2023-04-28
Porady

Czy bielizna chłonna może wyglądać atrakcyjnie? Kobiece rozwiązania na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Wpływają na to m.in. przebyte ciąże, menopauza oraz różnice w budowie anatomicznej układu moczowego. Na szczęście dostępne są nowoczesne rozwiązania, które pomagają paniom z nietrzymaniem moczu funkcjonować normalnie i cieszyć się życiem. Jednym z nich jest bielizna chłonna. Sprawdź, w jaki sposób może pomóc w przypadku nietrzymania moczu.

 Produkty na nietrzymanie moczu
Spis treści

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu u kobiet jest osłabienie mięśni dna miednicy. Jest to związane przede wszystkim ze starzeniem się oraz zmianami gospodarki hormonalnej w okresie menopauzy, które negatywnie wpływają na elastyczność mięśni, pracę cewki moczowej oraz zwieracza.

Mięśnie dna miednicy odpowiadają również za utrzymywanie narządów układu moczowo-płciowego w odpowiednim położeniu, a także umożliwiają oddawanie moczu. Ich osłabienie może być także spowodowane operacjami w obrębie miednicy oraz przebytą ciążą i porodem. Większa liczba porodów zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu.

Wśród innych czynników nietrzymania moczu wymienia się:

  • nadwagę i otyłość,
  • przewlekłe zaparcia,
  • częste infekcje dróg moczowych,
  • ciężką pracę fizyczną,
  • niektóre przewlekłe choroby (np. cukrzyca, choroba Parkinsona).

Rodzaje nietrzymania moczu u kobiet

Istnieje wiele rodzajów nietrzymania moczu, m.in. nietrzymanie moczu z przepełnienia, nietrzymanie moczu z nagłym parciem, nietrzymanie moczu spowodowane zmniejszeniem objętości pęcherza, wysiłkowe nietrzymanie moczu i nietrzymanie prawdziwe.

Najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu u kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Na początku objawia się jako niekontrolowany wyciek moczu, np. podczas aktywności fizycznej, kichania, kaszlu lub śmiechu. Jest to związane z nagłą zmianą ciśnienia w jamie brzusznej i uszkodzeniem mechanizmów, które odpowiadają za prawidłowe działanie i zaciskanie cewki moczowej. Kobieta nie odczuwa parcia na pęcherz, co w naturalny sposób uniemożliwia utrzymanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Leczenie nietrzymania moczu zależy od dokładnej przyczyny dolegliwości. W większości przypadków rozpoczyna się od fizjoterapii mięśni dna miednicy, czyli ćwiczeń mięśni Kegla. Dodatkowo zaleca się zmianę stylu życia i zmniejszenie masy ciała, jeśli jest to konieczne.


O ile fizjoterapia nie przynosi znaczącej poprawy, wprowadza się leki na nietrzymanie moczu. Ich zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięśni pęcherza moczowego i hamowanie jego niekontrolowanych skurczy. Ostatecznym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne.

Produkty na nietrzymanie moczu

Leczenie nietrzymania moczu może przynieść oczekiwane rezultaty, ale konieczny jest do tego czas. W sytuacji, kiedy trzeba tu i teraz reagować na wycieki moczu oraz jego nieprzyjemny zapach, potrzebne są szybsze rozwiązania.

Istnieją produkty, które pomagają kobietom radzić sobie z niekomfortowymi dolegliwościami nietrzymania moczu w dyskretny i skuteczny sposób.

Wśród nich wyróżnia się:

  • wkładki lub podpaski urologiczne,
  • majtki chłonne,
  • pieluchy anatomiczne,
  • pieluchomajtki.

W zależności od stopnia nietrzymania moczu, dopasowuje się właściwy produkt. Wkładki urologiczne polecane są dla kobiet z kropelkowym i lekkim nietrzymaniem moczu. W przypadku średniej i ciężkiej inkontynencji, lepiej sprawdzą się majtki chłonne. Natomiast pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki stosuje się w bardzo ciężkim stopniu nietrzymania moczu.

Bielizna chłonna – co to jest?

Bielizna chłonna (majtki chłonne) to idealne rozwiązanie dla wszystkich aktywnych kobiet, które pomimo nietrzymania moczu chcą normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem. Jej nowoczesny wygląd, na który składają się krój, materiał oraz dyskretny kolor, pozwalają poczuć się pewnie i zapomnieć o doskwierającym problemie.


Majtki mają wbudowany wkład chłonny, którego kształt dopasowuje się do ciała i staje się niewidoczny. Jego zadaniem jest wiązanie nawet dużych ilości moczu i kontrola nieprzyjemnego zapachu. Dzięki wkładowi można czuć się sucho i świeżo przez długi czas.


Ten rodzaj bielizny zaleca się kobietom ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu, które najczęściej pojawia się podczas stania i wykonywania różnych aktywności, takich jak chodzenie, uprawianie sportu czy inne codzienne czynności.

Co wyróżnia bieliznę chłonną dla kobiet?

Producenci produktów na nietrzymanie moczu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom kobiet, tworząc produkty idealnie dopasowane do ich potrzeb i prowadzonego stylu życia.

Bielizna chłonna wyróżnia się spośród innych tego typu rozwiązań nowoczesnym wyglądem, który przypomina zwykłą bieliznę. Jest cieńsza od pieluch anatomicznych i pieluchomajtek, dzięki czemu nie odznacza się nawet pod cienkimi ubraniem.

Dodatkową jej cechą jest specjalny, kobiecy krój z pasem ściągającym wokół bioder, co pozwala bieliźnie idealne dopasować się do ciała, jednocześnie umożliwiając pełny zakres ruchów. Łatwość, z jaką się jej używa, to duża zaleta – zakładanie i zdejmowanie bielizny chłonnej przebiega tak samo, jak tej zwykłej.

Zalety bielizny chłonnej dla kobiet

Dla wielu aktywnych kobiet sama ochrona przed nietrzymaniem moczu to za mało. Liczą się również inne cechy bielizny, takie jak kolor, wygląd i przyjemny materiał, które wpływają na komfort i wygodę noszenia majtek.

Kobiecy wygląd

Zaletą bielizny chłonnej jest kobiecy krój, wyglądem zbliżony do normalnych majtek. Specjalny kształt dopasowuje się do ciała. Sprawia to, że noszenie majtek chłonnych jest dyskretne i komfortowe.

Co więcej, nowoczesny wygląd idzie w parze z wysoką jakością wyrobu i potrójną ochroną przed przeciekaniem, wilgocią oraz zapachem moczu. To powoduje, że kobieta nie musi już wybierać pomiędzy ochroną a stylem.

Przyjemny materiał

Nowoczesna bielizna chłonna produkowana jest z oddychającego materiału, który w dotyku przypomina zwykłą bieliznę. Ponadto materiał jest miły i przyjazny dla skóry, co zmniejsza ryzyko podrażnień i odparzeń.

Źródła:
1. Ewa Barcz, „Nietrzymanie moczu u kobiet – podstawy diagnostyki i terapii”, PZWL, Warszawa, 2019, ISBN: 978-83-200-5776-8
2. P. Radziszewski, P. Dobroński, „Nietrzymanie moczu”, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2008.
3. T. Drewa, K. Juszczak, „Urologia – ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów”, PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2018.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Infekcje intymne w ciąży zdecydowanie pojawiają się częściej właśnie u kobiet spodziewających się dziecka. Wynika...
CZYTAJ
Czym jest kamica nerkowa? To schorzenie obejmujące różne elementy układu moczowego. Proces chorobowy rozpoczyna się...
CZYTAJ
Dbanie o włosy to nawyk, którego nie należy zaniedbywać nawet na wakacjach. Kiedy zaczniesz planować...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia