2022-04-07
Dolegliwości i choroby

Depresja. Jakie są jej najczęstsze objawy?

Nawet 1,5 mln Polaków może zmagać się z depresją. To poważna choroba wymagająca leczenia, na które nie decyduje się nawet połowa chorych. Warto jednak zdecydować się na taki krok – szczególnie, jeśli doświadczasz typowych objawów depresji.

Depresja najczęściej kojarzona jest ze stanem przygnębienia, stagnacją. Przyjęło się uważać, że dotyczy przede wszystkim osób, których dotknęła życiowa tragedia. Tymczasem z tą chorobą zmaga się coraz więcej ludzi aktywnych zawodowo i odnoszących sukcesy. Ma to między innymi związek z szybkim tempem życia oraz narastaniem obowiązków zawodowych.

 objawy depresji
Spis treści

Depresja – kogo dotyka? 

Chociaż depresja może dotknąć każdego, najwięcej przypadków tej choroby obserwuje się u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat. Grupą dominującą są kobiety – schorzenie diagnozowane jest u nich nawet dwukrotnie częściej.


Na depresję znacznie bardziej narażone są osoby, które prowadzą szybkie tempo życia. Zaburzenie proporcji między obowiązkami zawodowymi a czasem na wypoczynek, może prowadzić do rozwoju tej choroby.

Typowe objawy depresji 

Smutny nastrój to jeden ze stereotypowych objawów depresji. I chociaż faktycznie długotrwałe pogorszenie samopoczucia może być jednym z niepokojących sygnałów, takich „zwiastunów” jest znacznie więcej.

Anhedonia 

Anhedonia to jeden z kluczowych symptomów wykorzystywanych w rozpoznawaniu depresji. Cechą charakterystyczną tego stanu jest brak odczuwania przyjemności, utrata zdolności do przeżywania radości z wszystkiego, co cieszyło do tej pory. 

Abulia 

Przedłużająca się anhedonia może prowadzić do stopniowego wycofywania się z aktywności życiowej. Niekiedy może przyjąć skrajną postać, tzw. abulię oznaczającą zaniechanie podejmowania wielu podstawowych czynności, np. wstanie z łóżka, uczesanie się, ubranie się. 

Trudność w kontrolowaniu nastroju 

Trudność w kontrolowaniu nastroju może manifestować się częstymi wahaniami samopoczucia. Pojawiają się zachowania impulsywne (niezgodne z dotychczasowym zachowaniem). Dochodzi do wybuchów płaczu. Występuje także smutek – głęboki i przenikliwy. 

Myślenie depresyjne 

Pod pojęciem myślenia depresyjnego kryje się przede wszystkim pesymistyczne podejście do swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Niekiedy mogą pojawiać się tzw. urojenia depresyjne związane np. z poczuciem winy, braku perspektyw na lepsze życie w przyszłości.

Myślenie depresyjne wiąże się ściśle z obniżonym poczuciem własnej wartości, poczuciem bycia niepotrzebnym. 

Niecharakterystyczne objawy depresji 

Depresja może dawać jeszcze wiele innych objawów, których występowanie często utrudnia rozpoznanie. W efekcie błędnej diagnozy nie udaje się uzyskać niezbędnej pomocy, która pozwoliłaby na przeprowadzenie skutecznego leczenia depresji. 

Stany lękowe 

Niczym niedający się uzasadnić lęk może wskazywać na rozwijającą się depresję. Niekiedy taki stan daje nawet objawy somatyczne, np. bóle w klatce piersiowej. 

Zaburzenia snu 

Depresja może objawiać się zaburzeniami snu – zarówno tymi związanymi z trudnościami w zasypianiu, jak i nadmierną sennością

Pogorszenie koncentracji i problemy z zapamiętywaniem 

Chociaż gorsza koncentracja czy trudności w zapamiętywaniu mogą mieć różne podłoże, często towarzyszą depresji. Do poprawy funkcji poznawczych dochodzi stopniowo – pod podjęciu leczenia. 

Utrata apetytu 

Zmniejszenie apetytu lub całkowita niechęć do jedzenia to nietypowy objaw, który może wskazywać na depresję. Niepokojąca jest sytuacja, w której osoba chora nie odczuwa przyjemności z jedzenia – je, bo musi, żeby przetrwać. Utracie apetytu towarzyszy często spadek masy ciała. 

Spadek libido 

Spadek libido jest kolejnym niepokojącym sygnałem. Jednocześnie przyczynia się do nasilenia objawów depresji, ponieważ brak ochoty na seks może pogłębić niską samoocenę. 

Leczenie depresji – kiedy jest konieczne? 

Leczenie depresji jest koniecznością – niezależnie od rodzaju występujących objawów. Do psychiatry i psychologa (leczenie dwutorowe daje najlepsze rezultaty) warto zgłosić się zawsze, gdy niepokojące stają się zachowania danej osoby.


Konsultacji lekarskiej wymagają nie tylko objawy utrzymujące się kilka tygodni, ale również symptomy trwające zaledwie kilka dni, ale powtarzające się cyklicznie.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Baby blues to stan emocjonalny, którego doświadcza aż 80% kobiet po porodzie. Depresja poporodowa rozwija...
CZYTAJ
Leczenie depresji to bardzo szeroki temat, na który składają się zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia....
CZYTAJ
Depresja staje się coraz powszechniejszą chorobą cywilizacyjną. Chorują na nią osoby w każdym wieku, niezależnie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia