Legalna apteka
2019-06-19
Porady

Czy jesteś szczęściarzem?

Czy szczęścia można się nauczyć? Wygląda na to, że tak! Choć slogany „szczęście to wybór”, „to od Ciebie zależy, kiedy w końcu będziesz szczęśliwy” brzmią dla niektórych pusto i tandetnie, warto przyjrzeć się im bliżej i zastanowić, czy przypadkiem nie ma w nich trochę prawdy. Psychologia twierdzi, że owszem, szczęście jest pewnego rodzaju wyborem, a szczęśliwe życie to nawyk, który można sobie wypracować.

 Czy jesteś szczęściarzem? - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Szczęściarze wypracowali w swoim życiu pewne konkretne nawyki, które sprawiają, że żyje im się lepiej, niż innym. To nie przypadek, czy zrządzenie losu, że jedni mają szczęście, a inni nie. To kwestia podejścia do życia i praktykowania niektórych zachowań. Znane powiedzenie mówi, że „szczęście sprzyja lepszym”. Zastanówmy się kim są Ci „lepsi” i jak możesz stać się szczęściarzem.

Psychologia indywidualna Adlera

W czasach, gdy Zygmunt Freud odkrywał tajniki ludzkiej podświadomości, Alfred Adler tworzył podwaliny psychologii indywidualnej, której jedną z zasad jest zasada celowości. W odróżnieniu od Freuda nie skupiał się na traumach z dzieciństwa, ale na celu, jaki stawia sobie człowiek w życiu. Innymi słowy, według Adlera to nie traumy i krzywdy z dzieciństwa decydują o naszym poczuciu i stanie szczęścia dziś, tylko nasza  aktualna sytuacja i… decyzja. Każdy powinien mieć taki cel w życiu, żeby jego konsekwencją było szczęście.  

Szczęścia nie osiąga się z dnia na dzień, ale jest to proces, który wymaga czasu i pracy nad sobą.  

Lato to dobry czas na zmiany 

No właśnie, praktykowanie zachowań. Jeśli nie jesteś szczęściarzem, prawdopodobnie będą to dla Ciebie rzeczy zupełnie nowe, zatem wprowadzenie ich do Twojej codzienności wiązać się będzie z wyrobieniem nowych nawyków. Zwykle mamy skłonność do tego, że szybko przyzwyczajamy się do tego, co wygodne i łatwe. Gdy pracujemy nad nawykami, musimy przemóc się często do rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie dość, że nie są proste, to często niekoniecznie są przyjemne. Wypracowanie nawyku i zmiana to proces - trzeba więc zacisnąć zęby i uzbroić się cierpliwość.

Nauka nawyków ludzi szczęśliwych wymaga czasu i determinacji, na szczęście teraz mamy na to doskonały czas. Dlaczego? Wakacje to okres, kiedy zmiany przychodzą nam po prostu z większą łatwością. Dni są długie, słońce przyjemnie nastraja nas nawet przed ciężkim dniem w pracy, dzięki czemu mniej się stresujemy - nawet nie będąc na urlopie. Dłuższy dzień sprawia, że chętniej wstajemy rano, przez co mamy więcej czasu na działanie. W ogóle latem tak po prostu żyje się nam jakoś łatwiej, niż szarą jesienią, czy zimą - bez słońca i witaminy D.

Poznaj nawyki szczęściarzy 

Co sprawia, że niektórym sprzyja szczęście, a innym nie? Oto niektóre zachowania, które charakteryzują szczęściarzy. Spróbuj działać zgodnie z nimi, żeby przekonać się, jak „przyciągać” do siebie szczęśliwe przypadki.

 1. Szczęściarze tworzą okazje! 
  W trakcie swoich badań nad szczęściarzami i pechowcami profesor Richard Wiseman zauważył, że szczęściarze twierdzą, że w ich życiu roi się od przypadkowych okazji. On jednak odkrył związek pomiędzy przypadkiem, a ich profilem psychologicznym. Otóż sposób myślenia i działania szczęściarzy sprawia, że sami tworzą, zauważają i wykorzystują okazje. Osobowościowo związane jest to z wyższym wskaźnikiem ekstrawersji i niższym poziomem neurotyczności. Szczęściarze są bardziej otwarci i chętniej nawiązują nowe znajomości. Są żądni wrażeń i nie boją się nowych sytuacji. W przypadku zmian, postrzegają je jako szansę, a nie zagrożenie - tak, jak robią to pechowcy.

 2. Wykształć nawyk krótkich terminów 
  Im zadanie ma dłuższy termin wykonania, tym większa szansa, że urośnie, a nawet przerośnie nasze możliwości. Wyznaczaj sobie jasne i konkretne cele, z konkretnym, krótkim terminem realizacji.  Te długofalowe od razu dziel na mniejsze kawałki. Ważne, żeby praca posuwała się do przodu, bo samo planowanie niczego nie zmieni.

 3. Szczęściarze działają bez perfekcyjnego przygotowania 
  Przyznaj się, ile razy miałeś ochotę coś zrobi, ale uznałeś, że jeszcze za mało wiesz, za mało umiesz i musisz się lepiej przygotować? Ludzie, którym sprzyja szczęście nie czekają, aż okoliczności i sytuacja będą idealne, ani aż osiągną ekspercki poziom wiedzy. Cechuje ich za to odwaga to próbowania i działania. 

 4. Stawiaj na relacje 
  Kluczem do sukcesu i szczęśliwych okazji są inni ludzie. Szczęściarze budują bliskie relacje i w tym dostrzegają największą wartość. Innymi słowy - inwestują w drugiego człowieka. Bo to właśnie drugi człowiek przychodzi z pomocą, albo otwiera przed nami drzwi nowych możliwości - nie same pieniądze, czy pozycja społeczną. 

 5. Szczęściarze działają zgodnie ze swoimi i talentami 
  Jeśli będziesz robić to co kochasz, będziesz działać z wielką pasją i zaangażowaniem. Nie straszne będą dla Ciebie porażki czy potknięcia. Będziesz działać, trenować, praktykować a to w końcu pozwoli Ci osiągnąć poziom ekspercki w danej dziedzinie. Nic nie przychodzi samo, jednak działanie zgodne z Twoimi wrodzonymi talentami, pomoże Ci dużo szybciej osiągnąć to, czego chcesz. I jak się finalnie okaże, to nie będzie wynik szczęścia, tylko Twojego działania. 

 6. Pomagaj bezinteresownie 
  Dobro wraca, to prawda stara jak świat. A zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego? Gdy robisz coś dobrego dla innej osoby, zarówno w Twoim organizmie, jak i jej, wytwarza się oksytocyna - hormon bliskości, który sprawia, że czujemy się lepiej i chcemy robić dobre rzeczy. Jeśli więc Ty pomożesz przypadkowo spotkanej osobie, jest duża szansa, że i ona odczuje przypływ chęci zrobienia zaraz czegoś dobrego. 

 7. Bądź pozytywnym egoistą 
  Egoizm jest zły. Ale pozytywny, zdrowy egoizm jest wręcz pożądany. To umiejętność zauważania siebie i swoich potrzeb, bycie szczerym samemu ze sobą i bycie w kontakcie ze swoimi emocjami i pragnieniami. Nie oznacza to, że inni ludzie przestają się liczyć a Ty nie patrzysz poza czubek swojego nosa. Chodzi o to, żeby żyć w zgodzie ze sobą i o siebie dbać, żeby mieć zasoby do bycia dla drugiego człowieka.


Bibliografia 
1. Kapcewicz B., 52 nawyki szczęściarzy. Warszawa: Monument Trainers Group, 2015. 
2. Kishimi, Fumitake, Odwaga bycia nielubianym. Warszawa: Galaktyka, 2017.

Zdjęcie autora
Autor
Natalia Kwiatkowska
Jestem psychologiem i Certyfikowanym Trenerem Mocnych Stron Instytutu Gallupa. Ukończyłam Psychologię Stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim, byłam także stypendystka na Universidad de Valencia w Hiszpanii. Jako psycholog pracuje głównie z młodzieżą i młodymi dorosłymi w oparciu o narzędzie StrengthsFinder i Racjonalną Terapię Zachowania. Większość roku spędzam w podróży szukając słońca, za to zimę na nartach w ukochanych Beskidach. Prowadzę bloga podróżniczego (www.zapiskizeswiata.pl) oraz stronę poświęconą psychologii pozytywnej (www.nataliakwiatkowska.pl)
Podobne wpisy
Od początków powstania psychologii jako nauki, obiektem jej badań był człowiek zaburzony. Psycholog był określany...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia