• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2021-07-07
Dolegliwości i choroby

Czym są kurzajki i jak się ich pozbyć?

Kurzajki, a właściwie brodawki ludzkie to zmiany skórne, które powstają na skutek zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Nie jest to jedyna manifestacja skórna, jaką może wywołać obecność tego patogenu, jednak zdecydowanie jest jedną z najbardziej irytujących. Objawy kurzajki obejmują bowiem nie tylko zmianę wizualną, ale również tkliwość danego miejsca, a czasem nawet ból i pieczenie. Dodatkowo specyficzne umiejscowienie brodawek (zwykle są to kurzajki na stopach lub kurzajki na dłoniach) może skutecznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności, jak choćby pisanie, prace manualne czy po prostu chodzenie. Jak pozbyć się kurzajek? Czy warto stosować domowe metody, czy może od razu udać się do lekarza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym tekście - zapraszamy do lektury!

 Kurzajki na stopach i dłoniach u dzieci i dorosłych
Spis treści

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) - główny winowajca zmian skórnych

Czym są kurzajki? Tak jak zostało to już wspomniane, pojawiają się jako manifestacja skórna zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). Ma on ponad 120 typów, a wiele z nich daje objawy w postaci kłykcin kończystych w obrębie narządów płciowych, natomiast niektóre prowadzą do niekontrolowanego podziału komórek nabłonka szyjki macicy, a w efekcie - do nowotworu. Jeśli natomiast odmiana jest łagodna, na skórze pojawiają się znane wszystkim brodawki.


Do zakażenia wirusem HPV dochodzi najczęściej poprzez niezabezpieczony kontakt płciowy z nosicielem, choć zarazić można się także przez dotyk lub użytkowanie tych samych przedmiotów, na których wirus miał szansę się utrzymać (oczywiście w przypadku wirusa HPV manifestującego się kurzajkami na dłoniach czy stopach). Warto tutaj dodać, że w Polsce i na świecie dostępna jest szczepionka chroniąca przed niektórymi odmianami wirusa brodawczaka ludzkiego (w tym tymi powodującymi powstawanie kłykcin kończystych oraz raka szyjki macicy) - do jej przyjmowania zachęca się zwłaszcza kobiety, zagrożone wspomnianym nowotworem.


Jak wygląda kurzajka i jakie są jej objawy?

Jak wygląda kurzajka i jak ją rozpoznać? Jest to wypukła zmiana skórna, wyniesiona ponad poziom naskórka, przypominająca nieco zaczerwieniony guzek. W miarę upływu czasu kurzajka zmienia kolor - staje się bledsza, a nawet szarawa, a do tego jej powierzchnia jest coraz bardziej chropowata (dzieje się tak w wyniku ciągle złuszczającego się naskórka). Można także zaobserwować czarne punkciki w centralnej części kurzajki - przez niektórych określane jako „korzenie”. Są to jednak drobne zakończenia naczyń krwionośnych, tworzących się przy właściwym rdzeniu zmiany.


Najczęściej pojawiają się kurzajki na stopach (na podeszwach i palcach) i kurzajki na dłoniach (na ich grzbietach lub bokach palców). Objawy kurzajki, jakie mogą towarzyszyć jej powstawaniu lub rozrostowi to oczywiście złuszczanie się naskórka na samej zmianie i wokół niej, zaczerwienienie, zaognienie i tkliwość. Dodatkowo wśród objawów kurzajki wyróżniamy bolesność przy nacisku (dotyczy to zwłaszcza kurzajek na stopach w części podeszwowej). Warto wiedzieć, że kurzajki u dzieci i dorosłych mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.


Apteczne i domowe sposoby na kurzajki

Jeśli wiemy już, czym są kurzajki i jakie są ich objawy, warto także poznać apteczne i domowe sposoby na usuwanie kurzajek. Zdecydowanie należy zająć się tym, gdy zmiana nie jest jeszcze duża lub nie rozsiała się na większą powierzchnię skóry - im bowiem będzie większa, tym trudniejsze i dłuższe może okazać się usuwanie kurzajek. Oczywiście wypustki mogą cofnąć się samoistnie, jednak zwykle wymagana jest interwencja w celu ich zniwelowania. Jak pozbyć się kurzajek domowymi sposobami? W medycynie ludowej stosowano sok mleczny z łodyg dwóch roślin (mniszka pospolitego oraz z glistnika jaskółcze ziele. Substancje w nim zawarte blokują podziały komórek w obrębie brodawki, tym samym utrudniając replikację wirusa HPV. Jeśli jednak w ogrodzie nie masz takich roślin, w usuwaniu kurzajek sprawdzą się także preparaty z apteki.


Jak pozbyć się kurzajek preparatami z apteki? Do wyboru mamy kilka opcji: 

 • preparaty oparte na substancjach złuszczających, takich jak kwas mlekowy czy salicylowy, które doprowadzają do powolnego złuszczania naskórka, osłabienia kurzajki, a w konsekwencji - do jej odpadnięcia. Leki na kurzajki stworzone na bazie kwasów mogą przyjmować formę sprayu, płynu, a także plastrów przyklejanych bezpośrednio na kurzajkę. Producenci podczas kuracji zalecają także moczenie dłoni lub stopy z kurzajką w wodzie, by rozmiękczyć ją i ułatwić złuszczanie naskórka; 
 • preparaty, których działanie opiera się na wygenerowaniu bardzo niskiej temperatury, która ma „wymrozić” zmianę. Jak wygląda kurzajka po takim zabiegu? Staje się całkowicie biała i nieprzezroczysta, a po kilku dniach odpada wraz z korzeniem, umożliwiając wzrost zdrowej tkanki. Przyrząd do samodzielnego „wymrażania” kurzajek przypomina grubszy flamaster - jedną jego końcówkę przykłada się do kurzajki, a w drugiej znajduje się przycisk aktywujący cały proces; 
 • produkty oparte zarówno na działaniu złuszczających kwasów, jak i na formie lakieru, który pokrywa zmianę sprawiając, że staje się ona twarda, a także niezdolna do dalszego rozrostu. Sztywna powłoczka z lakieru sprawia też, że kurzajka łatwiej odpada od zdrowej skóry.

Wszystkie rozwiązania wiążą się czasem z delikatnym bólem (zarówno złuszczanie, jak i „wymrażanie” kurzajek u dzieci i dorosłych nie jest miłym przeżyciem) i dyskomfortem. Po zakończeniu kuracji trzeba pamiętać, by odpowiednio chronić powstałą ranę (czy raczej miejsce po kurzajce), chroniąc ją przed zanieczyszczeniem i infekcjami. Domowe sposoby na kurzajki z wykorzystaniem preparatów aptecznych mogą jednak nie przynieść pożądanych efektów - wówczas należy zgłosić się z problemem brodawek do lekarza.


Usuwanie kurzajek u lekarza

Jeśli domowe sposoby na kurzajki nie działają, a dodatkowo ich liczba się powiększa, zdecydowanie należy udać się do lekarza - dermatologa, podłoga (jeśli obserwujemy kurzajki na stopach) lub do lekarza rodzinnego, który wystawi stosowne skierowanie do specjalisty. Usuwanie kurzajek w gabinecie można przeprowadzić za pomocą: 

 • krioterapii („wymrażania” - silniejszego niż w przypadku zastosowania preparatów dostępnych w aptece); 
 • ablacji tkanek kurzajki z wykorzystaniem lasera, po którym cała zmiana ulega zniszczeniu; 
 • chirurgicznego wycięcia zmiany; 
 • wyłyżeczkowania zmiany wraz z korzeniem.

Decydując się na jeden z powyższych zabiegów w profesjonalnym gabinecie możesz mieć pewność, że w jego trakcie zostaną zniwelowane zarówno objawy kurzajki, jak ryzyko jej nawrotu. Lekarz może bowiem starannie oczyścić ranki powstałe po usunięciu brodawki, zapobiegając tym samym infekcji lub ponownej relokacji wirusa HPV.


Jak zapobiegać powstawaniu kurzajek na dłoniach i stopach?

Kurzajki u dzieci i dorosłych pojawiają się głównie w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się podczas uścisku dłoni, korzystania z tych samych przyborów higienicznych czy chodzenia boso po podłodze w obiektach ogólnodostępnych. Aby zapobiegać tworzeniu się kurzajek u dzieci i dorosłych, należy pamiętać o: 

 • ograniczeniu kontaktu fizycznego z osobami, które mają już kurzajki - do czasu ich wyleczenia; 
 • niestosowaniu tych samy przyborów toaletowych, ale również rękawiczek czy butów (należy uczulić dzieci, by nie dzieliły się tymi przedmiotami z kolegami i koleżankami w przedszkolu i szkole); 
 • noszeniu klapek w miejscach, w których z podłoża korzysta więcej osób - chodzi tu przede wszystkim o baseny i sauny, ale również o siłownie, a nawet place zabaw; 
 • dokładnym myciu rąk nie tylko po wyjściu z toalety, ale również w ciągu dnia - po jedzeniu i przed nim, u dzieci - po zabawie (zwłaszcza z rówieśnikami), a u dorosłych - po pracy.

Wirusem HPV można zarazić się także podczas stosunków płciowych - warto więc stosować zabezpieczenie mechaniczne - prezerwatywy, które skutecznie będą chronić przed transmisją patogenu (zwłaszcza przy współżyciu z osobą, o której stanie zdrowia nie wiemy nic konkretnego).

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Prawidłowa higiena i pielęgnacja owocują ładnym wyglądem dłoni. Dbać należy zarówno o skórę, jak i...
CZYTAJ
Oparzenia to uszkodzenia skóry, do których dochodzi pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury. Można ich...
CZYTAJ
Sucha i pękająca skóra na dłoniach powoduje dyskomfort podczas wykonywania niemal każdej czynności. Ponadto, jest...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia