• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-11-13
Porady

Dowiedz się, jak bezpiecznie złagodzić ból gardła w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, w trakcie którego otaczasz specjalną troską siebie i dziecko. Niestety, mimo dbania o zdrowie, może zdarzyć się, że złapiesz przeziębienie. Sprawdź, jak w bezpieczny sposób złagodzić ból gardła w ciąży. Za ból gardła w ciąży odpowiadają, podobnie jak w każdej innej infekcji gardła: bakterie, wirusy lub grzyby. Zazwyczaj zwiastuje on początek przeziębienia, jednak nie jest to regułą. W trakcie ciąży dość często występują problemy z suchością w gardle, co może być spowodowane przebywaniem w klimatyzowanych lub niewietrzonych pomieszczeniach, które sprzyjają wysychaniu śluzówki i podrażnieniu gardła.

 Ból gardła w ciąży - jak go złagodzić?
Spis treści

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży


Kiedy gardło jest podrażnione, ulgę mogą przynieść sprawdzone naturalne sposoby leczenia gardła. W przypadku podrażnienia, suchości i pieczenia, warto zastosować płukanki z naparów ziołowych z szałwii lub rumianku lub picie syropu z cebuli. Pomocne są również inne naturalne antybiotyki: imbir oraz czosnek. Warto wiedzieć, że czosnek czy cebula nie tracą swoich cennych właściwości podczas obróbki termicznej, dlatego można dodawać je do różnego rodzaju posiłków, niwelując tym samym ich specyficzny aromat.


Kolejnym składnikiem, który warto włączyć do diety w celu zmniejszenia bólu gardła w ciąży, jest malina. Zawiera wiele witaminy C oraz antyoksydanty, które pomagają we wzmacnianiu funkcji obronnych organizmu. Można jeść ją na surowo, jednak w okresie osłabienia organizmu najlepiej sprawdzi się konfitura z malin lub herbata malinowa, które posiadają działanie rozgrzewające. W trakcie infekcji, której towarzyszy ból gardła, niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinno się przyjmować od 3 do 4 litrów płynów, przede wszystkim wody mineralnej i herbatek ziołowych.

Co na gardło w ciąży z apteki?


Kiedy domowe sposoby nie radzą sobie z bólem, warto sięgnąć po preparat apteczny. Jednak w trakcie ciąży wybór odpowiedniego jest ograniczony, bowiem nie wszystkie tabletki na gardło są dozwolone dla ciężarnych, z uwagi na zawarte w nich substancje, które mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka.


Składnikiem, jakiego warto szukać w preparatach na ból gardła w ciąży, jest propolis, nazywany najsilniejszym naturalnym antybiotykiem. Jest on skuteczną metodą łagodzenia schorzeń błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Kolejnym wartościowym składnikiem jest mentol, pozytywnie wpływający na błony śluzowe gardła i jamy ustnej.


Lekkie przeziębienie w ciąży można wyleczyć samodzielnie, pod warunkiem, że już przy pierwszych objawach będziesz wiedziała jak zareagować. Bezpiecznym zarówno dla mamy i dziecka oraz jednym z najbardziej pomocnych preparatów na ból gardła w ciąży jest Prenalen gardło: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/prenalen-gardlo-16-past,3059.html. Jego formuła opiera się na naturalnych składnikach, przede wszystkim propolisie, malinie oraz witaminie C, dzięki czemu przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Prenalen to doskonały środek łagodzący ból gardła w ciąży i korzystnie wpływający na błony śluzowe gardła i jamy ustnej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Większość ciężarnych dba o kondycję, starannie planuje posiłki, unika toksycznych substancji nawet w miejscach publicznych,...
CZYTAJ
Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na...
CZYTAJ
Okres jesienno-zimowy już się rozpoczął a wraz z nim rozpoczął się okres zwiększonej zachorowalności na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia