Legalna apteka
2022-07-13
Suplementacja

Dieta ketogeniczna – od czego zacząć i jakie są jej zalety?

Głównymi i najistotniejszymi założeniami diety ketogenicznej jest spożywanie zdrowych tłuszczów i praktycznie wyeliminowanie węglowodanów. Proces ten dla wielu z nas może być problematyczny, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej powinniśmy wykonać zalecane przez lekarza badania w celu sprawdzenia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jej rozpoczęcia. Pamiętaj: pierwszy etap diety ketogenicznej może być dla Ciebie trudny, dlatego warto wspomagać się odpowiednimi suplementami.

 Dieta keto - wbrew pozorom - może być niezwykle urozmaicona
Spis treści

Pierwszy etap na diecie ketogenicznej – keto adaptacja

Najważniejszym etapem na diecie ketogenicznej jest okres adaptacji organizmu do nowego sposobu odżywiania. To jedyny moment, podczas którego mogą wystąpić niepożądane objawy. Jednym z nich może być keto grypa. Jej symptomy przypominają zwykle objawy klasycznej grypy - są to między innymi: bóle głowy, bóle brzucha, zaburzenia snu, ogólne zmęczenie, biegunki, huśtawki nastroju czy słaba koncentracja. Wynikają one z osłabienia naszego organizmu i zmian, które są przez nas wprowadzone - stopniowe eliminowanie węglowodanów oraz całkowite wykluczenie cukrów, którymi to zmianami charakteryzuje się dieta ketogeniczna.


Warto pamiętać, że czas adaptacji dotyczący diety ketogenicznej jest tylko przejściowy i po tym okresie zdecydowana większość osób czuje się lepiej niż przed rozpoczęciem swojej diety. Ile trwa i jak powinien wyglądać prawidłowy okres keto adaptacji? Adaptacja do ketozy trwa od 1 do 4 tygodni. To czas, w którym każdego dnia stosowania diety ketogenicznej należy maksymalnie zredukować węglowodany i spożywać nie więcej niż 20 gramów węglowodanów netto dziennie, a białko w ilości do 1-1.5 grama na kilogram masy ciała. Pozostała część, czyli około 80% spożywanych kalorii, pochodzi z tłuszczów. Szczególną uwagę warto zwrócić na uzupełnienie potasu, magnezu, sodu oraz witamin z grupy B – te elementy są niezbędne do odpowiedniej pracy układu mięśniowego i nerwowego. Dostarczyć je możesz pod postacią odpowiedniej suplementacji, która również zminimalizuje objawy keto grypy.


Zastanawiasz się, dlaczego jest to tak istotne? Podczas redukcji węglowodanów, wpisującej się w zasady diety ketogenicznej nasz organizm wydala zapasy wody oraz zużywa glikogen z mięśni i wątroby. Na skutek tego dochodzi do utraty cennych witamin i pierwiastków.

Stan ketozy jako wynik stosowania diety ketogenicznej - po czym go rozpoznać?

Po czym poznać, że organizm jest już w stanie ketozy? Oto kilka charakterystycznych objawów:

 • brak lub znaczne zmniejszenie uczucia głodu;
 • poprawa nastroju;
 • poprawa snu;
 • lepsza koncentracja;
 • brak objawów keto grypy (jeśli do niej doszło);
 • więcej energii;
 • redukcja tkanki tłuszczowej.

Warto pamiętać, że każdy z nas reaguje inaczej. Niektórzy w stan ketozy wejdą szybko, omijając keto grypę, innym może przyjść to z większym trudem. Warto również mierzyć stężenie ketonów w moczu (ciała ketonowe).

Dieta ketogenna - zalety stosowania

Dieta ketogeniczna niesie za sobą wiele korzyści. Poprawi Twoje codzienne samopoczucie i stan zdrowia. Koniecznie poznaj jej zalety, wśród których można uwzględnić:

 • utratę wagi - dieta ketogeniczna jest dietą, podczas której pragnienie i głód ulegają redukcji, ponieważ energia zapewniana przez tłuszcze powoduje sytość na zdecydowanie dłuższy czas. Stosując dietę ketogeniczną, nie musisz jeść często, wystarczą 2-3 posiłki dziennie. W pierwszym etapie diety, zapas tłuszczów w naszych organizmie, czyli zbędna tkanka tłuszczowa, będzie stopniowo redukowana ze względu na pobieranie przez organizm tłuszczy jako podstawowego “paliwa”;
 • zwiększony poziom energii. Klasyczna dieta, która jest bogata w węglowodany, gwarantuje energię tylko na chwilę. Następnie trzeba poczekać do kolejnego posiłku, aby ponownie naładować nasz organizm mocą z cukrów. W diecie keto zapewniany jest stały i długotrwały zastrzyk energii;
 • redukcję stanów zapalnych. Dieta ketogeniczna, oprócz szybkiej utraty wagi, gwarantuje również wiele korzyści zdrowotnych. Mnóstwo dostępnych badań wykazuje współzależność pomiędzy wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi, a spożywaniem dużej ilości węglowodanów.Przejście na dietę ketogeniczną może więc przyczynić się do ich zmniejszenia.
 • kontrolę poziomu cukru we krwi. Większość produktów o dużej zawartości węglowodanów, takich jak owoce, warzywa skrobiowe oraz ziarna przyczynia się do wzrostu poziomu cukru we krwi. Dieta ketogeniczna, ze względu na redukcję poziomu cukru we krwi, świetnie sprawdzi się wśród osób, które mierzą się z cukrzycą czy insulinoopornością.

Przejście na dietę ketogeniczną może się początkowo wiązać z trudnościami. Organizm musi mieć czas, żeby się przestawić. Jednak dla osób, które decydują się na keto styl życia, dieta ta staje się przyjemną, codzienną rutyną. Sprawia, że przez cały czas jesteśmy w dobrej formie fizycznej, jak i psychicznej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zależy ci na zdrowych włosach i mocnych paznokciach? Z pomocą przychodzi biotyna – witamina, którą...
CZYTAJ
Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonych substancji odżywczych. W ich skład wchodzą również witaminy,...
CZYTAJ
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od właściwie skomponowanej diety, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie na energię oraz...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia