Legalna apteka
2018-03-16
Dolegliwości i choroby

Dyspepsja, czyli przewlekłe dolegliwości układu trawienia

Dyspepsja, szerzej znana jako niestrawność, objawia się wieloma przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego występującymi jednocześnie. Do najczęstszych dolegliwości zalicza się: ból brzucha, nudności, odbijanie, szybkie uczucie sytości podczas jedzenia, zgagę, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, wymioty, a także biegunkę. Z kolei najważniejszą przyczyną niestrawności jest ciężkostrawna dieta oraz inne związane z nią złe nawyki żywieniowe.

 Dyspepsja, czyli przewlekłe dolegliwości układu trawienia - Apteka internetowa Melissa

65,99 zł

Spis treści

Rodzaje dyspepsji


Z uwagi na przyczynę powstania choroby, wyróżnia się dwa rodzaje dyspepsji:

  • Dyspepsja organiczna, czyli wtórna. Powstaje ona na skutek obecności innych chorób, takich jak choroba refluksowa przełyku, wrzody trawienne żołądka lub dwunastnicy, przewlekłego zapalenia trzustki czy dróg żółciowych, nowotworu żołądka, a niekiedy jest też wynikiem niepożądanego działania niektórych leków (na przykład przeciwreumatycznych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy antybiotyków),

  • Dyspepsja czynnościowa. Wśród przyczyn powstania tego rodzaju niestrawności wymienia się nieprawidłowe nawyki żywieniowe, stres i zaburzenia czynnościowe pracy przewodu pokarmowego. Jako złe nawyki żywieniowe rozumie się zbyt obfite posiłki, ciężkostrawne potrawy, jedzenie tuż przed snem lub w nieregularnych odstępach czasu oraz spożywanie posiłków w pośpiechu.

Leczenie dyspepsji


Analogicznie, do przyczyn powstania niestrawności, dyspepsję należy leczyć przede wszystkim poprzez eliminację niewłaściwych nawyków żywieniowych oraz odstawienie niektórych leków, które mogą działać drażniąco. Należy pamiętać również o tym, by posiłki były spożywane powoli i małymi kęsami, co znacznie ułatwi pracę i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jednak jeśli zmiany w żywieniu nie przynoszą ulgi, w leczeniu przykrych dolegliwości dyspepsji ulgę mogą przynieść leki, takie jak na przykład Iberogast: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/iberogast-20-ml,978.html, który posiada właściwości przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wielokierunkowe działanie preparatu umożliwia skuteczne łagodzenie tak różnorodnych objawów, jak: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle i skurcze brzucha, uczucie pełności i ciężkości, wzdęcia, gazy, nudności, zgaga i wiele innych.


Oprócz leczenia farmakologicznego, w leczeniu dyspepsji można wspomóc się domowymi sposobami. Polegają one na ułatwieniu trawienia w przewodzie pokarmowym poprzez picie specjalnych mieszanek ziołowych. Może to być napar z liści dziurawca lub mięty, który należy wypić przed oraz między posiłkami. Warto również zastosować przez 2-3 dni dietę odciążającą układ trawienny, składającą się z wody, sucharów i grysiku na wodzie, a następnie przez kilka dni stosować skromną i lekkostrawną dietę. Niekiedy objawy dyspepsji znikają całkowicie po kilku miesiącach, a niekiedy trwają całe życie. Na szczęście nie powodują one powikłań w postaci innych chorób i nie przeradzają się w innego rodzaju dolegliwości.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia