Legalna apteka
2021-07-01
Dolegliwości i choroby

Ekspert odpowiada: czy ektoina pomaga w walce z alergią?

Choroby alergiczne należą do grupy chorób społecznych – z uwagi na wzrost zachorowań. Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie zmaga się z jakimś typem alergii [1]. W walce z uciążliwymi objawami coraz częściej stosowana jest ektoina. Sprawdź, jakie zastosowanie ma ta substancja.


Ektoina jest substancją, która skrywa w sobie ogromny potencjał terapeutyczny. Coraz częściej mówi się o niej w kontekście leczenia alergii – szczególnie alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek [2].

 ektoina na alergię
Spis treści

Czy to alergia? Poznaj typowe objawy

Alergia daje dość charakterystyczne objawy, jednak nie zawsze da się ją łatwo rozpoznać. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem alergii ma się do czynienia. Przykładowo: 

 • alergia wziewna może objawiać się uczuciem zatkanego nosa, wodnistą wydzieliną, zaczerwienieniem oczu, ich swędzeniem czy łzawieniem 
 • dla alergii pokarmowej typowa jest wysypka, szorstka, swędząca i zaczerwieniona skóra 
 • alergia kontaktowa może objawiać się świądem, zmianami skórnymi, np. pokrzywką, wysypką.

Warto przy tym podkreślić, że alergiczny nieżyt nosa występuje nawet u 10-25% społeczeństwa. Zaś objawom może towarzyszyć alergiczne zapalenie spojówek, co zdarza się nawet w 65-95% przypadków [3].


Jak walczyć z objawami alergii? Wskazówki

Sposób postępowania u osób z objawami alergicznymi zależy od stopnia objawów oraz rodzaju alergii. Wymaga to jednak konsultacji lekarskiej – stosowanie leków przeciwalergicznych zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. 

 • W przypadku nagłej reakcji alergicznej, np. przy alergii kontaktowej, wystarczą doraźnie podane leki np. tabletki przeciwalergiczne, wapno z rutyną, preparaty przeciwalergiczne na skórę. 
 • W przypadku przewlekłej alergii (np. astmie o ciężkim przebiegu) zachodzi konieczność stałego przyjmowania leków przeciwhistaminowych oraz leków zarówno przeciwzapalnych i rozszerzających oskrzela [4].

Podsumowując – w walce z objawami alergii stosuje się najczęściej leki przeciwhistaminowe oraz leki zawierające sterydy. Dostępne są one w różnych postaciach – nie tylko jako tabletki, ale również krople, maści, żele, aerozole czy ampułki do inhalacji.


Ektoina – przełom w leczeniu alergii?

Ektoina (kwas 2-metylo-1,4,5,6-tetrahydropirymidyno-4-karboksylowy) jest substancją pochodzenia naturalnego, za produkcję której odpowiedzialne są ekstremofile – bakterie żyjące w trudnych warunkach środowiskowych.


Działa poprzez mechanizm tzw. preferencyjnego wykluczenia i tzw. preferencyjnego nawodnienia. Dochodzi do jej usunięcia z białek lub błon lipidowych, dzięki czemu jest ona zdolna do wytwarzania warstwy ochronnej i stabilizującej. Poprzez stabilizację błon wyściełających drogi oddechowe może przyczynić się do zmniejszenia potencjalnej utraty wody oraz zabezpieczyć przed atakującymi alergenami [5]. Między innymi z tego powodu zastosowanie ektoiny w walce z objawami alergii jest niezwykle powszechne. Dlatego pojawia się – jako jeden ze składników – w wyrobach medycznych przeznaczonych do oczu, nosa, do ssania czy do inhalacji. 

 • Stosując ją w sprayach do nosa ma za zadanie zmniejszyć uczucie zatkanego nosa, nawilżyć śluzówkę i ograniczyć uporczywe kichanie po kontakcie z alergenem.
 • W kroplach do oczu powoduje zmniejszenie przekrwienia gałki ocznej, zwalcza stan zapalny i hamuje swędzenie. 
 • Wykorzystana w postaci ampułek do inhalacji zmniejsza stan zapalny oskrzeli i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. 
 • W tabletkach do ssania intensywnie nawilża gardło, gdy dokucza nam jego swędzenie i drapanie

Zastosowane ektoiny widoczne jest też w dermatologii. Badania In vitro pokazały, że substancja ta może być wykorzystana do leczenia chorób skóry, w tym atopowego zapalenia skóry będącego jednym z objawów alergii [6]. Najnowsze wytyczne Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego wskazują na stosowanie kosmeceutyków zawierających ektoinę w leczeniu atopowego zapalenia skóry [7]. Powoduje zmniejszenie swędzenia skóry, odpowiednio ją nawilża oraz działa przeciwzapalnie.


Przypisy:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57553,rozpowszechnienie-chorob-alergicznych-na-swiecie
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
 4. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
 7. https://www.ptca.pl/baza-wiedzy/wszystkie-artykuly/233-atopowe-zapalenie-skory-najnowsze-wytyczne-terapeutyczne-2018-r
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Różnego rodzaju alergie obejmują coraz większą część społeczeństwa. Swoimi objawami mogą przypominać zwykłe przeziębienie, dlatego...
CZYTAJ
Katar, kichanie, zatkany nos, czerwone, szczypiące oczy i ogólne złe samopoczucie – to objawy alergii...
CZYTAJ
Alergia w ciąży to temat, który może dotyczyć każdej przyszłej mamy - nawet tej, która...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia