2017-04-04
Dolegliwości i choroby

Efekt zmęczonych oczu – przyczyny, objawy i metody leczenia

Zmęczone oczy, przesuszone i swędzące, to powszechny problem osób w każdym wieku. Szczególnie jednak tych, które spędzają przed ekranem komputera znaczącą część dnia. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie panuje sztuczne oświetlenie oraz klimatyzacja, również powodują pogorszenie stanu wzroku. Innymi czynnikami negatywnie wpływającymi na oczy są te pochodzące ze środowiska i pokarmów, które powodują alergie i pogarszają kondycję wzroku.

 Efekt zmęczonych oczu – przyczyny, objawy i metody leczenia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Niezwykle częstą dolegliwością jest tzw. zespół suchego oka. Do objawów należą: zaczerwienienie, suchość i pieczenie, uczucie ciała obcego w oku oraz nadwrażliwość na światło. Na zespół suchego oka najczęściej cierpią osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, silnie wentylowanych, pracujących z komputerem. Brak korekcji wad wzroku również prowadzi do ich zmęczenia, podrażnienia spojówek, światłowstrętu i łzawienia. Tym dolegliwościom często towarzyszą bóle głowy.

Jak zadbać o zmęczone oczy?

Dobrej jakości monitor i stosowanie filtrów polaryzacyjnych nie wystarczą, by ochronić oczy. Osoby narażone na przebywanie przed ekranem komputera powinny zadbać o to, by monitor był ustawiony w odległości minimum 50 cm od oczu i nie odbijał światła. Mniejsza odległość wymusza nienaturalny wysiłek oczu, natomiast zmiany natężeń światła wpływają destrukcyjnie na narząd wzroku. Nie można też zapominać o wizytach u okulisty. Szczególnie osoby, których nieodłącznym atrybutem pracy jest komputer, powinny odwiedzać okulistę regularnie.


Zaleca się robienie 15-minutowych przerw od komputera po każdych 2 godzinach wytężonej pracy. W przypadku wielogodzinnego cyklu pracy, przerwy powinny być 10-minutowe i występować po każdej przepracowanej godzinie. W trakcie pracy warto wykonywać też kilka prostych ćwiczeń wzroku, większość z nich można wykonać bez wstawania od biurka. Wystarczy raz na jakiś czas popatrzeć na zmianę bliżej i dalej, a następnie poruszać gałkami ocznymi w prawo i lewo. Warto też zamknąć oczy i na kilka chwil przykryć je dłońmi złożonymi w łódeczki, wykonując jednocześnie kilka głębokich oddechów. Dobrym sposobem, by pozbyć się suchości i zmniejszyć podrażnienie oczu, jest robienie co pół godziny przerw w pracy na szybkie mruganie. Ponadto, w każdy słoneczny poranek warto na kilka minut zamknięte oczy skierować w stronę słońca, powoli poruszając głową w górę, dół, prawo i lewo. W ten sposób promienie słoneczne padają na twarz ze wszystkich stron.

Preparaty nawilżające oczy

Podczas pracy przy komputerze, znacznie zmniejsza się częstotliwość mrugania. Powoduje to szybsze wysychanie i większe ryzyko podrażnienia spojówki. Właśnie dlatego warto na co dzień stosować krople do oczu, zwane bardzo często sztucznymi łzami. Zwiększają one nawilżenie spojówki, przeciwdziałają podrażnieniom, łagodzą ból i pieczenie. Innym rodzajem preparatu, bo działającym na naczynia krwionośne i likwidującymi zaczerwienienia, są krople do zmęczonych oczu. Istnieje bardzo duży wybór produktów do oczu. Niektóre z nich mają konsystencję płynną, inne żelową, dzięki czemu dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Jedne aplikuje się bezpośrednio do oka, a inne na powiekę. Funkcjonalną i bezpieczną metodę aplikacji oferuje spray do oczu zmęczonych A-Z Vision: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/a-z-vision-preparat-lagodzacy-zmeczenie-oczu-90-kaps,1274.html. Stabilizuje naturalny film łzowy, chroni przed utratą nawilżenia i przynosi natychmiastową ulgę, która utrzymuje się do 4 godzin. Aplikacja produktu odbywa się na zamknięte powieki, dzięki czemu może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe. A-Z Vision nie rozmazuje makijażu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wielu pacjentów w trosce o zdrowie narządu wzroku, wybiera się do apteki, aby zakupić suplement...
CZYTAJ
Nieprzespana noc, długotrwałe zmęczenie, mała ilość spożywanych płynów lub niedokładny demakijaż przed zaśnięciem. Wszystkie te...
CZYTAJ
Codzienna praca przy komputerze, klimatyzacja, promieniowanie UV oraz sztuczne oświetlenie to jedne z najczęstszych przyczyn...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia