ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
DARMOWY ODBIÓR
W NASZEJ APTECE
DARMOWA DOSTAWA
KURIEREM OD 279 ZŁ
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

DHA w ciąży – dlaczego suplementacja jest konieczna?

Suplementacja fiber_manual_record 2018-10-30
 DHA w ciąży – dlaczego suplementacja jest konieczna? - Apteka internetowa Melissa

DHA – suplementacja w ciąży

W czasie ciąży w organizmie mamy i dziecka zachodzi wiele zmian. Aby zmiany te przebiegały prawidłowo konieczna jest odpowiednia podaż składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Substancje te powinny być dostarczane matce i dziecku wraz z urozmaiconą, dobrze zbilansowaną i zróżnicowaną dietą. Niestety dieta (nawet najlepsza) nie zawsze wystarcza i wtedy konieczna jest suplementacja. Szczególne znaczenie w czasie ciąży ma suplementacja kilku związków: kwasu foliowego, długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jodu, witaminy D3, żelaza i magnezu (zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników dawniej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego). 


Kwas DHA (dokozaheksaenowy)


Szczególne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka mają długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LC-PUFA) a spośród nich kwas dokozaheksaenowy – czyli DHA. Dlaczego?

Kwas dokozaheksaenowy jest jednym z najważniejszych kwasów tłuszczowych budujących tkankę nerwową człowieka. Stanowi do 97% wszystkich kwasów ω-3 znajdujących się w tej tkance i do 60 % wszystkich kwasów tłuszczowych budujących błony komórkowe neuronów. Ze względu na to właściwa podaż DHA w czasie ciąży pełni kluczową rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka w życiu prenatalnym. Co więcej DHA dostarczany dziecku w życiu płodowym i po porodzie wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego dziecka, warunkuje rozwój psychomotoryczny i poznawczy dziecka.

Kwas dokozaheksaenowy jest również składnikiem błon komórkowych siatkówki oka. Stanowi 95% wszystkich kwasów ω-3 obecnych w siatkówce. Dlatego też odpowiednia podaż DHA w czasie ciąży warunkuje rozwój fotoreceptorów wchodzących w skład siatkówki oka oraz rozwój komórek nerwowych. Komórki te są niezwykle ważne, warunkują odbieranie obrazów i ostrość widzenia. 


Właściwości DHA


Kwas dokozaheksaenowy jest ważny nie tylko dla dziecka, ale również dla prawidłowego przebiegu ciąży. Bowiem DHA: 

Zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego,

Przedłuża czas trwania ciąży, chroniąc przed porodem przedwczesnym,

Determinuje właściwą masę urodzeniową dziecka,

Zmniejsza ryzyko występowania stanu przedrzucawkowego,

Redukuje ryzyko wystąpienia depresji, cukrzycy typu I, nadciśnienia tętniczego, alergii i astmy.

Największe zapotrzebowanie na długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe a wśród nich na kwas dokozaheksaenowy – występuje w II i III trymestrze ciąży, bo to właśnie wtedy następuje najbardziej intensywny rozwój układu nerwowego dziecka oraz powstają i rozwijają się narządy mowy i wzroku. Dlatego też, szczególnie w tym okresie należy zadbać o właściwą podaż DHA. 

Co prawda kwas dokozaheksaenowy (DHA) może powstawać w organizmie człowieka z kwasu α-linolenowego. Niestety powstające w ten sposób ilości DHA są niewielkie i nie pokrywają zwiększonego zapotrzebowania organizmu na ten związek w czasie ciąży. W związku z tym konieczne jest dostarczanie DHA wraz z dietą. Ale to również nie jest takie proste. Produktami bogatymi w DHA są między innymi tłuste ryby takie jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynka czy śledzie, owoce morza i algi. Niestety spożycie tych produktów wśród kobiet w ciąży (i nie tylko), jest słabe. Dlatego też konieczne jest podawanie odpowiednich preparatów, które zawierają DHA we właściwych, rekomendowanych dawkach. 


Zalecenia ekspertów


Zgodnie z zaleceniami polskich ekspertów w czasie ciąży należy suplementować:

200 mg DHA dziennie, jeżeli dieta przyszłej mamy jest bogata w ryby i owoce morza,

600 mg DHA dziennie, jeżeli dieta przyszłej mamy nie zawiera ryb i owoców morza,

1000 mg DHA dziennie, jeżeli występuje ryzyko porodu przedwczesnego konieczne.

Na naszym rynku jest bardzo dużo preparatów (tabela poniżej), przeznaczonych dla kobiet w ciąży, zawierających, oprócz witamin i składników mineralnych kwas dokozaheksaenowy (przegląd produktów - tabela). Niektóre produkty, razem z DHA zawierają EPA – czyli kwas eikozapentaenowy. EPA wpływa na ekspresję mRNA i produkcję białek transportujących kwasy tłuszczowe (np. DHA) do łożyska, do komórek płodu i do rozwijających się komórek układu nerwowego dziecka. Czyli EPA wspiera transport DHA do łożyska i do komórek płodu i tym samym korzystnie wpływa na rozwój dziecka.