2015-12-15
Porady

Dobra szczoteczka do zębów… czyli jaka?

Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa właściwej higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Pomaga w zachowaniu świeżego oddechu, dba o zęby i chroni dziąsła. Odpowiednia, znaczy jaka?

 Dobra szczoteczka do zębów… czyli jaka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Szczoteczka manualna czy elektryczna?

To zależy. Dzieciom, które dopiero uczą się dbać o zęby i powinny poznawać techniki ich szczotkowania, zaleca się zdecydowanie szczoteczki manualne. Na późniejszym etapie można zaproponować dziecku używanie na przykład naprzemiennie szczoteczki manualnej i elektrycznej. W przypadku osób dorosłych – wybór należy do nich. To sprawa indywidualnych preferencji, a także stanu uzębienia i kondycji dziąseł. Stomatolodzy są zdania, że pacjenci borykający się z chorobami przyzębia, wrażliwymi, krwawiącymi dziąsłami, paradontozą, powinni skłaniać się raczej ku szczoteczkom manualnym, w przypadku których istnieje mniejsza szansa na dodatkowe podrażnianie delikatnych dziąseł, ale… wśród szczoteczek elektrycznych są też szczoteczki soniczne, które są świetnym rozwiązaniem w sytuacji problemów periodontologicznych właśnie, gdyż za pomocą ultradźwięków skutecznie usuwają z zębów kamień i inny chorobotwórczy osad, co – niestety - trudno zrobić za pomocą zwykłej szczoteczki. 

Szczoteczkę z jakim włosiem najlepiej wybrać?

Jeśli chodzi o twardość i grubość włókiem, dopasowuje się je do indywidualnych potrzeb oraz stanu uzębienia i dziąseł. Do wyboru są szczoteczki z włosiem miękkim, średnim i twardym. Te pierwsze stosuje się w przypadku chorych, krwawiących, bolesnych dziąseł i / lub wrażliwych, odsłoniętych szyjek zębowych. Warto jednak wiedzieć, że miękkie włosie nie radzi sobie zbyt dobrze z usuwaniem osadu z zębów. Włosie twarde usuwa go najlepiej, ale może być stosowane tylko przez osoby o mocnych, zdrowych dziąsłach i najlepiej z uzębieniem bez ubytków i wypełnień. Najpowszechniej używaną i polecaną przez stomatologów opcją jest opcja pośrednia, czyli szczoteczka typu „medium”, najlepiej wielopęczkowa, wykonana z włosia syntetycznego, o łagodnych, zaokrąglonych końcach.

Jakiej wielkości i jakiego kształtu szczoteczkę wybrać? 

Wielkość szczoteczki zależy od wieku jej użytkownika, dlatego w aptekach i drogeriach dostępne są szczoteczki dla niemowlaków, przedszkolaków, dzieci trochę starszych oraz dla osób dorosłych. Ze szczoteczek przeznaczonych dla osób dorosłych także można wybrać takie z większą lub mniejszą, węższą główką. Szersza powierzchnia z włosiem lepsza jest dla tych, którzy mają szeroką szczękę i większe zęby. Mniejsza główka szczoteczki sprawdza się w przypadku zębów nieco drobniejszych i przy mniejszej szczęce. Mycie jest wtedy dokładniejsze i praktyczniejsze. Warto zwrócić uwagę również na to, aby szyjka szczoteczki do zębów była elastyczna i odginała się pod siłą nacisku. Dzięki temu podczas mocniejszego mycia zębów unika się ewentualnego zranienia dziąseł. Szyjka powinna być wyprofilowana w taki sposób, by łatwo było dotrzeć do zębów trzonowych – szczególnie do daleko usytuowanych ósemek. Szczoteczka musi także wygodnie leżeć w dłoni i umożliwiać łatwe operowanie nią w jamie ustnej pod różnymi kątami.

 

Co jeszcze?

Czasami konieczne jest wybranie „specjalistycznych” szczoteczek, przeznaczonych do stosowania w bardzo konkretnej sytuacji. Są na przykład szczoteczki ortodontyczne, których używa się, gdy ma się aparat na zębach oraz szczoteczki protetyczne, zaprojektowane specjalnie do czyszczenia protez zębowych. Mają one wyraźnie inny niż pozostałe szczoteczki kształt. Niezależnie jednak od stosowanej szczoteczki do zębów, warto zainwestować w irygator – urządzenie zapewniające zachowanie właściwej higieny w jamie ustnej, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych.

 

PAMIĘTAJ

Przed pierwszym użyciem szczoteczkę należy wyparzyć, a każdorazowo po umyciu zębów dokładnie wypłukać. Trzeba ją wymieniać co dwa - trzy miesiące i za każdym razem, gdy wykryta zostanie infekcja jamy ustnej bądź nawet zwykłe przeziębienie. Jeżeli włókna są powyginane lub połamane, to również znak, że czas na nową szczoteczkę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
W jamie ustnej każdego z nas żyje nawet 50 miliardów bakterii. Choć większość nie jest...
CZYTAJ
Każdy dentysta potwierdzi, że w ramach codziennej higieny jamy ustnej kluczowe, poza dokładnym szczotkowaniem zębów,...
CZYTAJ
Kiedy chcemy wybrać szczoteczkę do zębów, półki aż uginają się, oferując różnorodne produkty. Szczoteczki manualne,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia