Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-04-04
Porady

Co to jest efekt jojo? Kto jest na niego narażony?

Utrata zbędnych kilogramów to pragnienie wielu osób z nadwagą i otyłością. Niestety warto pamiętać, że po szybkim schudnięciu istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu jojo. Charakteryzuje się on utratą masy ciała, a następnie jej odzyskaniem, a nawet przewyższeniem w krótkim czasie po odchudzaniu. Sprawdź, kto jest narażony na efekt jojo, co to jest oraz jak zatrzymać efekt jojo, by cieszyć się świeżo odzyskaną, zgrabną sylwetką!

 Efekt jo-jo – co to jest?
Spis treści

Co to jest efekt jojo?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak utrzymać prawidłową masę ciała po odchudzaniu, warto najpierw uświadomić sobie, co to jest efekt jojo. To ważne, ponieważ patrząc na statystyki pochodzące z różnych źródeł, aż 75-95% osób po terapii odchudzającej wraca do poprzedniej masy ciała. Już na początku odchudzania należy więc się przygotować, na możliwy efekt jojo, któremu dzięki świadomym działaniom można zapobiec.


Efekt jojo to popularna nazwa używana do określenia przyrostu masy ciała zaraz po szybkim procesie odchudzania. Ta tendencja powszechnie kojarzona jest z restrykcyjnymi dietami, które obiecują szybką utratę masy ciała w krótkim czasie. Dlatego na efekt jojo najczęściej narażone są osoby z nadwagą, które oczekują prędkich zmian w wyglądzie i szukają „cudownych” sposobów na błyskawiczną redukcję zbędnych kilogramów.


Sprawdź także artykuł: Bezpieczne i skuteczne odchudzanie - co warto o nim wiedzieć?

Efekt jojo – przyczyny

Wiedząc, co to jest efekt jojo, warto uzmysłowić sobie jego przyczyny. Niestety osoba, która podejmuje się restrykcyjnej i źle zbilansowanej diety odchudzającej, nie może długo na niej wytrzymać i cierpi z powodu niedoborów pokarmowych. Dlatego po osiągnięciu celu i idealnej masy ciała, wraca do poprzednich nawyków żywieniowych i ponownie przybiera utracone kilogramy (a czasami nawet więcej).


Dla organizmu jest to sygnał, że czas zacząć akumulować większość spożytej energii w postaci odkładającej się tkanki tłuszczowej. Jest to zjawisko w pełni fizjologiczne. I tak pojawia się efekt jojo, który przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Jednak największym problemem związanym z tym stanem nie jest większy niż wcześniej przyrost masy ciała, ale wszelkie szkody, jakie ta zmiana może wywołać. Dodatkowo efekt jojo negatywnie wpływa na naszą psychikę. W końcu po miesiącach wyrzeczeń, pilnowania diety i ćwiczeń chcielibyśmy utrzymać wypracowane efekty, a nie mierzyć się z powrotem nadprogramowych kilogramów.


Osoby, które doświadczają efektu jojo, zmagają się z głębokim uczuciem frustracji, spowodowanej nadmiernym przybieraniem na wadze. Jednak szkody są znacznie bardziej poważne. Są to między innymi:

 • osłabienie układu odpornościowego;
 • podwyższony poziom “złego” cholesterolu frakcji LDL;
 • nadciśnienie;
 • choroby wieńcowe;
 • problemy z nerkami;
 • nieestetyczny wygląd skóry.

Ten ostatni aspekt jest szczególnie drażliwy dla kobiet. Przy szybkiej utracie wagi skóra nie dostosowuje się prawidłowo do zmian. Staje się zwiotczała i przedwcześnie się starzeje. Ponadto, z powodu wahań spowodowanych najpierw szybką utratą masy ciała, a potem jej przyrostem, skóra ulega intensywnemu rozciąganiu. To z kolei może powodować pękanie włókien kolagenowych i tworzyć w ten sposób rozstępy na udach, pośladkach, piersiach i brzuchu. Defekty estetyczne w połączeniu z problemami zdrowotnymi wynikającymi z efektem jojo dają do myślenia i każą się zastanowić, jak uniknąć tego zjawiska po odchudzaniu.

Jak zapobiec efektowi jojo?

Kiedy wiesz już, co to znaczy efekt jojo i planujesz odchudzanie, warto zastanowić się, jak uniknąć tego problemu. Zanim zaczniesz redukcję masy ciała lub przejdziesz na „cudowną” dietę, dowiedz się, jak schudnąć bez efektu jojo.


Pamiętaj, że podstawą jest racjonalne podejście do odchudzania. Czasami efekty mogą przychodzić nieco wolniej, jednak łatwiej będzie je utrzymać, co działa na Twoją korzyść w spojrzeniu długofalowym. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, jak uniknąć efektu jojo:

 • Unikaj restrykcyjnych głodówek, zamiast tego sięgnij po pomoc dietetyka, który pomoże Ci ustalić, jaka dieta bez efektu jojo będzie najlepsza dla Ciebie. Optymalne tempo redukcji to około 0,5 kg tygodniowo.
 • Ogranicz spożycie żywności przetworzonej oraz słodkich lub słonych przekąsek i postaw na świeże owoce, warzywa oraz pełnoziarniste produkty.
 • Nie rób zbyt długich przerw między posiłkami i nie dopuszczaj do napadów wilczego głodu.
 • Zawsze staraj się jeść regularnie, o stałych porach, najlepiej co trzy godziny w ciągu dnia.
 • Nie pomijaj ani nie usuwaj posiłków z menu, które otrzymasz w jadłospisie od dietetyka.
 • Nie wykluczaj całkowicie węglowodanów ze swojego codziennego życia.
 • Jedz powoli, dobrze przeżuwaj każdy kęs.
 • Postaw na obfite śniadanie bogate w składniki odżywcze.
 • Unikaj stosowania słodzików, ponieważ zwiększają one wchłanianie cukrów w organizmie.
 • Możesz sięgnąć po dostępne w aptece suplementy diety na odchudzanie, których składniki uzupełniają niedobory żywieniowe oraz wspomagają zachowanie prawidłowego tempa metabolizmu. Sprawdź także pomocny artykuł: 5 popularnych produktów przyspieszających Twój metabolizm
 • Pij wodę, która pomaga pozbyć się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii powstałych na skutek spalania tkanki tłuszczowej.
 • Znajdź sposoby na kontrolowanie poziomu napięcia nerwowego. Korzystaj z relaksacji, masażu, ciepłej kąpieli, medytacji zamiast zajadać stres.
 • Wysypiaj się! Podczas snu wydzielany jest hormon leptyna, który ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia apetytu. Oprócz tego produkowane są inne hormony dla lepszego funkcjonowania metabolizmu (hormon wzrostu, insulina, kortyzol), które tym samym pomagają w utracie masy ciała.
 • Nie zapominaj o aktywności fizycznej, która jest głównym sprzymierzeńcem zdrowej diety. Utrzymuj rutynę ćwiczeń nawet po osiągnięciu docelowej masy ciała.

W przypadku dużej nadwagi lub przy towarzyszących jej problemach zdrowotnych do prawdziwej zmiany nawyków żywieniowych konieczne jest skorzystanie z pomocy dietetyka. To on pomoże w tym procesie i dobierze Ci zindywidualizowaną dietę bez efektu jo jo. Specjalista pomoże też pacjentowi w utrzymaniu zdrowych nawyków na stałe, co jest niezwykle istotne dla utrzymania prawidłowej masy ciała.

Zdjęcie autora
Autor
mgr dietetyki Magdalena Rajska

Ukończyła studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Edukatorka żywieniowa i copywriterka z wieloletnim doświadczeniem. Uważa, że świadomość na temat jedzenia jest bardzo istotna - zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Każdego dnia stara się pokazywać, że można jeść smacznie, a zarazem zdrowo. Prywatnie miłośniczka fotografii, książek i czasu spędzonego na łonie natury.

Podobne wpisy
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, który pełni szereg różnych funkcji, niezbędnych...
CZYTAJ
Otyłość jest chorobą przewlekłą, niosącą ze sobą wiele powikłań. Diagnozuje się ją u kobiet, gdy...
CZYTAJ
Wielu osobom zależy na tym, żeby schudnąć szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia