2016-05-20
Porady

Czym popijać leki?

To, czym popijamy leki ma istotne znaczenie jeśli chodzi o ich wchłanianie i interakcje. Płynem, który najlepiej nadaje się do popijania leków, jest niegazowana, przegotowana woda w ilości ok. 200 ml. Zasada ta dotyczy zarówno popijania leków jak i suplementów diety. Niestety wielu z nas, często w pośpiechu, przyjmuje produkty lecznicze popijając je płynami innymi niż woda. Jest to błąd, który może mieć istotny wpływ na efekt danej farmakoterapii.

 Czym popijać leki, by wchłaniały się jak najlepiej?
Spis treści

Czym popijać, a czym nie popijać leków?

Napój, który najczęściej mamy „pod ręką” to kawa lub herbata. Zawarta w nich teina wiąże żelazo i utrudnia jego wchłanianie, co może być przyczyną niepowodzeń w leczeniu niedokrwistości. Kolejnym, często wykorzystywanym napojem jest sok. Jeśli chodzi o przyjmowanie leków, to sok grejpfrutowy jest szczególnie niebezpieczny. Jako inhibitor enzymów zakłóca metabolizm leków, zatem zwiększa ich stężenie we krwi, które utrzymuje się przez dłuższy czas. Taki mechanizm zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Mleko natomiast, może zakłócić wchłanianie antybiotyków – tetracyklin. Zawarty w mleku wapń łączy się z tetracyklinami, tworząc trudno wchłaniane kompleksy. Skutkuje to brakiem efektu terapeutycznego.

Niektórzy uważają, że popijanie leków naparami z ziół jest właściwe – nic bardziej mylnego. Popijanie leków antykoncepcyjnych naparem z dziurawca, zmniejsza ich działanie. Natomiast często stosowane surowce śluzowe takie jak siemię lniane czy prawoślaz, tworzą tak skuteczną ochronę dla przewodu pokarmowego, że utrudniają wchłanianie leków. I na koniec – bezwzględnie nie należy popijać leków alkoholem, gdyż zwiększa się wówczas jego toksyczne działanie. 

Czy brać leki przed jedzeniem czy po posiłku?

Czy jedzenie, podobnie jak płyny, którymi popija się leki, może wpłynąć na poziom wchłaniania substancji aktywnych? Oczywiście – właśnie dlatego zarówno producenci leków, jak i farmaceuci i lekarze zalecają określoną porę ich przyjmowania:

  • jeśli pacjent otrzymał zalecenie przyjmowania leków rano i na czczo, musi dawkować je po kilkudziesięciu minutach po przebudzeniu, ale minimum na pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Wśród takich preparatów znajdują się m.in. leki hormonalne stosowane w terapii chorób tarczycy, leki na chorobę wrzodową żołądka i osteoporozę. Bardzo ważnym jest, aby takie preparaty były zażywane codziennie o tej samej godzinie;
  • zalecenie przyjmowania leków przed posiłkiem oznacza, że ich zażycie musi odbyć się co najmniej na 2 godziny przed spożyciem pokarmów (np. między śniadaniem a obiadem). Zazwyczaj dotyczy to preparatów, które mogą wejść w interakcję z różnymi składnikami pokarmowymi lub tych, które ze względu na treść żołądkową wykazują upośledzone wchłanianie. Należą do nich m.in. leki immunosupresyjne, kardiologiczne oraz niektóre rodzaje antybiotyków;
  • zalecenie przyjmowania leków z posiłkiem lub bezpośrednio po nim dotyczy przede wszystkim tych preparatów, które mogą być trudne w połykaniu lub wywołać nudności w przypadku przyjmowania ich „na pusty żołądek”. Są to m.in.: steroidy, leki przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, a także leki przeciwcukrzycowe oraz witaminy.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
W dzisiejszym świecie, w którym przyjmowanie leków i suplementów diety dostępnych „od ręki” jest tak...
CZYTAJ
Każdy lek, oprócz swojego działania leczniczego może wywoływać tzw. działania niepożądane. Częstość ich występowania, stopień...
CZYTAJ
Czy wiesz, że przyjmowanie leków z posiłkiem może zmieniać ich działanie i tym samym może...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia