• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-05-10
Suplementacja

Dowiedz się, czy już czas na stosowanie preparatów wspomagających leczenie osteoporozy

Osteoporoza to choroba osłabiająca kości, prowadząca do licznych i niebezpiecznych dla zdrowia złamań na skutek zaniku tkanki kostnej. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę cywilizacyjną. Choć kojarzona jest głównie z okresem menopauzalnym u kobiet, to stanowi zagrożenie również dla mężczyzn.

 Dowiedz się, czy już czas na stosowanie preparatów wspomagających leczenie osteoporozy - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Osłabienie kości w sposób naturalny powodują zmiany w organizmie związane z wiekiem, jednak osteoporoza może dać o sobie znać znacznie wcześniej niż po 60. roku życia. Jej rozwój przyspieszają czynniki takie jak: dieta uboga w witaminy i minerały, przede wszystkim w wapń, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, a także brak aktywności fizycznej.Zmiana gęstości kości wraz z wiekiem dotyka każdego. Można jednak stosować odpowiednią profilaktykę, by odwlec lub złagodzić zmiany związane z osteoporozą. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie osteoporozy lub działania zapobiegawcze, tym lepiej dla pacjenta. O tym, jak ważna jest profilaktyka, świadczy fakt, że leki na osteoporozę są dobrze tolerowane jedynie przez ok. 30% pacjentów.

Przyczyny osteporozy

Niestety, nawet mimo zdrowego trybu życia, niektóre osoby są narażone na zmiany związane z osteoporozą. Część chorób oraz uwarunkowania genetyczne znacznie nasilają potrzebę profilaktyki osteoporozy. Poniżej znajdziesz czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Sprawdź, czy już czas rozpocząć stosowanie preparatów wspomagających ich leczenie:

 • Niedobory w diecie, przede wszystkim: wapnia, białka oraz witaminy D,

 • Wiek: kobiety po 65. roku życia oraz mężczyźni po 70-tce,

 • Przebyta menopauza; zaburzenia miesiączkowania lub całkowity jej brak,

 • Uwarunkowania genetyczne, występowanie osteoporozy u rodziców,

 • Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu,

 • Przebyte złamania określane jako niskoenergetyczne, czyli takie, które są niewspółmierne do sił je wywołujących,

 • Niski wskaźnik masy ciała (BMI) wskazujący na niedożywienie lub niedowagę,

 • Skłonność do upadków,

 • Choroby reumatoidalne; zapalenia kości i stawów; wady wrodzone układu ruchu lub urazy z nim związane; choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa,

 • Nadczynność tarczycy, przytarczyc i kory nadnerczy; przewlekła niewydolność nerek; cukrzyca; choroby zapalne jelit; niewydolność i marskość wątroby; choroby Parkinsona i Alzheimera,

 • Leczenie przeciwdrgawkowe,

 • Leczenie otyłości,

 • Unieruchomienie.


Osteoporoza powoduje ryzyko złamań nawet w przypadku niewielkiego natężenia siły. W jej wyniku nawet niegroźnie wyglądający upadek może wywołać poważne złamanie lub całą ich serię. Złamania związane z osteoporozą nie tylko pogarszają jakość życia pacjentów, ale są niebezpieczne dla zdrowia. Warto zatem zadbać o wartościową dietę i aktywność fizyczną, ale też wzmocnić tkankę kostną suplementami diety. Jednym z nich jest Vigantoletten: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/vigantoletten-1000-30-tabl,10366.html. Preparat pomaga uzupełniać niedobory witaminy D, jak również leczy osteoporozę i krzywicę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Bez wątpienia najważniejszym składnikiem odpowiadającym za dobrą kondycję kości jest wapń. Witaminą odpowiedzialną za jego...
CZYTAJ
Na układ kostny składają się komórki kostne, stworzone z tzw. listewek kostnych, które układają się...
CZYTAJ
Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, przez którą w Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia