2018-01-19
Zdrowie dziecka

Dowiedz się, dlaczego warto stosować sól fizjologiczną do higieny dziecięcych oczu

Sól fizjologiczna to w pełni bezpieczny i obojętny dla tkanek organizmu roztwór chlorku sodu, który nie powoduje podrażnień. To właśnie dlatego jest często stosowany do przemywania oczu, szczególnie u dzieci od pierwszych dni życia. U nich bowiem występuje najczęściej nadmierne ropnienie oczu.

 Dowiedz się, dlaczego warto stosować sól fizjologiczną do higieny dziecięcych oczu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zastosowanie soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna posiada zdolność nawilżania śluzówki oka. Przynosi ulgę oczom przemęczonym pracą przy komputerze, w sezonie grzewczym oraz w przypadku, kiedy powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jest suche. Sól fizjologiczna jest też pomocna w usuwaniu zalegającej wydzieliny z nosa, przemywaniu uszu oraz nawadnianiu pacjentów po operacjach, biegunce, wymiotach lub oparzeniach.

Sól fizjologiczna do oczu

Sól fizjologiczna, zakropiona do oka, pomaga w nawilżeniu gałki ocznej i spojówki, a także łagodzi chwilowe podrażnienia oraz pomaga usunąć ciała obce. Doskonale nadaje się do oczyszczania ropiejącego oka. Szczególnie u małych dzieci jest to wyjątkowo częstą dolegliwością. Powodem gromadzenia się wydzieliny ropnej mogą być błędy w higienie oczu, alergia, pocieranie powiek brudnymi rękami, infekcja bakteryjna czy wirusowa lub – najczęściej – zapalenie spojówek. W każdym z tych przypadków ulgę przynosi przemycie oczu solą fizjologiczną.

Sól fizjologiczna do oka – sposób aplikacji

Roztworu soli fizjologicznej do przemywania oczu najczęściej używa się w formie jednorazowych, jałowych buteleczek i gazików. Pozwalają one w sposób bezpieczny oczyścić zanieczyszczone oko, pozbyć się nadmiaru wydzieliny ropnej, wypłukać alergeny lub usunąć ciało obce. Przed wykonaniem tych czynności, należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Ważny jest również odpowiedni sposób przemywania oka. Nasączony solą fizjologiczną gazik należy przesuwać od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Jeśli po tej czynności jest ono dalej zanieczyszczone, należy ją powtórzyć. Należy jednak pamiętać o zmianie wacika za każdym razem, by zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji. W przypadku mocno sklejonego oka, zaleca się przyłożenie mokrego gazika na kilka chwil do oka, co zadziała na wydzielinę rozmiękczająco. Przemywanie oczu można wykonywać tak często, jak to możliwe.


Jednym z najczęściej polecanych do przemywania oczu roztworów soli fizjologicznej jest Unimer Baby. To sterylna sól fizjologiczna, bez konserwantów, w formie ampułek. Jej aplikacja jest łatwa, higieniczna i całkiem bezpieczna. Stosowanie preparatu nie powoduje podrażnień, ponieważ roztwór chlorku sodu (sól fizjologiczna) charakteryzuje się takim samym stężeniem jak płyn ustrojowy w organizmie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Obolałe, swędzące i zaczerwienione dziąsła. Płacz, niechęć do jedzenia, niespokojny sen, a niekiedy gorączka, to...
CZYTAJ
Odparzenia pieluszkowe u niemowląt to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą borykają się dzieci w...
CZYTAJ
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia