2016-02-24
Suplementacja

Coś na sen

Stres, choroby psychiczne, szybki i niehigieniczny tryb życia, praca zmianowa i przekraczanie stref czasowych to tylko niektóre przyczyny bezsenności. W aptece, każdego dnia pojawiają się pacjenci, którzy proszą „coś na sen”. Leczenie niemal każdej dolegliwości, rozpoczyna się od najmniej inwazyjnych środków. Osoby cierpiące na bezsenność często nie przestrzegają podstawowych zasad dotyczących higieny snu. Czasem najprostsze czynności takie jak: wietrzenie sypialni, przestrzeganie względnie stałych pór zasypiania i budzenia się czy unikanie drzemek w ciągu dnia, dają szansę na wyeliminowanie problemu. Niedostatecznie zaciemniona sypialnia, tykający zegar lub oglądanie TV w łóżku, również mogą powodować problemy w zasypianiu. Taki sam efekt przynosi przejadanie się na noc lub przyjmowanie napojów pobudzających.

 Bezsenność - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Ziołowe tabletki nasenne

Jeśli przestrzeganie prostych zasad nie pomaga lub ciężko jest poradzić sobie ze stresem dnia codziennego, to sięgamy po preparaty apteczne. Zaczynamy od ziół – melisa, kozłek lekarski, mięta, szyszka chmielu, męczennica dostępnych jako herbatki do zaparzania lub tabletki. Można również zastosować mieszanki ziół (Nervosan) lub preparaty złożone przeznaczone do przyjmowania doustnego  - Extraspasmina, Persen, Destresan, Valused, Kalms. Dostępne są również nalewki – Nervosol, Neospasmina, Senospasmina, Melisana, krople walerianowe. Z reguły wszystkie leki o działaniu uspokajającym i nasennym, dostępne bez recepty, będą mieszanką wyżej wymienionych ziół, często z dodatkiem magnezu i witaminy B wspierających pracę ośrodkowego układu nerwowego. W aptece można znaleźć wiele tabletek nasennych na bazie ziół https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/nasenne-i-uspokajajace,804.html.

Jeśli pacjent nie odczuwa poprawy po lekach ziołowych, wybudza się w nocy, zasypianie trwa dłużej niż pół godziny i stan ten powtarza się często, należy skonsultować się z lekarzem. Bezsenność to nie tylko dolegliwość sama w sobie, ale również objaw towarzyszący wielu chorobom. Wówczas, leczenie wymaga zastosowania leków dostępnych na receptę.

Tabletki nasenne rozwiązaniem problemu z bezsennością

Istnieje jeszcze jedna grupa pacjentów z bezsennością. To pracownicy zmian nocnych oraz osoby przekraczające strefy czasowe. W tych przypadkach, przyczyną trudności ze snem jest zaburzony dobowy rytm snu i czuwania. W organizmie człowieka, rytm dobowy jest regulowany przez hormon produkowany w szyszynce – melatoninę. Jej wydzielanie reguluje światło docierające do siatkówki oka. Pracownicy nocnych zmian, mogą wspomagać się melatoniną. To samo dotyczy podróżujących, przekraczających strefy czasowe, kiedy trzeba przestawić sobie rytm dobowy. Melatoninę podajemy na około godzinę przed planowanym snem. Wychodząc nad ranem z nocnej zmiany, przyjmujemy tabletkę, zakładamy ciemne okulary i zmierzamy do łóżka. Trzeba jednak pamiętać, że melatonina nie jest lekiem nasennym! Reguluje ona rytm dobowy i poprawia jakość snu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Środki nasenne powinno stosować się tylko w określonych przypadkach i – najlepiej – po konsultacji...
CZYTAJ
Zdrowy i spokojny sen to czynnik w znacznym stopniu wpływający na kondycję organizmu. Za jakość...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia