Efekt zmęczonych oczu – przyczyny, objawy i metody leczenia

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2017-04-04

Zmęczone oczy, przesuszone i swędzące, to powszechny problem osób w każdym wieku. Szczególnie jednak tych, które spędzają przed ekranem komputera znaczącą część dnia. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie panuje sztuczne oświetlenie oraz klimatyzacja, również powodują pogorszenie stanu wzroku. Innymi czynnikami negatywnie wpływającymi na oczy są te pochodzące ze środowiska i pokarmów, które powodują alergie i pogarszają kondycję wzroku.

 Efekt zmęczonych oczu – przyczyny, objawy i metody leczenia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Niezwykle częstą dolegliwością jest tzw. zespół suchego oka. Do objawów należą: zaczerwienienie, suchość i pieczenie, uczucie ciała obcego w oku oraz nadwrażliwość na światło. Na zespół suchego oka najczęściej cierpią osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, silnie wentylowanych, pracujących z komputerem. Brak korekcji wad wzroku również prowadzi do ich zmęczenia, podrażnienia spojówek, światłowstrętu i łzawienia. Tym dolegliwościom często towarzyszą bóle głowy.

Jak zadbać o zmęczone oczy?

Dobrej jakości monitor i stosowanie filtrów polaryzacyjnych nie wystarczą, by ochronić oczy. Osoby narażone na przebywanie przed ekranem komputera powinny zadbać o to, by monitor był ustawiony w odległości minimum 50 cm od oczu i nie odbijał światła. Mniejsza odległość wymusza nienaturalny wysiłek oczu, natomiast zmiany natężeń światła wpływają destrukcyjnie na narząd wzroku. Nie można też zapominać o wizytach u okulisty. Szczególnie osoby, których nieodłącznym atrybutem pracy jest komputer, powinny odwiedzać okulistę regularnie.


Zaleca się robienie 15-minutowych przerw od komputera po każdych 2 godzinach wytężonej pracy. W przypadku wielogodzinnego cyklu pracy, przerwy powinny być 10-minutowe i występować po każdej przepracowanej godzinie. W trakcie pracy warto wykonywać też kilka prostych ćwiczeń wzroku, większość z nich można wykonać bez wstawania od biurka. Wystarczy raz na jakiś czas popatrzeć na zmianę bliżej i dalej, a następnie poruszać gałkami ocznymi w prawo i lewo. Warto też zamknąć oczy i na kilka chwil przykryć je dłońmi złożonymi w łódeczki, wykonując jednocześnie kilka głębokich oddechów. Dobrym sposobem, by pozbyć się suchości i zmniejszyć podrażnienie oczu, jest robienie co pół godziny przerw w pracy na szybkie mruganie. Ponadto, w każdy słoneczny poranek warto na kilka minut zamknięte oczy skierować w stronę słońca, powoli poruszając głową w górę, dół, prawo i lewo. W ten sposób promienie słoneczne padają na twarz ze wszystkich stron.

Preparaty nawilżające oczy

Podczas pracy przy komputerze, znacznie zmniejsza się częstotliwość mrugania. Powoduje to szybsze wysychanie i większe ryzyko podrażnienia spojówki. Właśnie dlatego warto na co dzień stosować krople do oczu, zwane bardzo często sztucznymi łzami. Zwiększają one nawilżenie spojówki, przeciwdziałają podrażnieniom, łagodzą ból i pieczenie. Innym rodzajem preparatu, bo działającym na naczynia krwionośne i likwidującymi zaczerwienienia, są krople do zmęczonych oczu. Istnieje bardzo duży wybór produktów do oczu. Niektóre z nich mają konsystencję płynną, inne żelową, dzięki czemu dłużej utrzymują się na powierzchni oka. Jedne aplikuje się bezpośrednio do oka, a inne na powiekę. Funkcjonalną i bezpieczną metodę aplikacji oferuje spray do oczu zmęczonych A-Z Vision: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/a-z-vision-preparat-lagodzacy-zmeczenie-oczu-90-kaps,1274.html. Stabilizuje naturalny film łzowy, chroni przed utratą nawilżenia i przynosi natychmiastową ulgę, która utrzymuje się do 4 godzin. Aplikacja produktu odbywa się na zamknięte powieki, dzięki czemu może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe. A-Z Vision nie rozmazuje makijażu.

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2016-03-15

Przegląd składników w preparatach na oczy
Wielu pacjentów w trosce o zdrowie narządu wzroku, wybiera się do apteki, aby zakupić suplement...

2017-05-16

Domowe sposoby na usuwanie cieni pod oczami
Nieprzespana noc, długotrwałe zmęczenie, mała ilość spożywanych płynów lub niedokładny demakijaż przed zaśnięciem. Wszystkie te...

2018-04-17

Jak działają krople nawilżające do oczu i kiedy warto je stosować?
Codzienna praca przy komputerze, klimatyzacja, promieniowanie UV oraz sztuczne oświetlenie to jedne z najczęstszych przyczyn...