Legalna apteka
2021-05-14
Dolegliwości i choroby

Cykl Apteki Melissa - pasożyty ludzkie. Część I: owsiki u dzieci i dorosłych

Pasożyty ludzkie to różnego rodzaju organizmy, które wnikają do układów ciała człowieka (układu pokarmowego, krwionośnego i innych), bytują w nim, żywią się i rozmnażają, nierzadko przenosząc lub wywołując groźne dla zdrowia i życia choroby. Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl tekstów właśnie o pasożytach ludzkich - ich rodzajach, sposobie zakażania się, zapobieganiu oraz oddziaływaniu pasożytów na nasz organizm. W dzisiejszej odsłonie przybliżymy naszym czytelnikom kwestię owsicy - choroby wywoływanej przez owsiki ludzkie (z łaciny - Enterobius Vermicularis), atakujące głównie dzieci, ale zdarzające się również u dorosłych. Jak wyglądają objawy owsicy, w jaki sposób pozbyć się „nieproszonych gości” zarówno z organizmu, jak i z najbliższego otoczenia i jak zapobiegać przenoszeniu owsików? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tematem owsików u dzieci i dorosłych znajdują się poniżej - zapraszamy do lektury oraz do skorzystania z porad zawartych w tekście!

 Owsiki ludzkie - jak się przenoszą i jak się ich pozbyć?
Spis treści

Czym są owsiki ludzkie i jak dochodzi do zarażenia owsicą?

Owsiki ludzkie to pasożyty w typie nicieni, których jedynym żywicielem może być człowiek. Bytują w poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego, a konkretnie - w jelicie grubym, przy zakończeniu jelita cienkiego, a czasem również w wyrostku robaczkowym. Wywołują chorobę określaną jako owsica. Owsiki u dorosłych praktycznie nie występują - znaczna liczba zakażeń jest odnotowywana wśród dzieci, jednak zarażenie się nie jest niemożliwe, zwłaszcza w przypadku rodziców zarażonych już maluchów.


Owsiki u dorosłych i dzieci przenoszą się głównie poprzez fizyczny kontakt z jajami pasożyta. Mogą one znajdować się na produktach spożywczych, w toalecie (na sedesie, umywalce), na pościeli, ręcznikach i w wielu innych miejscach, z którymi kontakt miała zakażona osoba. Co ważne, jaja owsików są na tyle lekkie, że z tych powierzchni mogą unosić się w powietrze i osiadać na drobinach kurzu i pyłu, niedostrzegalnego dla ludzkiego oka - do zakażenia dochodzi więc czasem drogą kropelkową, gdy dana osoba po prostu oddycha. Warto tutaj dodać, że aby doszło do rozprzestrzenienia się jaj pasożyta, jego samice w nocy wydostają się z jelita grubego i składają jaja w okolicy odbytu. Pacjent drapiąc się, podcierając lub - po prostu - mając kontakt z pościelą, ręcznikami czy deską sedesową - rozsiewa jaja, na kontakt z którymi narażone są kolejne osoby. Jak rozpoznać owsiki u dzieci i dorosłych? O tym poniżej.


Charakterystyczne objawy owsicy - jak ją rozpoznać?

Owsiki u dorosłych i u dzieci dają wiele objawów, choć jeden jest najbardziej charakterystyczny, a mowa tu o świądzie w okolicy odbytu - czasem uniemożliwiającym spokojne zaśnięcie i efektywny odpoczynek nocny. Wśród innych objawów owsicy można wyróżnić: 

 • częste drapanie się w okolicach odbytu, ale również genitaliów (tam również mogą przedostać się jaja owsików, wywołując stan zapalny, będący także objawem owsicy); 
 • podkrążenie oczu, ciągłe zmęczenie, brak koncentracji - wynikające z braku efektywnego snu; 
 • uczucie niepokoju, nadpobudliwość, poczucie przymusu pozostawania w ruchu;
 • zaognienie i podrażnienie miejsc w okolicach odbytu i genitaliów, pojawienie się wysypki; 
 • nocne zgrzytanie zębami (ten objaw owsicy pojawia się szczególnie u dzieci i przechodzi po wyleczeniu); 
 • moczenie nocne związane z uczuciem niepokoju i mimowolnego parcia na pęcherz; 
 • nudności, bóle brzucha, ogólne osłabienie organizmu.

Owsiki ludzkie (a właściwie ich samice, osiągające do 1 centymetra długości) można zaobserwować w kale pacjenta. Jeśli są uwidocznione - istnieje pewność, że są to owsiki u dzieci bądź dorosłych. Z kolei jeśli obserwuje się wymienione powyżej objawy, a jednocześnie w kale nie ma widocznych nicieni, należy udać się do lekarza który zaleci odpowiednie badania, polegające na zbadaniu próbki kału lub na próbie z użyciem specjalnego plastra (przykleja się go do skóry przy odbycie, by „ściągnąć” z niej jaja owsików, a następnie plaster wysyłany jest do laboratorium i badany). Czasem może okazać się, że zarówno w diagnostyce z wykorzystaniem kału do badania, jak i wspomnianych plastrów, potrzebnych będzie kilka prób. Wynik dodatni oznacza w tym przypadku obecność pasożyta ludzkiego.


Jak pozbyć się owsików?

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się owsików, to musisz wiedzieć, że walka ta będzie naprawdę długa - choć oczywiście trzeba będzie ją podjąć. Leczenie owsicy uwzględnia przede wszystkim farmakoterapię, czyli zażywanie leków przeciwpasożytniczych, wydawanych na receptę z przepisu lekarza (wśród nich można wyróżnić takie preparaty, jak Albendazol, Mebendazol oraz Pyrantelem). W zależności od zastosowanej substancji leczniczej, pacjent musi przyjąć dawkę przypominającą również po 2 tygodniach lub po miesiącu, by efekty były trwałe.


Farmakologia jest głównym sposobem na leczenie owsicy, jednak nie obędzie się również bez wdrożenia działań wspomagających. Wśród nich można wyróżnić: 

 • codzienne pranie pościeli, ręczników, poszewek, bielizny, ubrań, pluszaków i innych tekstyliów, z którymi zakażona osoba mogła mieć kontakt, w bardzo wysokiej temperaturze oraz ich prasowanie po upraniu; 
 • mycie zabawek, naczyń, sprzętów i akcesoriów, z którymi chory miał kontakt ciepłą wodą z detergentem; 
 • pilnowanie dzieci i innych domowników w kwestii utrzymywania podstawowych zasad higieny - mycia i dezynfekcji rąk, ale również mycia żywności przed spożyciem; 
 • dzieciom można przyciąć krótko paznokcie (po to, by jaja nie osadzały się pod nimi), a także polecić zakładanie na noc ciasnej bielizny, zapobiegającej drapaniu się po gołej skórze - zwłaszcza w okolicach odbytu (oczywiście po wyleczeniu owsicy należy powrócić do luźnych, przewiewnych piżam).

Jest jeszcze jeden sposób na to, jak pozbyć się owsików z organizmu. Dotyczy on okresowej zmiany diety na nieco bardziej płynną (włączenie zup, koktajli), a także bogatą w błonnik pokarmowy (przy tym należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody). To sprawi, że wypróżnienia będą częstsze i łatwiejsze, nicienie wydostaną się z organizmu szybciej, a leczenie owsicy będzie jeszcze bardziej efektywne.


Profilaktyka owsików

Profilaktyka owsików powinna przede wszystkim opierać się na edukacji dzieci w kwestii higieny, bo to niestety one najczęściej „przynoszą” z przedszkola czy szkoły nieproszonych lokatorów. Dokładne i częste mycie rąk przed i po skorzystaniu z toalety, przygotowaniem i spożyciem posiłku czy po powrocie do domu zdecydowanie powinno im wejść w nawyk. Dodatkowo, by nie dopuścić do zarażenia owsikiem ludzkim, należy często stosować dezynfekcję dłoni płynami antybakteryjnymi, a także zwrócić maluchom uwagę na to, by nie wymieniały się i nie dzieliły z innymi dziećmi akcesoriami higienicznymi (szczoteczką do zębów, szczotką do włosów) oraz ubraniami.


Rodzic - w ramach profilaktyki owsików - może od czasu do czasu również oglądać stolec swojego dziecka by upewnić się, że nie ma w nim charakterystycznych, cienkich, białych nitek. Generalnie zachowanie prawidłowej, starannej higieny, dezynfekcja oraz mycie rąk jest najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia się owsicą - i o tym każdy z nas powinien pamiętać na co dzień!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Łuszczyca skóry to choroba, której wciąż nie udaje się wyleczyć. Stosuje się jedynie środki łagodzące...
CZYTAJ
Swędzenie skóry to problem spowodowany brakiem odpowiedniego nawilżenia, podrażnieniem, ukąszeniem owada lub reakcją alergiczną. Sprawdź,...
CZYTAJ
Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą, która pojawia się w wyniku zakażenia tasiemcem - lub raczej w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia