Legalna apteka
2018-03-01
Dolegliwości i choroby

Czy wiesz co zaatakowało Twoje gardło?

Ból gardła, to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu czy też po poradę do apteki. Osoby takie szukają skutecznego leczenia, które pozwoli zwalczyć nieprzyjemne objawy. W jaki sposób rozpoznać przyczynę problemu, co jest najczęściej powodem zapalenia gardła, kiedy należy zgłosić się do lekarza, a kiedy możemy zastosować samoleczenie przy pomocy dostępnych bez recepty preparatów dobranych w oparciu o poradę farmaceuty?

 Czy wiesz co zaatakowało Twoje gardło
Spis treści

Skąd ten ból?

Najczęstszym powodem rozwoju objawów związanych z bólem gardła jest zakażenie wirusem (nawet 85% wszystkich przypadków), rzadziej dochodzi do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. W wyniku wniknięcia zarazków do organizmu rozwija się miejscowy stan zapalny powodujący obrzęk, zaczerwienienie i ból. Choroba ta jest tak częsta, ponieważ bardzo łatwo roznosi się poprzez kontakt bezpośredni lub drogą kropelkową – zaraża ponad połowa osób, która przebywała w bliskim otoczeniu chorego.

Wirus czy bakteria?

Zapalenie gardła o charakterze wirusowym może przybierać różny charakter objawów – od łagodnego drapania i pieczenia czy też uczucia suchości, aż do uciążliwego i silnego bólu, który może utrudniać połykanie, a nawet mówienie. Choroba najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym i może przebiegać również z objawami ogólnymi, jak złe samopoczucie, stan podgorączkowy, czy też katar. Zwykle jest to jednak schorzenie o łagodnym i samoograniczającym charakterze i nie wymaga specjalistycznego postępowanie leczniczego oraz bezwzględniej konsultacji lekarskiej – wystarczy krótka porada farmaceuty i zastosowanie leków objawowych.

Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku bólu gardła istnieje ryzyko powikłań, szczególnie jeśli pacjent nie będzie odpoczywał i stosował się do zaleceń profilaktycznych. Do najczęstszych zalicza się rozwój zakażenia bakteryjnego, które daje bardziej dokuczliwe objawy.Innymi chorobami, które mogą się rozwinąć w następstwie zapalenia gardła są:infekcje ucha, zatok, oskrzeli, a nawet płuc. 

Wizyty u lekarza wymaga natomiast podejrzenie zakażenia bakteryjnego. Związane jest ono z dużo silniejszymi objawami, nie tylko ze strony gardła, ale również ogólnoustrojowymi. Należą do nich przede wszystkim wysoka gorączką, czy bardzo złe samopoczucie. Dodatkowo w przebiegu zakażenia bakteryjnego można zaobserwować pojawienie się białego nalotu w okolicy migdałków podniebiennych.

Jak leczyć?

Ze względu na to, że za ból gardła najczęściej odpowiedzialny jest wirus, to zaleca się przede wszystkim zastosowanie miejscowego leczenia objawowego oraz postępowanie pielęgnacyjne,które polega na odpoczynku, odpowiednim nawodnieniu, stosowaniu lekkostrawnej diety i dostępie do czystego, nawilżonego powietrza.

Ból gardła mogą natomiast zniwelować leki działające miejscowo. Są one dostępne w postaci tabletek do ssania, płynów do płukania gardła czy też aerozoli. Preparaty te zawierają substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe jak na przykład flurbiprofen, salicylan choliny i benzydaminę, substancje odkażające (zabijające bakterie i wirusy), jak na przykład alkohol dichlorobenzylowy, pochodne krezolu, chlorekcetyropirydoniowy, chlorek benzalkonium i inne. Niektóre z nich w swoimskładzie mają też związki o właściwościach znieczulających w tym chlorowodoreklidokainy. 

 

Gdy pojawia się problem związany z bólem gardła najlepiej sięgnąć po produkt złożony, który będzie działał wielokierunkowo,a dzięki temu zwalczy ból, ale dodatkowo zadziała na przyczynę jego powstania, czyli na zakażenie wirusowe czy też bakteryjne.

 

Lekiem takim jest Orofar® https://www.apteka-melissa.pl/produkt/orofar-max-30-past-do-ssania,4175.htmlktóry w swoim składzie zawiera lidokainę wykazującą właściwości miejscowo znieczulające oraz chlorek benzoksonium o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych, a więc jednocześnie zmniejszającym aktualne zakażenie, jak i zapobiegającym pojawieniu się ewentualnych  powikłań bakteryjnych. W przypadku bardzonasilonego bólu można wybrać wersję MAX tego preparatu z zawartością większa ilości substancji czynnej, który działa szybko (już po dwóch minutach) oraz uśmierzając ból i jednocześnie eliminując infekcję.

 

Artykuł powstał we współpracy z mgr farm Iwoną Napierałą

 

Piśmiennictwo:
 
1.      Hryniewicz W i wsp. Rekomendacje postępowania wpozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2016. Narodowy Program OchronyAntybiotyków; http://antybiotyki.edu.pl/pdf/Rekomendacje2016.pdf (data wejścia12-02-2018)
2.      Wilson A.Pharyngitis z Essential Infectious Disease Topics for Primary Care podred.  Skolnik NS; Springer 2008: 15-24
3.      Mazur E. Diagnostyka ostrych zakażeń górnych drógoddechowych GDO – dobór materiałów i problemy interpretacyjne związane zobecnością flory fizjologicznej i nosicielstwem.  Post. Mikrobiol. 2012;3(51): 213-217
4.      Gągała J. Choroby dróg oddechowych – zapalenie gardła.Medycyna Praktyczna; (datawejścia 12-02-2018)
5.      Kalicki B i in. Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jestwystarczające? Pediatr Med Rodz 2012; 8 (2): 107-110

 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zapalenie gardła to infekcja wirusowa (rzadziej bakteryjna), z którą borykamy się najczęściej jesienią i zimą....
CZYTAJ
Wirusowe zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych infekcji, która w dodatku dosięgnąć nas może przez...
CZYTAJ
Gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche np. z powodu klimatyzacji oraz organizm narażony jest...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia