Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Czkawka i sposoby na nią
Czkawka to mimowolne, napadowe skurcze przepony. To wdech, który nagle przerywany jest zamknięciem głośni, co objawia się wstrząsami klatki piersiowej i charakterystycznym odgłosem. Jest banalnym objawem, gdy występuje po spożyciu zimnych lub suchych pokarmów, ale może być również objawem innych poważniejszych chorób, które na drodze swojego patomechanizmu podrażniają przeponę.

Przyczyny czkawki
- Zdenerwowanie.
- Stany chorobowe układu pokarmowego, układu oddechowego lub ośrodkowego układu nerwowego.
- Zatrucia.
Skuteczne sposoby na czkawkę
- Można wypić pół szklanki letniej, przegotowanej wody.
- Należy wykluczyć suche pokarmy z diety.
- Dobrze aplikować sobie w ciągu dnia napary z mieszanek ziołowych (Nervosan) lub nalewek uspokajających (Nervosol)
Czkawka przewlekła – co to takiego?
Zwykłe przypadki czkawki trwają zazwyczaj kilka minut, po czym ustępują samoistnie lub w wyniku wykorzystania sprawdzonych sposobów na tę przypadłość. Problem pojawia się wtedy, gdy czkawka trwa kilka lub kilkanaście godzin – następuje wówczas zmęczenie organizmu, niemożność zaśnięcia i spożycia pokarmu. O czkawce przewlekłej mówi się z kolei wówczas, gdy czas jej trwania przekracza 48 godzin.
Powodami czkawki przewlekłej są zazwyczaj inne schorzenia, takie jak: zatrucia alkoholowe i lękowe, cukrzyca, choroby jamy brzusznej i klatki piersiowej. Czkawka przewlekła może wystąpić również w trakcie ciąży, a także po przebytych operacjach w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej.
Czkawka, która nawraca i utrzymuje się przez dłuższy czas wymaga konsultacji lekarskiej.

mgr farm. Ewa Sosińska
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów