2022-11-03
Porady

Efekt jo-jo po odchudzaniu. Kto jest na niego narażony?

Utrata zbędnych kilogramów to pragnienie wielu osób z nadwagą. Jednak istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, który charakteryzuje się utratą wagi, a następnie jej odzyskaniem w krótkim czasie po odchudzaniu. Kto jest narażony na taki stan? Co sprzyja jego wystąpieniu? Sprawdź!

 Efekt jo-jo – co to jest?
Spis treści

Efekt jo-jo – co to jest?

Efekt jo-jo to nazwa używana do określenia zmian wagi, czyli przyrostu masy ciała zaraz po szybkim procesie odchudzania. Ta tendencja powszechnie kojarzona jest z restrykcyjnymi dietami, które „obiecują” szybką utratę wagi w krótkim czasie. Dlatego na efekt jo-jo najczęściej narażone są osoby z nadwagą, które oczekują prędkich zmian w wyglądzie i szukają „cudownych” sposobów na błyskawiczną redukcję zbędnych kilogramów.


Jednak osoba, która podejmuje się „diety cud”, nie może długo na niej wytrzymać i cierpi z powodu niedoborów pokarmowych. Dlatego po osiągnięciu celu i idealnej wagi, wraca do poprzednich nawyków żywieniowych i ponownie przybiera utracone kilogramy (a czasami nawet więcej).


Dla organizmu jest to sygnał, że czas zacząć akumulować większość spożytej energii w postaci odkładającej się tkanki tłuszczowej. I tak pojawia się efekt jo-jo, który przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Jednak największym problemem związanym z tym stanem nie jest większy niż wcześniej przyrost masy ciała, ale wszelkie szkody, jakie ta zmiana może wywołać.

Jakie szkody powoduje efekt jo-jo?

Osoby, które doświadczają efektu jo-jo, zmagają się z głębokim uczuciem frustracji, spowodowanej nadmiernym przybieraniem na wadze. Jednak szkody są znacznie bardziej poważne. Są to między innymi:

 • osłabienie układu odpornościowego;
 • podwyższony poziom złego cholesterolu;
 • nadciśnienie; 
 • choroby wieńcowe;
 • problemy z nerkami;
 • nieestetyczny wygląd skóry.

Ten ostatni aspekt jest szczególnie drażliwy dla kobiet. Przy szybkiej utracie wagi skóra nie dostosowuje się prawidłowo do zmian. Staje się zwiotczała i przedwcześnie się starzeje. Ponadto, z powodu wahań spowodowanych najpierw szybką utratą masy ciała, a potem jej przyrostem, skóra ulega intensywnemu rozciąganiu. To z kolei może powodować pękanie włókien kolagenowych i tworzyć w ten sposób rozstępy na udach, pośladkach, piersiach i brzuchu.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Zanim zaczniesz odchudzanie lub przejdziesz na „cudowną” dietę, dowiedz się, jak schudnąć bez efektu jo-jo.

 • Unikaj restrykcyjnych głodówek, zawsze preferuj pomoc dietetyka, który pomoże Ci ustalić, jaka dieta bez efektu jo-jo będzie najlepsza dla Ciebie.
 • Ogranicz spożycie żywności przemysłowej i postaw na owoce oraz warzywa. 
 • Nie rób zbyt długich przerw między posiłkami i nie dopuszczaj do napadów wilczego głodu. 
 • Zawsze staraj się jeść regularnie, o stałych porach, najlepiej co trzy godziny w ciągu dnia.
 • Nie pomijaj ani nie usuwaj posiłków z menu, które otrzymasz w jadłospisie od dietetyka.
 • Nie wykluczaj całkowicie węglowodanów ze swojego codziennego życia.
 • Jedz powoli, dobrze przeżuwaj każdy kęs.
 • Postaw na obfite śniadanie bogate w składniki odżywcze.
 • Unikaj stosowania słodzików, ponieważ zwiększają one wchłanianie cukrów w organizmie.
 • Nie kupuj w Internecie tabletek, które obiecują natychmiastowy efekt odchudzający.
 • Możesz sięgnąć po dostępne w aptece suplementy diety, których składniki uzupełniają niedobory żywieniowe.
 • Pij wodę, bo im bardziej będziesz nawodniony, tym mniej głodny.
 • Znajdź sposoby na kontrolowanie poziomu napięcia nerwowego. Korzystaj z relaksacji, masażu, ciepłej kąpieli, medytacji itp.
 • Wysypiaj się! Podczas snu wydzielany jest hormon leptyna, który ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia apetytu. Oprócz tego produkowane są inne hormony dla lepszego funkcjonowania metabolizmu (hormon wzrostu, insulina, kortyzol), które tym samym pomagają w utracie wagi.
 • Nie zapominaj o aktywności fizycznej, która jest głównym sprzymierzeńcem zdrowej diety. Utrzymuj rutynę ćwiczeń nawet po osiągnięciu docelowej wagi.

W przypadku dużej nadwagi lub przy towarzyszących jej problemach zdrowotnych do prawdziwej zmiany nawyków żywieniowych konieczne jest skorzystanie z pomocy dietetyka. To on pomoże w tym procesie i dobierze Ci zindywidualizowaną dietę bez efektu jo-jo.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, który pełni szereg różnych funkcji, niezbędnych...
CZYTAJ
Otyłość jest chorobą przewlekłą, niosącą ze sobą wiele powikłań. Diagnozuje się ją u kobiet, gdy...
CZYTAJ
Wielu osobom zależy na tym, żeby schudnąć szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia