• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-01-11
Zdrowa skóra i uroda

Depilacja skóry wrażliwej. Jak wykonać ją prawidłowo?

Skóra wrażliwa wymaga delikatnego traktowania – szczególnie w przypadku usuwania niechcianych włosków. Nieodpowiednio dobrana metoda depilacji może skutkować wystąpieniem podrażnień oraz silnego zaczerwienienia. Sprawdź, jak powinno wyglądać usuwanie włosków ze skóry wrażliwej.

Skóra wrażliwa ma wysokie wymagania w każdym aspekcie – szczególnie w kwestii związanej z usuwaniem niechcianych włosków. Dobór niewłaściwej metody może skutkować silnym podrażnieniami, zaczerwienieniem, a nawet dyskomfortem. Dlatego depilacja skóry wrażliwej powinna zostać przeprowadzona rozważnie – za pomocą najmniej inwazyjnej metody.

 Jaki sposób depilacji wybrać, aby nie podrażnić wrażliwej skóry
Spis treści

Ważne właściwe przygotowanie skóry do depilacji

Aby zmniejszyć ryzyko powstania podrażnień, należy odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Koniecznością jest oczyszczenie skóry – zwilż ciało, a następnie zastosuj żel pod prysznic, zmyj preparat i dokładnie osusz skórę.


Jeśli decydujesz się na usuwanie włosków za pomocą maszynki do golenia, warto sięgnąć po piankę lub żel do golenia – wyłącznie do skóry wrażliwej. Dzięki temu nie tylko zmiękczysz włoski, ale też zapewnisz ostrzom maszynki odpowiedni ślizg. Im mniejsze tarcie, tym mniejsze ryzyko powstania podrażnień.

Wybór odpowiedniej metody depilacji

Depilacja skóry wrażliwej bywa sporym wyzwaniem, ponieważ właściwie każda metoda może skutkować powstaniem zaczerwienienia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiego sposobu usuwania włosków, w przypadku którego ryzyko podrażnień jest najmniejsze.

  • Kremy do depilacji

Istotą usuwania włosków za pomocą specjalnych kremów jest rozpuszczenie wiązań między włóknami keratyny, co pozwala na ich usunięcie z powierzchni skóry. O ile jeszcze kilkanaście lat temu stosowanie takich preparatów u osób z wrażliwą skórą było obarczone sporym ryzykiem, obecnie kremy do depilacji dostępne są w wersji dla skóry z tendencją do podrażnień.

Jeśli decydujesz się na tę metodę usuwania włosków, warto przeprowadzić szybki test alergiczny. Polega on na zaaplikowaniu niewielkiej ilości preparatu na skórę i obserwowaniu reakcji. Jeśli nie wystąpi zaczerwienienie czy świąd, można śmiało przejść do usuwania włosków z wybranej partii ciała.

  • Maszynka do golenia

Maszynka do golenia daje krótkotrwały efekt gładkich nóg, lecz jest uważana za jedną z najbardziej bezpiecznych metod. Warunek jest tylko jeden: do usuwania włosków należy używać wyłącznie ostrych maszynek. Jeśli ostrze będzie stępione, wówczas nabawisz się podrażnień.


Pamiętaj, aby nigdy nie usuwać owłosienia „na sucho”. Tarcie sprzyja powstawaniu zaczerwienienia, dlatego koniecznie zaaplikuj piankę do golenia lub inny tego typu preparat.

  • Pasta cukrowa

Pasta cukrowa daje podobne efekty jest depilacja gorącym woskiem, jednak ryzyko wystąpienia podrażnień jest znacznie mniejsze. Między innymi z tego powodu z powodzeniem wykorzystywana jest do usuwania owłosienia nie tylko na nogach, ale również z pach, okolic bikini czy nawet twarzy.


Na korzyść tej metody przemawia nie tylko brak zaczerwienienia, ale długo utrzymujące się efekty – nawet do 2 tygodni. Odrastające włoski są znacznie słabsze, dzięki czemu kolejne zabiegi można przeprowadzać z jeszcze mniejszą częstotliwością.

Skóra wrażliwa po depilacji wymaga szczególnej pielęgnacji

Usunięcie włosków to nie koniec – skóra wrażliwa wymaga dalszej pielęgnacji po takim zabiegu.

  • Nawilżenie skóry

Musisz pamiętać przede wszystkim o nawilżeniu skóry – pozwoli to uniknąć problemu z wrastaniem osłabionych włosków. Warto sięgnąć po preparaty z odpowiednim składem – takie, które zawierają składniki wspierające utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oraz pomagające przeciwdziałać podrażnieniom.

  • Złuszczanie naskórka

Złuszczanie naskórka jest ważne w kontekście przygotowań do kolejnego zabiegu depilacji, np. pastą cukrową. Jego regularne usuwanie pomoże zapobiec wrastaniu włosków.

O ile w przypadku skóry normalnej możesz zastosować peelingi mechaniczne, o tyle w przypadku skóry wrażliwej mogą one powodować zaczerwienienie. Lepiej sprawdzi się np. złuszczająca pianka do ciała, która działa znacznie łagodniej.

Pamiętaj! Depilacja skóry wrażliwej jest możliwa, jednak wymaga odpowiedniego postępowania przed i po zabiegu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Cera wrażliwa bez wątpienia należy do typu cery najtrudniejszej, potrzebującej specjalnej pielęgnacji. Bywa bardzo kapryśna...
CZYTAJ
Wiele kobiet do swojej rutyny pielęgnacyjnej zalicza regularną, domową depilację. Nic w tym dziwnego –...
CZYTAJ
Domowa depilacja nóg, strefy bikini, pach czy twarzy może odbywać się na wiele sposobów -...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia