• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-06-07
Suplementacja

Codzienna suplementacja witamin dla dorosłych

Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Dieta powinna być lekkostrawna i bazować na produktach dostarczających witamin i minerałów! Sprawdź, jak spełnić codzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze!

 Codzienna suplementacja witamin dla dorosłych - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Witaminy dla dorosłych

Witaminy zapewniają zdrowie, dodają sił witalnych, pomagają chronić przed stresem oksydacyjnym, dbają o skórę, włosy i paznokcie, a także wspomagają zachować młodość na dłużej. Ich najlepszym źródłem są warzywa, owoce, orzechy oraz rośliny strączkowe.

Witaminy możemy podzielić na:

  • rozpuszczalne w tłuszczach – witaminy A, D,  E i K 
  • rozpuszczalne w wodzie – B i C 

Pierwsza grupa – witaminy rozpuszczalne w tłuszczach charakteryzują się gorszą wchłanialnością i ulegają magazynowaniu w organizmie. Natomiast te rozpuszczalne w wodzie są łatwo wchłanialne i nie obciążają układu wydalniczego ze względu na łatwe usuwanie wraz z moczem i potem. 

Najzdrowsze witaminy to te, zawarte w żywności – są one znacznie bezpieczniejsze dla organizmu, gdyż nie można ich przedawkować. Ponadto, poza witaminami zawartymi w warzywach i owocach do organizmu dostarczane są również inne związki, których brakuje w chemicznych odpowiednikach. Mają one za zadanie przedłużać trwałość witamin, ułatwiać ich przyswajanie, a także mogą potęgować ich działanie. Po suplementy natomiast warto sięgnąć w przypadku niedoborów. 

Niedobory witamin w diecie

Nawet osoby przykładające szczególną wagę do posiłków mogą niekiedy mieć problemy z dostarczeniem do organizmu wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Organizm nie zawsze radzi sobie z ich przyswajaniem. Niedobory witamin mogą wynikać również ze zwiększonego zapotrzebowania na nie lub brakiem możliwości dostarczenia ich wraz z dietą. Najpopularniejszym przykładem jest tutaj witamina D, która mimo syntezy skórnej u Polaków często występuje w niedoborze. 

Przyczyną jest niewystarczające nasłonecznienie – szczególnie w okresie jesienno-letnim. Kolejnym często spotykanym jest niedobór witaminy B12 u osób odżywiających się roślinnie – wegetarian i wegan – ze względu na występowanie tej witaminy jedynie w mięsie, produktach mlecznych, czy jajach. Warto w tym miejscu podkreślić, iż wraz z wiekiem przyswajalność witaminy B12 spada, dlatego ze stałej suplementacji powinny korzystać nie tylko osoby niespożywające produktów odzwierzęcych, ale również wszystkie osoby po 50. roku życia. 

Suplementacja witamin

Zapotrzebowanie na witaminy różni się w zależności od wieku, płci, trybu życia oraz diety. W przypadku, gdy nie ma możliwości dostarczenia wraz z dietą odpowiedniej ich ilości z pomocą przychodzą preparaty apteczne. Należy jednak pamiętać, że uzupełnianie niedoborów witamin na własną rękę za pomocą suplementów diety może, zamiast pozytywnych, przynieść negatywne skutki dla organizmu. Przyjmowanie przez zbyt długi czas (szczególnie witaminy z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach) może doprowadzić do ich przedawkowania i nagromadzenia w organizmie. Dlatego właśnie warto uprzednio skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie krwi, które potwierdzi potrzebę uzupełnienia niedoborów. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz bogatą ofertę witamin dla dorosłych https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/witaminy-dla-doroslych,750.html, spośród których na pewno uda Ci się znaleźć preparat dostosowany do indywidualnych potrzeb. 


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Niedobór witaminy D w organizmie stanowi obecnie problem zdrowia publicznego. Deficyty tej witaminy towarzyszą zespołom...
CZYTAJ
Witamina B12, czyli kobalamina, nazywana też czerwoną witaminą to jeden z najważniejszych związków mających wpływ...
CZYTAJ
W ostatnich latach na rynku pojawiło się i nadal pojawia się coraz więcej suplementów diety....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia