praktyki stomatologicznej. Przyjmuje pacjentów w łódzkiej Klinice Uśmiechu.

Prywatnie mama trójki dzieci. Miłośniczka zdrowego odżywiania i trybu życia, który stara się zaszczepić w swojej rodzinie.

Podobne wpisy
Ból dziąseł u dzieci zazwyczaj związany jest z ząbkowaniem. Ulgę w bólu mogą przynieść: masaż...
CZYTAJ
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł,...
CZYTAJ
Każdy dentysta potwierdzi, że w ramach codziennej higieny jamy ustnej kluczowe, poza dokładnym szczotkowaniem zębów,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia