Legalna apteka
2018-02-06
Porady

Dowiedz się, jak działają beta blokery i kiedy warto je stosować

Beta blokery, inaczej beta adrenolityki lub sympatykolityki, odpowiadają za funkcjonowanie niemal całego organizmu. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

 Dowiedz się, jak działają beta blokery i kiedy warto je stosować - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Beta blokery


Z beta blokerami najczęściej można spotkać się na oddziałach kardiologicznych. Są to bowiem leki dla osób chorych na nadciśnienie tętnicze oraz pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Oddziałują one na organizm, hamując aktywność układu współczulnego, pomagającego radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz podczas wysiłku fizycznego. Układ współczulny nazywany jest układem walki i ucieczki, ze względu na zdolność przyspieszania czynności serca, skurczu naczyń krwionośnych, wzrost czynności oddychania oraz pomoc w przetrwaniu stanów zagrożenia. Beta blokery zmniejszają częstotliwość akcji serca oraz jego kurczliwość, przez co pracuje ono wolniej i mniej intensywnie. W wyniku tego, serce zużywa mniej krwi i tlenu oraz jest mniej narażone na ich deficyt.

Beta blokery - zastosowanie


Stosowanie beta blokerów dotyczy wielu schorzeń, m.in. w terapii drżenia samoistnego, zaburzeń lękowych czy profilaktyce napadów migreny. Ponadto, beta blokery warto stosować w chorobie niedokrwiennej serca, nadczynności tarczycy, jaskrze, drżeniu mięśniowym, migrenowym bólu głowy oraz zespole abstynencyjnym dotyczącym alkoholu, jak również opioidów. Beta blokery są najpopularniejszymi wśród leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Ich stosowanie wpływa korzystnie na długość i jakość życia pacjentów. Należy jednak pamiętać, iż skuteczność stosowania beta blokerów zależy od wieku pacjenta.

Beta blokery a zdrowe serce


Beta blokery wpływają na mięsień sercowy poprzez: wydłużenie fazy rozkurczu, poprawę metabolizmu komórkowego, ochronę przed wolnymi rodnikami, zapobieganie tworzeniu się szczelin i pęknięć w blaszkach miażdżycowych, ochronę błon komórkowych i śródbłonka naczyń krwionośnych czy wytwarzanie w śródbłonku substancji rozkurczających naczynia krwionośne. Ze względu na to, jak złożone jest działanie beta blokerów na serce, decyzję o ich przyjmowaniu podejmuje lekarz. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najbardziej znanych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można go...
CZYTAJ
Choroby serca najczęściej pojawiają się jako skutki procesów zachodzących w innych narządach i mogą mieć...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia