2018-01-31
Dolegliwości i choroby

Czym są zaburzenia lękowe i jak je leczyć?

Zaburzenia lękowe to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Sprawiają one, że organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Poznaj najważniejsze informacje na ich temat.

 Czym są zaburzenia lękowe i jak je leczyć? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zaburzenia lękowe

Lęk może być wywołany przez szereg czynników, szczególnie tych związanych ze zmianami w mózgu lub stresem. Warto też wiedzieć, że podłożem zaburzeń lękowych mogą być zmiany w gospodarce chemicznej w organizmie, odpowiedzialnej za kontrolowanie nastroju.


Zaburzenia lękowe są rodzajem zaburzeń depresyjnych. Ujawniają się zazwyczaj bez powodu w sytuacjach, które normalnie go nie wywołują. Dolegliwości lękowe zazwyczaj lokalizują się w nadbrzuszu lub klatce piersiowej. Osoba chora staje się nadpobudliwa i często cierpi na bezsenność. Jej lęki dotyczą bowiem tego, co ma stać się za chwilę, w przyszłości. Sen jest niespokojny i często przerywany. Chorobie często towarzyszą myśli samobójcze, które w przypadku lęku o dużym nasileniu, mogą doprowadzić do próby samobójczej.

Zaburzenia lękowe a depresja

Niewiele osób ma świadomość, że związek pomiędzy zaburzeniami a depresją jest wyjątkowo silny. Zaburzenia lękowe mogą bowiem prowadzić do depresji, a ta może napędzać zaburzenia lękowe. W przypadku obu tych chorób, mogą wystąpić następujące objawy: bezsenność, drażliwość, niepokój, zaburzenia koncentracji, a także dolegliwości somatyczne. Im więcej z nich odczuwa chory, tym większe prawdopodobieństwo, że cierpi na obie te choroby jednocześnie. Aby to sprawdzić, konieczny jest dokładny wywiad lekarski.

Leczenie zaburzeń lękowych

W zależności od rodzaju zaburzenia, stosuje się różne sposoby leczenia. Najczęściej chory ma wskazanie stosowania leków łagodzących objawy lękowe, czyli antydepresantów czy leków o działaniu uspokajającym. Jednym z nich jest Sedatif. Stosuje się go w przypadku zaburzeń uogólnionych, czyli dotyczących nadmiernego i niekontrolowanego martwienia się o sprawy codzienne, jak i somatycznych, czyli wywołujących dyskomfort fizyczny.


Aby leczenie przyniosło zamierzone efekty, należy uzupełnić je o terapię psychologiczną, która pomaga choremu poradzić sobie z chorobą. Nie bez znaczenia jest również przeprowadzenie terapii poznawczo-behawioralnej, za pomocą której chory uczy się zmienić wzorce zachowań, które przyczyniają się do stanów lękowych. Leczenie zaburzeń lękowych warto uzupełnić również o zmianę diety i trybu życia na takie, które pomogą wyeliminować nadmierny stres.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia