Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2022-11-09
Zdrowa skóra i uroda

Dobre serum do twarzy - jak wybrać odpowiedni preparat?

Pielęgnacja skóry ma realny wpływ na jej kondycję – zdrowie, komfort i jak najdłuższe zachowanie młodego, świeżego wyglądu i blasku. Najlepsze efekty przynosi codzienna wieloetapowa rutyna pielęgnacyjna, wzbogacona o serum, które zapewnia wysokie stężenie składników aktywnych. Jak dobrać odpowiednie serum do twarzy, aby zaspokoić indywidualne potrzeby skóry? Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Sprawdźmy, jakie są najbardziej skuteczne składniki aktywne oraz jakie jest ich działanie w kontekście pielęgnacji twarzy - serum.

 Czym jest serum i jakie ma właściwości?
Spis treści

Czym jest serum i jakie ma właściwości? Jak używać serum?

Serum to produkt zawierający silnie skoncentrowane składniki aktywne, który najczęściej aplikuje się rano i wieczorem przed nałożeniem kremu, a po oczyszczeniu skóry twarzy i stonizowaniu jej. Zalecane jest w przypadku, gdy chcemy szybko i skutecznie osiągnąć pożądany efekt lub działać w sposób celowy m.in. w celu wygładzenia zmarszczek, redukcji przebarwień lub niedoskonałości, poprawienia jędrność lub kolorytu skóry, czy też regeneracji i dogłębnego nawilżenia.


Połączenie serum i kremu jest bardzo skuteczną metodą w codziennej pielęgnacji, która wzmacnia działanie i poprawia efekty kuracji. Bardzo ważne jest, by codziennie stosować także produkt chroniący przed promieniowaniem UV, zwłaszcza, jeśli wybrane przez nas skoncentrowane serum ma efekt złuszczający.


Serum sprawdzi się także w przypadku skóry wrażliwej – warto jednak wtedy sięgnąć po ofertę dermokosmetyków. Wyróżnia je obniżenie do minimum substancji alergicznych oraz ich potwierdzona badaniami hipoalergiczność. Dzięki zawartości odpowiednio dobranych składników aktywnych formuły serum pomagają w walce z problemami skórnymi, takimi jak: trądzik, przebarwienia czy nadreaktywność skóry.

Serum z niacynamidem – wielozadaniowym składnikiem aktywnym do każdego rodzaju skóry

Niacynamid to prawdziwy hit kosmetyczny i jeden z najczęściej poszukiwanych składników produktów pielęgnacyjnych, zwłaszcza dla skóry wrażliwej, skłonnej do niedoskonałości lub przebarwień. Jest on pochodną witaminy B3, należącą do substancji wielozadaniowych i sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Jakie działanie wykazuje niacynamid i w jakich problemach skórnych może nam pomóc?

  • Trądzik – niacynamid działa przeciw niedoskonałościom i przeciwzapalnie, zmniejsza produkcję sebum i hamuje namnażanie się bakterii.
  • Przebarwienia – zapobiega powstawaniu nowych przebarwień, a także rozjaśnia te istniejące. Sprawia, że cera jest jednolita i promienna.
  • Rozszerzone pory – sprawdzi się także w przypadku redukcji porów, ponieważ zwęża ich ujścia. Kiedy rozszerzone pory są mniej widoczne, skóra staje się gładsza.
  • Nawilżenie – wspiera barierę hydrolipidową. Dzięki niemu skóra nie traci nawilżenia oraz jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Jakie powinno być stężenie niacynamidu w kosmetyku, aby był on skuteczny?

„Minimalne stężenie niacynamidu, które pozwala osiągnąć skuteczne rezultaty w poprawie kondycji skóry to 2%. Aby osiągnąć mocniejsze efekty, w tym wyciszenie trądziku, rozjaśnienie przebarwień i regeneracja naskórka, warto sięgnąć po wyższe stężenia – 5%. Nie stosujemy więcej niż jednego produktu z niacynamidem jednocześnie” – odpowiada dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog.

Jak stosować serum z witaminą C – silnym antyoksydantem dodającym blasku?

Witamina C znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii i obecnie znajdziemy ją w wielu dermokosmetykach. Jest dobrze tolerowana, dokładnie przebadana naukowo i odpowiednia do pielęgnacji cery w każdym wieku. Najczęściej wybierana jest w pielęgnacji anti-aging. Jakie jest działanie w przypadku serum z witaminą C?

  • Efekt rozświetlenia – witamina C polecana jest do cery pozbawionej blasku, szarej, matowej, z oznakami starzenia.
  • Silny antyoksydant – witamina C jest silnym antyoksydantem i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Dzięki temu procesy starzenia skóry są opóźnione.
  • Redukcja przebarwień - niweluje przebarwienia i plamy pigmentacyjne, ponieważ hamuje nadmierną produkcję melaniny w skórze. Dzięki temu skóra ulega rozjaśnieniu, a jej koloryt jest wyrównany.
  • Działanie przeciwzmarszczkowe – witamina C wykazuje także działanie przeciwzmarszczkowe – wygładza zmarszczki, drobne linie i poprawia elastyczność, ponieważ pobudza skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za jędrność skóry i jej młody wygląd.
  • Wzmocnienie skóry – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich kruchości.


Jak zaznacza dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog – „Podczas stosowania witaminy C w pielęgnacji nocnej, nie ma potrzeby aplikowania dodatkowo na skórę produktów ochrony przeciwsłonecznej. W pielęgnacji dziennej jest to konieczne, nie tylko z uwagi na ewentualne przebarwienia, ale także ochronę przed fotostarzeniem.”

Kwas hialuronowy w formie serum – skuteczny efekt nawilżenia

Kwas hialuronowy (HA – hyaluronic acid) jest substancją występującą naturalnie w organizmie – między innymi w skórze. Kwas hialuronowy wykazuje silne działanie nawilżające. Efekt nawilżenia jest odczuwany praktycznie natychmiastowo po zastosowaniu serum z kwasem hialuronowym.


Kwas hialuronowy działa niezwykle łagodnie, dlatego może być bezpiecznie stosowany nawet do wrażliwej, skłonnej do zaczerwienienia skóry. Ze względu na utratę naturalnej zawartości kwasu hialuronowego, mechanizmy regenerujące skórę wrażliwą ulegają pogorszeniu. Bez dostarczenia wystarczającej ilości kwasu hialuronowego potrzebnego do regeneracji, nawilżania i wspomagania utrzymania jędrności, wrażliwa skóra narażona na codzienny stres (niewłaściwa pielęgnacja, promieniowanie UV, zanieczyszczenia) nie jest w stanie całkowicie się zregenerować. Szczególnie w przypadku skóry wrażliwej warto wybrać dermokosmetyk w postaci serum z kwasem hialuronowym.

Kiedy najlepiej rozpocząć pielęgnację z kwasem hialuronowym?

„Ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się z wiekiem – proces ten rozpoczyna się już po 25 roku życia. Od 25 do 50 roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze spada o 50%, by po ukończeniu 80ciu lat zaniknąć zupełnie. Stąd ogromna popularność tego związku w kosmetyce: kwas hialuronowy ma bowiem zastosowanie nie tylko w preparatach nawilżających i ochronnych, ale też przeciwstarzeniowych. Kuracja serum z kwasem hialuronowym poprawia nawilżenie i sprężystość skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni” – wyjaśnia dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog.


Co więcej kwas hialuronowy wygładza skórę redukując drobne zmarszczki, poprawia napięcie i elastyczność, przywraca blask i wpływa na ogólną poprawę kondycji skóry.

Serum z retinolem – najczęstszym składnikiem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej

Retinol to aktywna postać witaminy A i jedna z najlepiej przebadanych substancji w kosmetologii o szerokim spektrum działania. Jego skuteczność (i innych retinoidów) została potwierdzona wieloma tysiącami badań. Sprawdzi się on zarówno w przypadku młodej skóry (ok. 30 lat) z pierwszymi oznakami procesu starzenia, jak i w przypadku skóry starszej – w walce z widocznymi, głębokimi zmarszczkami i przebarwieniami.


W kosmetykach najczęściej wykorzystuje się retinol i różne pochodne ze względu na udowodnione właściwości. Są znane z tego, że stymulują syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając jędrność skóry (właśnie dlatego serum z retinolem określa się często jako serum liftingujące). Jakie jeszcze właściwości wykazuje retinol?

  • Przyspiesza odnowę naskórka, delikatnie złuszczając jego martwe komórki, przez co skóra staje się bardziej gładka i promienna – odzyskuje swój naturalny blask.
  • Rozjaśnia przebarwienia – retinol złuszcza naskórek i dodatkowo hamuje produkcję melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację skóry.
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega zaskórnikom i niedoskonałościom.
  • Wzmacnia barierę ochronną skóry i działa antyoksydacyjnie.
  • Spłyca zmarszczki – także te głębokie i utrwalone.

Obecnie możemy decydować o wyborze serum „szytego na miarę”. Znajdziemy sera dedykowane cerze odwodnionej, dojrzałej, alergicznej, czy skłonnej do trądziku. Przy wyborze serum warto zwracać uwagę, aby zawierało ono składniki aktywne w odpowiednim stężeniu i o udowodnionej skuteczności. Ponadto formuła powinna być pozbawiona substancji alergizujących, dobrze tolerowana i stabilna chemicznie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Serum do włosów jest preparatem, zawierającym wyższe stężenie aktywnych składników niż tradycyjne odżywki do codziennego...
CZYTAJ
Serum do twarzy to wyjątkowy kosmetyk do codziennej pielęgnacji, który pełni dwie bardzo ważne funkcje:...
CZYTAJ
Odmładzający masaż twarzy staje się ostatnio jednym z popularniejszych zabiegów - wykonywanych zarówno w gabinetach...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia