Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Codzienna pielęgnacja bardzo suchej skóry
Pielęgnacja skóry suchej należy do jednej z najtrudniejszych. Dzieje się tak, ponieważ skóra sucha jest matowa, szorstka, po myciu napina się, ściąga i łatwo ulega podrażnieniom. Bardzo sucha skóra charakteryzuje się również tym, że jest cienka, przez co naczynia krwionośne przez nią prześwitują.

Negatywnym skutkiem bardzo wysuszonej skóry jest większa skłonność do powstawania zmarszczek. Bardzo sucha skóra starzeje się znacznie szybciej niż skóra normalna lub tłusta. Suchość skóry wynika ze znacznie obniżonej ilości wydzielanego przez nią sebum. Jest go mniej niż skóra potrzebuje, dlatego pojawia się uczucie ściągnięcia i napięcia. Sprawia to, że skórze brakuje lipidów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Uszkodzony płaszcz lipidowy skóry prowadzi do ucieczki wody ze skóry. Co warto podkreślić, to że suchość skóry rzadko jest wrodzona. Zazwyczaj wynika z oddziałujących na nią niekorzystnych czynników zewnętrznych. Promienie UV, zimne, gorące i suche powietrze, niewłaściwa pielęgnacja oraz przyjmowanie leków regulujących ciśnienie krwi odpowiadają za ilość wody w skórze. Również hormony w okresie ciąży lub menopauzy mogą przyczyniać się do spowalniania pracy gruczołów łojowych i zaburzenia bilansu wilgoci w skórze.
Pielęgnacja bardzo suchej skóry
Specjalny typ skóry wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego kosmetyki do skóry suchej powinny zawierać następujące rodzaje preparatów:
Nawilżające – łączące wodę w korneocytach,
Hydrofilowe – w kontakcie z wodą tworzące żel,
Hydrofobowe – uszczelniające powierzchnię skóry i uniemożliwiające odparowywanie wody.
Składniki kosmetyków do skóry suchej powinny odbudowywać lipidy naskórka, wzmacniając jego warstwę rogową. W pielęgnacji należy postawić przede wszystkim na nawilżenie i natłuszczenie.
Przy oczyszczaniu skóry trzeba uważać, by nie doprowadzić do jej długotrwałego odwodnienia. Mydło, pumeks i rękawice do głębokiego oczyszczania w przypadku skóry suchej nie znajdą zastosowania, mogą jedynie pogorszyć jej stan, i pogłębiając odwodnienie. Zamiast nich, do codziennego oczyszczania i demakijażu warto wybrać płyny micelarne, delikatne żele oraz olejki specjalnie przeznaczone do skóry suchej i bardzo suchej. Płyny micelarne sprawdzą się najlepiej, bowiem nie naruszają one warstwy ochronnej naskórka.
Dobierając krem nawilżający, trzeba postawić na taki, który uzupełni ilość niezbędnych składników odżywczych, nawilży ją, dostarczy i zwiąże wilgoć. Krem na dzień powinien zawierać też filtr UV, dodatkowo chroniący skórę przed wysuszeniem przez promienie słoneczne. O kremie nawilżającym należy pamiętać nie tylko rano, ale i wieczorem.
Krem na noc powinien mieć dodatkowe właściwości natłuszczające, które lepiej zabezpieczą skórę przed wysuszaniem i utratą wody, uzupełniając tym samym poziom lipidów. W tej roli najlepiej sprawdzą się kremy zawierające ceramidy, oleje roślinne, mocznik i emolienty. Pielęgnację twarzy warto uzupełnić o peeling enzymatyczny. Wykonywany raz w tygodniu złuszczy martwy naskórek i pozostawi skórę gotową na nałożenie nawilżającej maski.
Bardzo sucha skóra całego ciała
Suchość
skóry nie dotyczy jedynie twarzy. Problem bardzo suchej skóry
dotyka całego ciała. Dlatego wysoce nawilżające balsamy do ciała,
olejki i delikatne żele pod prysznic również powinny być stałym
elementem pielęgnacji. Bardzo suchą skórę ciała doskonale odżywi
Lipikar Baume AP+: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/la-roche-posay-lipikar-balsam-apm-400-ml,45505.html.
To balsam z innowacyjną formułą zawierającą kompleks składników
zapewniających optymalne nawilżenie. Składniki produktu,
wzbogacone elementami aktywnymi, wnikają w głąb skóry,
uzupełniają poziom lipidów, łagodzą podrażnienia i zaostrzone
stany skrajnej suchości.
Przeczytaj także:
Ochrona i pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej, Jak dbać o suchą skórę, Emolienty - sposób na suchą i podrażnioną skórę, Skóra atopowa i jej pielęgnacja, Atopowe zapalenie skóry, Codzienne zastosowanie kremu do cery atopowej, Skóra atopowa u niemowląt i dzieci, Emolienty - co warto o nich wiedzieć?

Adrianna Brodecka
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów