2015-10-06
Dolegliwości i choroby

Czkawka i sposoby na nią

Czkawka to mimowolne, napadowe skurcze przepony. To wdech, który nagle przerywany jest zamknięciem głośni, co objawia się wstrząsami klatki piersiowej i charakterystycznym odgłosem. Jest banalnym objawem, gdy występuje po spożyciu zimnych lub suchych pokarmów, ale może być również objawem innych poważniejszych chorób, które na drodze swojego patomechanizmu podrażniają przeponę.

 Sposoby na czkawkę - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny czkawki

  • Zdenerwowanie.
  • Stany chorobowe układu pokarmowego, układu oddechowego lub ośrodkowego układu nerwowego.
  • Zatrucia.

Skuteczne sposoby na czkawkę

  • Można wypić pół szklanki letniej, przegotowanej wody.
  • Należy wykluczyć suche pokarmy z diety.
  • Dobrze aplikować sobie w ciągu dnia napary z mieszanek ziołowych (Nervosan) lub nalewek uspokajających (Nervosol)

Czkawka przewlekła – co to takiego?

Zwykłe przypadki czkawki trwają zazwyczaj kilka minut, po czym ustępują samoistnie lub w wyniku wykorzystania sprawdzonych sposobów na tę przypadłość. Problem pojawia się wtedy, gdy czkawka trwa kilka lub kilkanaście godzin – następuje wówczas zmęczenie organizmu, niemożność zaśnięcia i spożycia pokarmu. O czkawce przewlekłej mówi się z kolei wówczas, gdy czas jej trwania przekracza 48 godzin. Powodami czkawki przewlekłej są zazwyczaj inne schorzenia, takie jak: zatrucia alkoholowe i lękowe, cukrzyca, choroby jamy brzusznej i klatki piersiowej. Czkawka przewlekła może wystąpić również w trakcie ciąży, a także po przebytych operacjach w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej.

Czkawka, która nawraca i utrzymuje się przez dłuższy czas wymaga konsultacji lekarskiej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia