2021-09-07
Porady

Dieta sokowa. Czy można ją stosować?

Dieta sokowa to zasadniczo krótka dieta. Polega na spożywaniu wyłącznie soków z owoców i warzyw, które są bogate w składniki odżywcze. Oczyszczanie sokiem stosuje się w celu zrzucenia wagi i detoksykacji organizmu. Zaliczana jest do diet bardzo restrykcyjnych, dlatego należy zachować ostrożność w jej stosowaniu. Kiedy i jak długo można ją stosować? Sprawdź.

Stały kontakt z chemikaliami i spożywanie przetworzonej żywności sprawiło, że organizm ludzki jest pełen toksyn, które uniemożliwiają mu prawidłowe funkcjonowanie. Z tego powodu zaleca się okresowe podejmowanie działań w celu jego detoksykacji. Jednym z podejść jest stosowanie soków o różnych funkcjach.

 Soki z owoców i warzyw – dobry sposób na odchudzanie?
Spis treści

Czym jest dieta sokowa?

Dieta sokowa to krótki i funkcjonalny program oczyszczania organizmu, którego celem jest ograniczenie spożycia pokarmów stałych poprzez dietę płynną. Polega na spożywaniu samych soków przez określony czas, który zwykle wynosi od 3 do 10 dni.

W ciągu jednego dnia wypija się soki z ok. 2-3 kg owoców, warzyw, ziół, roślin i korzeni (np. mięta, imbir, kurkuma, żeń-szeń, maca) i alg (np. spirulina). Pozwala to organizmowi na zaoszczędzenie energii, którą normalnie zużywa na trawienie. Dzięki temu jej nadwyżki może wykorzystać do przywrócenia i aktywacji procesów oczyszczania organizmu, eliminacji toksyn, a w konsekwencji utraty wagi.

Korzyści ze stosowania diety sokowej

Picie soków poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

1. Soki pozwalają w prosty sposób spożywać więcej witamin i minerałów, w tym przypadku czerpanych z owoców i warzyw.
2. Taka dieta służy usuwaniu toksyn z organizmu i wzmocnieniu odporności.
3. Odpowiednio dobrane kompozycje pomagają obniżyć cholesterol i regulują poziom cukru we krwi.
4. Picie soków poprawia krążenie, normalizuje ciśnienie krwi, odtruwa wątrobę i pomaga w odchudzaniu.
5. Owoce i warzywa odmładzają skórę.
6. Soki poprawiają koncentrację i jasność umysłu oraz zwiększają poziom energii.

Przy wszystkich tych zaletach warto również zwrócić uwagę na to, że nie każdy i nie zawsze może stosować taką dietę.

Kiedy zachować ostrożność przy sokowym detoksie?

Nie wszyscy mogą stosować dietę sokową. Jest przeciwwskazana dla osób cierpiących na cukrzycę typu I i II oraz osób zmagających się z chorobami wątroby lub nerek. Nie jest zalecana także podczas chorób, które wymagają ścisłej kontroli lekarskiej, a także dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Warto też pamiętać, że przy stosowaniu takiej diety mogą wystąpić biegunki, a spożywanie niewystarczającej ilości kalorii może objawiać się bólem głowy, osłabieniem i odczuwaniem głodu.

W każdym razie ważne jest, aby przed rozpoczęciem jej stosowania skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jak często można pić same soki?

Częstotliwość przeprowadzania diety sokowej będzie zależeć od ilości dni każdego wcześniej stosowanego programu (im dłużej stosowana, tym rzadziej można ją powtarzać) i stanu zdrowia każdej osoby. Można ją robić np. raz na miesiąc lub co pół roku.

W jej trakcje najczęściej wypija się przez cały dzień pięć porcji soków po 500 ml. Przykłady niektórych mieszanek obejmują:

  • jabłko, ogórek, seler naciowy, sałata rzymska, cytryna, szpinak, jarmuż, pietruszka;
  • marchewka, jabłko, seler naciowy, miód;
  • jagody, cytryna, woda kokosowa;
  • jabłko, cytryna, imbir i burak • jabłko, ananas, cytryna i mięta.

Ważna wskazówka: przed dietą sokową warto zastosować tzw. pre-detoks. Musisz przygotować organizm. Na kilka dni przed rozpoczęciem oczyszczania wyeliminuj z diety zboża, czerwone mięso i kurczaka, nabiał i przetworzoną żywność. Wieczorem przed rozpoczęciem diety sokowej, idealnym posiłkiem na ostatnią kolację jest sałatka z awokado i warzywami gotowanymi na parze.

Nie wszystkie problemy zdrowotne można rozwiązać za pomocą kilkudniowej diety. Aby zachować zdrowie na dłużej, trzeba prowadzić zdrowy tryb życia: spożywać na co dzień zbilansowane posiłki, regularnie ćwiczyć, zmniejszyć picie alkoholu, porzucić palenie papierosów i nie zapominać o nawadnianiu organizmu.

Warto pamiętać, że dieta sokowa to tylko przejściowy sposób na oczyszczanie organizmu z toksyn.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach...
CZYTAJ
Dieta, odchudzanie, skuteczne sposoby zrzucania kilogramów – to chwytne i często wyszukiwane hasła, zwłaszcza w...
CZYTAJ
Każda pora roku w Polsce przynosi ze sobą zmienną pogodę, uzależnione od niej krajobrazy i...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia