2021-12-09
Zdrowa skóra i uroda

Domowe sposoby na popękane pięty. Co działa najlepiej?

Popękane pięty nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale niekiedy utrudniają wykonywanie codziennych czynności z powodu trudności w poruszaniu się. Warto więc poznać sprawdzone sposoby, które pozwolą na przywrócenie im świetności i zapewnią komfort.


Czy wiesz, że skóra na piętach jest prawie dwukrotnie grubsza w porównaniu ze skórą w innych partiach ciała? Ponadto szybciej narasta i wymaga wsparcia w procesie złuszczania.


Warto przy tym pamiętać, że skóra na piętach ma znikomą liczbę gruczołów łojowych. Przekłada się to na brak nawilżenia oraz natłuszczenia, co wiąże się z koniecznością jej wspomagania w tym zakresie.

 sposoby na popękane pięty
Spis treści

Dlaczego skóra na piętach pęka?

Popękane pięty wcale nie są konsekwencją zaniedbania czy niewłaściwej pielęgnacji. Często jest to kwestią uwarunkowań genetycznych lub występowania niektórych chorób. Warto więc poznać konkretną przyczynę, aby móc skutecznie walczyć z pękającymi piętami.

  • Noszenie nieodpowiedniego obuwia

Chodzi przede wszystkim o buty, które nie zapewniają piętom odpowiedniego podparcia. Do minimum należy więc ograniczyć noszenie obuwia na płaskiej i cienkiej podeszwie, np. klapków, japonek, balerinek. Ponadto nie są polecane szpilki, które wymuszają nieprawidłowe ułożenie stopy, czego konsekwencją jest zbyt duży nacisk na nią.

  • Nieprawidłowa dieta

Sposób odżywiania wpływa nie tylko na zdrowie czy samopoczucie, ale i kondycję skóry. Jeśli zmagasz się z popękanymi piętami, przyczyną takiego stanu może być niedobór witaminy A czy żelaza.

  • Niektóre choroby

Problemy z pękającą skórą na piętach mogą świadczyć o niektórych chorobach. Jedną z nich jest cukrzyca, która – jeśli nie jest prawidłowo leczona – może doprowadzić do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej. Nadmierną suchość skóry i jej tendencję do pękania można zauważyć także u osób z chorobami nerek, niedoczynnością tarczycy, łuszczycą, egzemą, atopowym zapaleniem skóry. 

  • Otyłość

Nadmierna masa ciała może prowadzić do wielu konsekwencji – nie tylko znacznego obciążenia kręgosłupa czy kolan. Przeciążenie skutkuje bolesnością pięt, co – w połączeniu z brakiem odpowiedniej pielęgnacji – może doprowadzić do pękania skóry.


Jak zregenerować popękane pięty?

Najlepszym sposobem na popękane pięty jest zapobieganie uszkodzeniom. Zanim jednak rozpoczniesz działania profilaktyczne, musisz uporać się z problemem.

  • Moczenie stóp w siemieniu lnianym

Olej zawarty w nasiona siemienia lnianego wspiera elastyczność skóry oraz przyczynia się do jej zmiękczenia. Aby przygotować kąpiel, wystarczy niewielką ilość nasion zalać wrzątkiem, a następnie – po ostudzeniu – przez kilkanaście minut moczyć stopy. 

  • Kąpiel stóp w wodzie z solą z Morza Martwego

Sól z Morza Martwego – z uwagi na swój skład – wspiera leczenie wielu chorób skórnych, np. łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Dlatego warto po nią sięgnąć i wykorzystać ją w kąpielach regenerujących popękaną skórę pięt. Uwaga! Do kąpieli nie wykorzystuj zwykłej soli kuchennej, ponieważ nie ma ona takich samych właściwości.

  • Moczenie stóp w ziołowych naparach

Przy pękających piętach ulgę przynoszą kąpiele w ziołowych naparach. Szczególnie polecane są: liści brzozy, ziele krwawnika, koszyczek nagietka – zawarte w nich aktywne składniki wspierają działanie przeciwzapalne. Warto uzupełnić je zielem nostrzyka oraz korzeniem żywokostu, które – za sprawą aktywnych składników – wspierają regenerację i łagodzą.

  • Masaż witaminą A

Witamina A wspomaga proces regeneracji i przyspiesza gojenie ran, dlatego świetnie sprawdzi się w kuracji na popękane pięty. Kapsułkę z witaminą A wmasuj w pięty, zaaplikuj niewielką ilość tłustego kremu, a na koniec załóż skarpetki. Kurację powtarzaj codziennie przez kilka dni, a zauważysz poprawę.

  • Stosowanie kremów zmiękczających

Po kremy ze składnikami zmiękczającymi i wspierającymi regenerację (np. z mocznikiem) warto sięgać systematycznie – zarówno po kąpieli leczniczej, jak i profilaktycznie. 


Przeciwdziałaj zamiast leczyć

Jeśli chcesz uniknąć pękających pięt, przeciwdziałaj temu problemowi. Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja skóry – zarówno w kwestii regularnego złuszczania, jak i nawilżania oraz natłuszczania. Pamiętaj też o odciążaniu nóg – szczególnie, jeśli wykonujesz pracę stojącą. Ponadto zwróć uwagę na noszenie wygodnego obuwia – z grubszą i płaską podeszwą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Pękające pięty często stają się źródłem kompleksów. Problematyczne są szczególnie latem, kiedy nosimy klapki i...
CZYTAJ
Nasze stopy to podstawowy element układu ruchu. Codziennie wykonują wręcz tytaniczną pracę i w związku...
CZYTAJ
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, w jaki sposób pielęgnować stopy na co dzień i co...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia